Aktuální článek
Seedbanka: House of the Great Gardener

Seedbanka: House of the Great Gardener

Profilový obrázek
  • House of the Great Gardener jsou mladou kanadskou seedbankou, která se nezabývá jen produkcí semen. Jejich aktivity zasahují zejména do oficiálního pěstování pro léčebné účely a svou práci neberou na lehkou váhu.

House of the Great Gardener (dále jen HotGG) jsou jednou z mála seedbank, které vyrostly na masovém pěstování konopí. Původním projektem zakladatele firmy Mata Berena totiž bylo zajišťování potřeb nemocných legálně léčených konopím.

Cesta na západ

Mat, zakladatel a vlastník HotGG, se přestěhoval na kanadské západní pobřeží v roce 2002 s úmyslem pracovat pro jeden z takzvaných „klubů soucitu“ (compassion clubs), což je léčebná kanadská verze španělských „konopných společenských klubů“, tedy míst, kde člověk může nikoli úplně legálně, ale přesto vcelku bez rizika přijít ke svému konopnému léku.

HotGG zapojili nemocné do výběru nejvhodnější odrůdy na dané diagnózy. 

Tyto kluby začaly vznikat koncem devadesátých let, načež zákon z roku 2001 jejich fungování posvětil. Většina pacientů v nich svěřovala starost o rostliny, na které měli právo, do rukou zkušených pěstitelů. Ti jim za určitou (v porovnání s cenou marihuany na černém trhu zanedbatelnou) cenu průběžně dodávali hotový produkt.

Ve Vancouveru nabídl Mat vzorky svých výpěstků vedení VICS (Vancouver Island Compassion Club), čímž začala spolupráce, která dala vzniknout HotGG a trvá dodnes.

Konečně pěstitelem

Matova vášeň pro konopí pobytem ve Vancouveru jen rostla. S kolegou založil firmu VITCRI (Vancouver Island Therapeutic Cannabis Research Institute), kde společně pěstovali konopí pro VICS. Díky této spolupráci došlo téměř neúmyslně i na šlechtění nových odrůd, protože nemocní měli své požadavky a potřeby, které se Mat snažil uspokojit.

Povedlo se jim zapojit nemocné přímo do výběru rostlin pro další generace pečlivým označováním vzorků a následným hlasováním mezi uživateli. První takto vzniklou odrůdou byla Haoma coby kříženec The Purps a GG1, čisté indiky, která je dodnes nejoblíbenější odrůdou v klubu.

 „Za šestnáct let na soudcovském křesle jsem ještě neviděla případ, který by si více zasloužil zproštění všech bodů obžaloby.“

V roce 2004 do VITCRI vtrhla policie. Dle přesného znění zákona o léčebném konopí mohla pověřená osoba pěstovat rostliny pouze pro jednoho nemocného. Mat byl sice oficiálním pěstitelem, ale držel více než 1000 rostlin pro přibližně 400 členů VICS. Soudní proces trval šest let, ale výsledný verdikt nakonec zprostil Mata všech obvinění. Soudkyně tehdy doslova prohlásila: „Za šestnáct let na soudcovském křesle jsem ještě neviděla případ, který by si více zasloužil zproštění všech bodů obžaloby.“

Seedbanka

HotGG byl založen v roce 2011 bezprostředně po úspěchu odrůdy Haoma na Treating Yourself Cupu v Torontu. Už nebylo na co čekat, odrůdy byly připravené, pacienti spokojení, zbývalo jen uvést na trh samotná semena. Rozjezd byl úspěšný a HotGG stále roste, spolupracuje s předními světovými šlechtiteli a přináší úlevu tisícům nemocných nejen v Kanadě.

Budoucnost

Následující léta vypadají pro HotGG více než slibně. S vizí definitivního uvolnění kanadské konopné legislativy, se zástupem spokojených zákazníků za zády a pěstírnou nacpanou jedním zajímavým projektem vedle druhého může Matovi většina kolegů z jiných zemí jen tiše závidět.

Rozhovor

Mat Beren – Zákon úmyslu

Po vyhraném soudu jsi založil semennou banku. Co tě k tomu vedlo?

Když mé šestileté soudní tahanice skončily verdiktem „nevinen“, motivovalo mě to do další práce. Nabídl jsem odrůdy, které naši pacienti označili za nejúčinnější, do klubů v Montrealu a v Torontu. Tím začalo nové nevídané kolo selekce a zdokonalování rostlin.Začalo mi docházet, že produkcí semen mohu světu přispět více než samotným pěstováním. Každý se cítí nejlépe s rostlinou, kterou si vypěstoval sám. Když si Haoma odnesla první místo z Treating Yourself Cupu 2011 v Torontu, věděl jsem, že je na čase jít s kůží na trh a oficiálně jsem založil House of the Great Gardener.

Jakou nejdůležitější věc ses ve svém podnikání naučil?

Skutečnou lekcí pro mne bylo zjistit, jak těžké je najít vhodné lidi pro společnou práci. Pěstovat dobrou trávu se naučí každý, ale najít dobrého člověka je problém.

Jaká je dnes v Kanadě právní a společenská situace ohledně konopí?

