Aktuální článek
Mýty a fakta o konopí a vagíně

Mýty a fakta o konopí a vagíně

  • Na sociálních sítích se minulý rok rozpoutala ostrá diskuze pod několika články referujícími o tom, že konopí by mohlo být zodpovědné za takzvanou suchost poševní sliznice. Údajně by se mělo jednat o podobný mechanismus, jaký způsobuje sucho v ústech.

Ženám užívajícím konopí netrvalo dlouho, než se ozvaly se prohlášením, že se u nich podobný problém nikdy nevyskytnul a že do vlhkosti jejich vagíny nikomu nic není, děkujeme mnohokrát. V zájmu vědy jsme nicméně nabyli dojmu, že by bylo správné vyhodnotit známá fakta, vyzpovídat odborníky a informovat čtenáře o tom, jestli má toto tvrzení nějaké opodstatnění. Kontaktovali jsme proto uznávaného odborníka na léčbu konopím Dr. Jordana Tishlera z kliniky Inhale MD Health & Wellness, který vystudoval Lékařskou fakultu Harvardovy univerzity a momentálně provozuje lékařskou praxi ve státě Massachusetts.

Všechny tělesné funkce nejsou stejné

Zaprvé, sucho v ústech způsobené konopím, tedy „sušák“, je reálný problém. Sucho v ústech podle výzkumů pociťujeme kvůli snížené produkci slin, k níž dochází v důsledku interakce THC s kanabinoidními receptory nacházejícími se ve slinných žlázách.

Mnoho žen na sociálních sítích tvrdí, že po užití konopí mají větší chuť na sex a intenzivněji vnímají rozkoš – a že pozorují i výrazné zvýšení přirozené lubrikace. 

Na druhou stranu se zvlhčováním poševní sliznice nemají slinné žlázy nic společného. To nastává v důsledku zvýšeného prokrvení v oblasti genitálií, což je reakce ženského těla na vzrušivé podněty. Ve skutečnosti má zvlhčení pochvy na starosti oběhová soustava. Slinění je naprosto jiný, unikátní mechanismus. Tyto dva jevy spolu tedy nemají nic společného. „Domněnka, že poševní sekrece je řízená stejným způsobem jako ta v ústech, je zkrátka mylná. V zásadě jsou řízeny jinými mechanismy,“ vysvětluje Dr. Tishler. „Většinou lidé nezačnou slintat, když jsou sexuálně vzrušení, stejně jako nedochází k sexuálnímu vzrušení, když myslí na oběd. Tyto dvě věci zkrátka fungují odlišně.“

Konopí může ve skutečnosti zvlhčení vagíny podpořit

Díky pozoruhodné složitosti endokanabinoidního systému existuje řada způsobů, jak může konopí vést ke zvýšení míry vzrušivosti a vlhkosti vagíny. Na internetových fórech lze dohledat stovky příspěvků žen, které tvrdí, že po užití konopí mají větší chuť na sex a intenzivněji vnímají rozkoš – a že pozorují i výrazné zvýšení přirozené lubrikace. Tyto nepodložené zprávy potvrzuje také vědecká studie z roku 2012 o kanabinoidech a vzrušivosti žen.

Sucho v ústech podle výzkumů pociťujeme kvůli snížené produkci slin, k níž dochází v důsledku interakce THC s kanabinoidními receptory nacházejícími se ve slinných žlázách.

„Tento výzkum, jenž se mimo jiné zabýval mírou vlhkosti žen v reakci na sexuální stimulaci za použití konopí i bez něj, ukázal na dramaticky zvýšenou vlhkost po aplikaci konopí,“ tvrdí Dr. Tishler. Jinými slovy se zdá, že existuje přímá spojitost mezi endokanabinoidním systémem a sexuálním životem.

Konopí může zintenzivnit prožívání všech fází sexu

V neformálním čtenářském průzkumu časopisu Psychology Todayuvedlo 67 procent respondentů, že konopí zesiluje jejich sexuální prožitek, zatímco 12 procent hodnotilo vliv konopí negativně. Dalších 20 procent uvedlo, že měli jak pozitivní, tak negativní zkušenost. Záleželo na odrůdě, fyzickém zdraví, náladě v daný moment a dalších faktorech. „Ze zmiňované studie i ze zážitků žen vyplývá, že konopí může mít pozitivní účinky ve všech fázích sexuality, a to jako na ženy, tak na muže,“ říká Dr. Tishler. „Tyto fáze, jak je nyní chápeme, zahrnují touhu, vzrušení, orgasmus a pocit uspokojení.“

U mužů je však přínos konopí více odvislý od dávky. U žen podle Dr. Tishlera zabere téměř jakékoli množství, po němž se daná žena cítí dobře. „U mužů se vysoké dávky projevují vyloženě negativně, proto v jejich případě méně bývá více.“
Samozřejmě, že účinky konopí na ženskou sexualitu mohou souviset s prokázaným působením konopí na potlačování úzkosti, odstraňování zábran, zlepšení kreativního vyjadřování a schopnosti sblížit se. Ženy, které zažívají zvýšenou vzrušivost po užití konopí, často hovoří o kombinaci všech těchto faktorů.

Proč se stále traduje tento mýtus

Zažívají některé ženy po konzumaci konopí nedostatečnou vlhkost v intimních partiích? Samozřejmě. Ale děje se tak výjimečně. Podobné mýty se typicky začnou šířit, když lékaři (stejně jako u ostatních neduhů a onemocnění) z pacientova stavu okamžitě obviní konopí, pokud pacient přizná, že ho užívá. „Takže konopí, říkáte? To bude ten problém!“ To, že se lékaři uchylují k předčasným závěrům, aniž by zvážili všechny faktory, je velmi znepokojivé.

Domněnka, že poševní sekrece je řízená stejným způsobem jako ta v ústech, je mylná. 

Naštěstí je tento způsob myšlení pomalu vytlačován ze společnosti. A s tím, jak objevujeme, jakým způsobem konopí působí na naše těla, je důležité mít na paměti, s jak komplexním systémem máme to dočinění. Účinky se mohou individuálně lišit, občas mohou být u dvou osob úplně opačné. Vše záleží na faktorech, jako jsou tolerance, dávkování, genetika, zdravotní stav, prostředí kolem nás a další. Pokud jde o konopí a sexuální zdraví, existuje studie z roku 2009, ve které bylo zjištěno, že počet uživatelek konopí se suchou poševní sliznicí byl tak nízký, že neukázal žádnou statisticky významnou spojitost. Celkově výzkum ukázal, že konopí u žen nezpůsobuje žádné potíže v intimním životě.

Pokud máte problém s vaginální suchostí…

Pokud u vás užití konopí tento problém způsobuje, zde je několik tipů, které by vám mohly pomoci:

#1) Zvažte jinou metodu aplikace. Pokud kouříte, zkuste místo toho poživatiny, tinktury nebo vaporizér.

#2) Problémem může být i dávkování. Nepožíváte konopí příliš mnoho? Nebo příliš málo?

#3) Přemýšlejte i o změně odrůdy. Vyplatí se mít možnost výběru, jelikož účinky různých odrůd se mohou velmi lišit.

Zdroj: https://www.learngreenflower.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!