Aktuální článek
Jak sklidit z kytky půl kila aneb Pět rad od growerů ze západního pobřeží USA

Jak sklidit z kytky půl kila aneb Pět rad od growerů ze západního pobřeží USA

Redakce
  • V současnosti je ve všech zemích, kde je marihuana (povětšinou) pro lékařské účely dekriminalizována nebo legalizována, omezen počet rostlin, které může jedna osoba pěstovat. U nás je povolených slavných pět kytek, přestože pokuta za ně může být pořád. Pět rostlin může být pro nemocného člověka, který potřebuje konstantní a vysoké dávky kanabinoidů, velkým limitem. Buď je takový pěstitel odkázán na někoho dalšího, nebo se pěstováním většího počtu rostlin dopouští trestného činu.

Pět rostlin ovšem žádným limitem být nemusí. Zkušení pěstitelé z amerického západu po léta zdokonalovali způsoby, jak získat z omezeného počtu rostlin maximální sklizeň v prostoru svých suterénů, garáží, ložnic a podkroví. Říkají si West Coast Masters (dále jen WCM). Výsledky jejich snažení je zapotřebí vidět, aby člověk uvěřil. Zatímco většina growerů sklízí pod umělým osvětlením padesát až sto gramů z jedné rostliny, WCM dokáží pravidelně sklízet přes půl kila na rostlinu, takže se bez problémů vejdou do předepsaného počtu rostlin bez výrazného omezení objemu sklizně.

Aby si zajistili tak vysoký výnos z každé rostliny, museli si WCM uvědomit, že je třeba přebudovat celou strategii pěstování. Do hloubky studovali například japonské umění bonsají, aby přišli na nejlepší způsoby, jak vytvořit husté, přerostlé a symetrické keře. Byli také nuceni poněkud improvizovat při stavbě samotných pěstíren, protože na takováto měřítka se pěstební vybavení sériově nevyrábí.

Autor patří mezi WCM a v následujícím textu vám odhalí dosud nepublikované výňatky z připravované knihy The Secrets of the West Coast Masters: Uncover the Ultimate Techniques for Growing Medical Marijuana, tedy Tajemství mistrů ze západního pobřeží: Odhalte nejlepší metody pěstování lékařské marihuany. Od vybavení místnosti pro pěstování, až po sušení a curing důkladně popisuje všechny techniky WCM k dosažení extrémně vysokého výnosu.

Zde je výběr pěti zásadních technik, které WCM používají ke změně kytek na monstra, která dokáží v domě zplodit půl kila kvalitní marihuany.

Tajemství 1: zastřihávání

Zastřihávání (topping) je proces, při kterém odstraňujeme vrchní patro rostliny nebo poslední patro větve. To má za účel zpomalit vertikální růst a posílit růst bočních větví, aby tvořily hustší křoví. Kromě urychlení větvení dojde i k rozdvojení vrcholku, kdy z paždí listů, které zůstaly místu zastřihnutí nejblíže, vyrazí nové větve, nahrazující původní vrchol. WCM zastřihují své rostliny zásadně nad třetím patrem, načež odstraní první dvě větve, rašící z prvního patra listů, a dostávají tak krátkou rostlinu se čtyřmi hlavními větvemi. Tyto pak rostou každá v jiném směru, a formují tak základnu rostliny. Později terciální větve rostoucí z hlavních větví velice důkladně vyplní prázdný prostor.

Zastřihávání by mělo být doprovázeno dalšími technikami, jako je ohýbání, uvazování a prostřihávání, abychom vytvořili symetrický porost, který vyplní plochu přibližně metr krát metr.

Tajemství 2: ohýbání

Ohýbání slouží k odstupňování porostu. Rostlina vysílá nejvíce růstových fytohormonů do vrcholků větví, které jsou nejvýše, protože takové větve mají nejlepší šanci být opyleny. Rostlina dokáže tyto větve identifikovat díky citlivosti ke gravitaci.

Jakmile je jedna větev nejvýše, tak bez vnějšího zásahu dominantní i zůstane. V době, kdy začíná květ, bude i tato větev nakvétat nejdříve, její dominance bude pokračovat a naroste na ní nejmocnější palice. Toto můžete vidět, pokud se podíváte na obrázky typických rostlin (nejvíce je to zřejmé u sativek) s jednou centrální colou (cola je výraz ze španělštiny, který nečekaně označuje centrální palici, pozn. překl.). Kromě coly jsou na rostlině pouze nějaké drobnější paličky na konci větví. Takto tvarované rostliny jsou úchvatné na pohled, ale z hlediska výnosu nemají šanci rovnat se tomu, co dostáváme s použitím WCM technik.

Namísto jedné hlavní coly míříme na produkci takovýchto struktur na každém z 64 vrcholků našich rostlin. Toho lze docílit zvládnutím kontroly růstu pomocí ohýbání a uvazování větví.

V ideálních podmínkách dokáže konopí za jediný den vyrůst až o 5 centimetrů, což znamená, že každý den raší nové a nové větývky, které se snaží stát se colou. Toto nesmíme tolerovat. Nastupuje naše iniciativa. Větve ohýbáme tak, aby žádná výrazně nepřečnívala. Pokud vyraší nějaká skutečně akční, pak je potřeba ji rovnou uvázat.

Ohýbání je velmi jednoduché. Prostě je jen vezmete mezi prsty větev v místě, kde již není tak plná vody, aby se zlomila, což bývá asi deset centimetrů pod vrcholem, a ohneme ji pod úroveň ostatních větví. Ohnutá větev se postupně vrátí do původní polohy, ale ohnutí dá čas ostatním, aby dohonily ztrátu, a všechny pak rostly stejně rychle.