Konopí zůstává v Kanadě ilegální, ačkoli jsme měli v platnosti zákon o léčebné marihuaně již od roku 2001. Pacienti si mohli pěstovat vlastní rostliny nebo je získat od autorizovaných producentů, případně přímo od vládní organizace Health Canada, pokud jejich onemocnění spadalo do jedné z kategorií, které tato organizace vybrala jako dostatečně závažné.

Poté už zbývalo jen přesvědčit svého lékaře, aby vyplnil příslušný formulář. V roce 2013 bylo v programu registrováno přes 37 000 nemocných.

Roku 2006 se k moci dostala konzervativní strana a jedním z cílů jejího programu bylo pohřbít celý program léčby konopím. V roce 2013 nabyl platnosti zákon, který efektivně znemožnil samozásobení zavedením omezení produkce pouze na vybrané soukromé dodavatele.

Došlo mi, že produkcí semen mohu přispět více než jen samotným pěstováním konopí.

Pěstitelé i pacienti starého systému byli nuceni v rámci příprav na změnu zákona zlikvidovat své zásoby. Bylo podáno několik žalob a vydáno několik soudních nařízení. Taková je nynější situace. Loňské volby na premiérský post ale s přehledem vyhrál liberální politik Justin Trudeau, syn jednoho z bývalých premiérů, který zařadil legalizaci marihuany mezi body své volební kampaně. Od té doby je vidět významný nárůst podniků zaměřených na konopí v očekávání brzké úplné legalizace.

Které z tvých odrůd jsou nejoblíbenější mezi zákazníky a čím to podle tebe je?

Naše nejpopulárnější odrůdy jsou Barbara Bud, kříženec Afghani a Shishkaberry, který se snadno pěstuje a rychle kvete. Účinek je společenský, povznášející a kreativní. Nejpůsobivější je na ní ale bezpochyby neuvěřitelná produkce pryskyřice.

S hašišem z téhle kytky jsme vyhráli nejednu mezinárodní cenu. Těsně za ní následuje GG1. To je čistý afghán a výborně tlumí bolest, což je hlavním důvodem jeho obliby.

A kterou ze svých odrůd máš nejradši ty sám?

Osobně miluji GG1. Je to pravá indika, ale neuzemňuje. Zbožňuji na ní její vůni a zejména chuť. Ještě pořád mě neomrzela.

Tvá firma má dost netradiční logo. Jak jsi k němu přišel?

Jednou jsem si v knihovně listoval nějakým katalogem a zaujal mne obrázek muže s kruhy, které mu vyzařovaly z hlavy. Ten obrázek jsem si ofotil, nalepil na lednici a nakonec jsem si ho nechal vytetovat na nohu. O pár let později jsem byl překvapen, když jsem stejnou ilustraci objevil v knize Chrise Benneta Cannabis and Soma Solution.

V Kanadě se očekává brzká legalizace.

Ona kresba je tři tisíce let starou jeskynní malbou z pohoří Ťan-šan a jejím autorem je kmen Soma, který je první skupinou lidí prokazatelně spojujících svůj duchovní život s konopím. Bylo to jasné znamení, že jsem byl ve správný čas na správném místě a že bych si měl z této kresby udělat logo firmy.

Jak si plánuješ budoucnost?

Pomalu a pečlivě. Snažíme se budovat vztahy s velkými firmami jako Serious Seeds, s kterými spolupracujeme na AK47 a Barbara Bud. A jak jsem již řekl, Kanaďané v nedávných volbách dali většinu hlasů Justinu Trudeauovi, který přislíbil úplnou legalizaci. Budoucnost vypadá opravdu nadějně.

Chtěl bys na závěr něco sdělit našim čtenářům?

Říkám tomu zákon úmyslu. Pokud pěstujete s úmyslem vydělat peníze, rostlina dosáhne svého energetického maxima v okamžiku, kdy ji směníte za peníze. Pokud ale pěstujete s úmyslem někomu pomoci, vrchol nastává až v těle oné osoby. Jednou na ayahuaskové seanci jsem tuto teorii uviděl trojrozměrně. Byly mi zjeveny dva odlišné úmysly, peníze a lék.

Potom se mi vyjevila tráva, která rostla s úmyslem pomoci. Viděl jsem tu osobu nakoupit, přinést si ji domů, ubalit a kouřit a právě v ten okamžik bylo světlo nejsilnější, vyzařovalo odevšad.

Během vize o penězích se v okamžiku prodeje sáčku trávy rozsvítilo modré světlo, které pozvolna bledlo až do okamžiku vykouření, kdy zmizelo úplně. Potom se mi vyjevila tráva, která rostla s úmyslem pomoci. Viděl jsem tu osobu nakoupit, přinést si ji domů, ubalit a kouřit a právě v ten okamžik bylo světlo nejsilnější, vyzařovalo odevšad. Tenkrát to pro mne byl velice silný zážitek. Od té doby podporuji pěstitele ve sledování těch správných cílů.

Děkujeme Ti moc za rozhovor, ať se daří! 


House of the Great Gardener na Youtube

Pokud vás seedbanka House of the Great Gardener alespoň trochu zaujala, rozhodně si je vyhledejte na YouTube. K nalezení je spousta videí o pěstování a výrobě hašiše. Všechny stojí přinejmenším za zběžné prolétnutí, velkou část z nich však má smysl dokoukat do konce.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!