My ve WCM věříme, že ohýbání je mnohem efektivnější metoda k tvarování rostlin, než proslavený supercropping, při kterém se větve lámou a rostlina se tak zbytečně stresuje. Pokud je větev ohnutá, snadno se zase narovná. Pokud ji zlomíme, nic takového neplatí.

Tajemství 3: uvazování

Uvazování se používá, když potřebujete ovlivnit tvar nebo strukturu vaší rostliny. To můžete potřebovat k vyplnění volného místa v porostu, případně k trvalému snížení nebo zvýšení polohy větve. Uvazování také může sloužit jako podpora ohýbání, protože některé houževnatější větve se po ohnutí narovnají klidně za den, takže samo o sobě by nemělo smysl. Na rozdíl od tvarovacích úvazů je tyto potřeba ovšem odstranit, jakmile se ostatní větve srovnají, jinak by zase zaostávala větev, kterou jsme přivázali.

Nejlepším materiálem k uvazování jsou silnější měděné odizolované dráty, které se dají koupit v každém kutilství nebo železářství. Znovupoužitelný izolovaný drát funguje výborně, protože je odolný, pružný a můžete ho velice snadno přidělat jak k rostlinám, tak k čemukoliv, co použijeme jako kotvu. Je možné ho formovat do téměř jakéhokoliv tvaru k použití v těch nejnemyslitelnějších aplikacích. Skutečnost, že je drát izolovaný, má výhodu i v tom, že neoxiduje, a tudíž nezanáší rostlinu mědí, v případě železných drátů se zase vyhneme rzi.

Při uvazování je důležité neovazovat drát kolem větví příliš natěsno, protože jak větev roste, tak se zvětšuje její obvod. Kdyby byl drát moc utažený, větev bude muset růst v mezích daných drátem, takže poroste pomalu a bude neduživá. Je to, jako kdybychom napůl protáhli balónek prstýnkem, a pak se snažili ho nafouknout.

Tajemství 4: ScroG

ScroG je struktura, která paličatící rostlinky drží v síti. Slouží k tvarování rostlin a nabízí podporu jednotlivým větvím, jakmile začnou vytvářet palice. ScroG znamená Screen of green, tedy Síto zeleně, což je parafráze na Sea of green, tedy Moře zeleně, coby nejčastější indoorovou techinku pěstování, založenou na velkém množství rostlin na malém prostoru.

Termín ScroG se používá již několik let, ale je obecně spojován s pěstováním velkého množství rostlin v podomácku vyrobených hydro systémech a neposkytuje rostlinám žádnou strukturální oporu. Přestože tyto systémy jsou podřadné tomu, co používáme my z WCM, musíme této metodě vzdát hold, protože to byla prvotní inspirace při designování naší vlastní techniky.

Myslím, že je v pořádku říci, že v současnosti méně než pět procent světových pěstitelů používá ScroG a rozumí mu tak, jako my ve WCM. Bylo to jedno z našich nejlépe držených tajemství. Pro každou rostlinu používáme separátní metr krát metr velké pletivo. Jedná se o multifunkční nástroje k produkci těch nejlepších dosažitelných výsledků a základní pomocníky při tvarování našich rostlin. Každé větvi přidává pletivo dodatečnou oporu, takže můžou narůst skutečně masivní palice, a přesto se větev nezlomí. Také nám umožňuje jednotlivé vrcholky rovnoměrně rozprostřít tak, tak každý z nich dostával stejnou dávku světla.

Tajemství 5: prostřihávání

Během tvarování rostlin byste měli prostřihávání provádět v nemalé míře. Je totiž zapotřebí odstranit všechny malé a neduživé větvičky bez potenciálu co nejdřív, aby se jimi kytička zbytečně nevyčerpávala. Jakmile rostlinka začne paličatět, nic kromě listů a silných kmenů by se nemělo nacházet pod stanovenou úrovní kvetení.

Když přidáte ScroG, všechen růst pod pletivem kromě velkých listů musí pryč. Takový růst by jen krátil množství živin dostupných pro vrcholové palice. Protože se tyto části rostliny nachází pod úrovní pletiva, nebudou dostávat prakticky žádné přímé světlo a květenství by se tak nikdy plně nevyvinulo. Prostě je lepší, když rostlina ušetřenou energii vrazí do vrcholků.

Prostřihávejte vždy ostrými a čistými zahradnickými nůžkami nebo novou lámací čepelí, případně nepoužitou žiletkou. Ujistěte se, že všechny vaše řezy vedou co nejblíže hlavnímu stonku, protože jinak by zbytek větývky mohl buď znovu obrůst nebo uhnít, a ohrozit tak poklad nacházející se nad ním1

Více z tajemství West Coast Masters

Pokud se chcete naučit, jak přesně dosahují WCM svých velkolepých sklizní, jak uvádějí výše zmíněné techniky a mnohé další do praxe, pořiďte si jejich knihu, kterou jsem již zmiňoval výše, tedy West Coast Masters: Uncover the Ultimate Techniques for Growing Medical Marijuana. Kniha se dá objednat z jejich stránek na adrese www.westcoastmasters.com. Bohužel český překlad není zatím k dispozici, takže tato možnost připadá v úvahu pouze pro ty z vás, kteří ovládají angličtinu na poměrně vysoké úrovni.

Přeložil: Boris Berrea

Děkujeme magazínu Treating Yourself za svolení otisknout tento článek (www.treatingyourself.com)

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!