Aktuální článek
Osobnost Legalizace: Martin Steldinger

Osobnost Legalizace: Martin Steldinger

  • O Německu se v souvislosti s konopím moc nehovoří ani nepíše – až by člověk nabyl dojmu, že oblíbená rostlina naše západní sousedy nijak zvlášť nezajímá. Ve skutečnosti se i zde mnozí lidé zasazují o ukončení konopné prohibice, jak v následujícím rozhovoru potvrzuje i jeden z nejzapálenějších německých aktivistů – Martin Steldinger z Berlína.

Věk: 34
Zaměstnání: pracovník Konopného muzea v Berlíně, programátor, prodejce konopné kosmetiky
Aktivity a koníčky: člen organizačního výboru průvodu Hanfparade, programování, psytrance

Na úvod se trochu představ našim čtenářům – odkud vlastně pocházíš, jaké máš vzdělání a jak ses dostal ke konopnému aktivismu?

Narodil jsem se a vyrůstal v bývalém východním Německu, odkud jsem se po pádu komunismu přestěhoval do Berlína. Zde jsem vystudoval vysokou školu s technickým zaměřením a usadil se tu natrvalo. Během studia jsem se seznámil s jedním spolužákem, který mi nabídl přivýdělek v podobě správy počítačové kavárny v Konopném muzeu (hanfmuseum.de), a zároveň jsem si někdy v té době založil vlastní internetovou stránku hanfplantage.de, kam jsem psal články o novinkách ze světa konopí a přidával různé návody – třeba na to, jak si ubalit jointa.

Spolupracuji také s Grüne Hilfe Netzwerk (Síť zelené pomoci), což je organizace pomáhající lidem, kteří kvůli konopí přišli do křížku se zákonem.

V počítačové kavárně berlínského muzea dnes už asi nepracuješ, že? Čím se živíš?

S tím, jak lidé začali používat přenosné počítače, pozbyla existence kavárny smysl a nyní je z ní muzejní archiv a odpočinková zóna. Já osobně jsem nikdy neměl klasické zaměstnání a živím se převážně jako programátor nebo jako spoluorganizátor konopných akcí – například největšího německého průvodu za legalizaci Hanfparade (obdoba českého Million Marihuana March – pozn. red.), který pořádáme každoročně již od roku 1997. Nadále pravidelně vypomáhám i v muzeu a spolupracuji také s Grüne Hilfe Netzwerk (Síť zelené pomoci), což je organizace pomáhající lidem, kteří kvůli konopí přišli do křížku se zákonem.

Jak se rýsuje chystaná reforma nefunkčního zákona o léčbě konopím?

V poslední době se u nás diskutuje o dvou zásadních aspektech prohibice konopí – první z nich je tebou zmiňovaný zákon o konopné léčbě, kdy vládnoucí konzervativní politické strany (jako Křesťanskodemokratická unie – CDU) konečně podlehly nátlaku našeho hnutí a nemocných spoluobčanů a slíbily vytvoření státní agentury, která by měla zajistit, aby bylo konopí dostupné pacientům v rámci zdravotnického systému v mnohem větší míře, než je tomu v současnosti, kdy má povolení legálně užívat a nakupovat konopí pouze několik desítek obyvatel Německa. K této změně kurzu zcela jistě pomáhají i novinky ze světa kanabinoidní vědy a sdílení informací mezi lidmi na sociálních sítích.

Berlínská městská čtvrť Kreuzberg v rámci boje proti dealerům schválila vznik coffeeshopů po holandském vzoru.

Druhým tématem, o němž se dnes hovoří, je postupná dekriminalizace a legalizace konopí na lokální úrovni – pozornost médii přilákalo několik projektů, které testují hranice platných prohibičních zákonů. Tím nejviditelnějším je zřejmě berlínská městská čtvrť Kreuzberg, jejíž radní schválili vznik jakýchsi coffeeshopů po holandském vzoru, aby se zbavili dealerů okupujících místní park. To se samozřejmě setkalo s odporem policie a některých politiků a celý projekt se pohybuje značně na hraně. Nicméně pevně věřím, že v nadcházejících parlamentních volbách uspějí politici, kteří budou liberalizaci drogových zákonů více otevření.

Co je vlastně špatně na současné podobě zákona o léčbě konopím v Německu?

Zákon legalizující prodej konopí v lékárnách na předpis byl schválen již v roce 2011, ale celý proces provázelo mnoho překážek, například nelze proplácet léčbu ze zdravotního pojištění. Dostupné konopí je navíc celkem drahé, protože jediným producentem je v současnosti stejně jako v České republice nizozemská společnost Bedrocan. Jedním z prvních cílů vznikající agentury by proto mělo být snížení koncové ceny prostřednictvím výdeje licencí domácím pěstitelům a zavedení proplácení tohoto léčiva z veřejného zdravotního pojištění. Stejně tak by se měl zjednodušit dovoz legálních konopných produktů z jiných zemí.

Jak myslíš, že bude v Německu a celé Evropské unii postupovat legalizace rekreačního užívání?

Některé státy se zdají být otevřenější vůči změnám než jiné. Evropská unie neurčuje drogovou legislativu jednotlivých států, takže záleží víceméně na nich, kdy se rozhodnou liberalizovat protidrogové zákony.

V Německu není vůbec jednoduché přilákat tisíce lidí, aby šli pochodovat za legalizaci konopí.

Hlavním úkolem pro aktivisty v jednotlivých zemích je nyní přesvědčit většinovou společnost, že konopí je prospěšná rostlina a její kriminalizace nesmyslná – více než padesát let protidrogové propagandy a lží se do myslí Evropanů zarylo příliš hluboko.

Je proto důležité začít s bojem za legalizaci na lokální úrovni a šířit mezi veřejností pravdivé informace a znalosti. Obecně můžeme s potěšením konstatovat, že poptávka po informacích o možném léčebném i hospodářském využití konopí a všemožných produktech z něj v posledních letech značně roste nejen v Evropě.

Jaké jsou hlavní plány německých legalizačních aktivistů pro rok 2016?

Již nyní nás zaměstnává příprava protestního průvodu Hanfparade, který se uskuteční v srpnu v Berlíně. Nevím, jak u vás, ale u nás není vůbec jednoduché přilákat tisíce lidí, aby šli pochodovat za legalizaci konopí. Mainstreamová média občas informují i o reformách ve Spojených státech a dalších zemích, ale zdá se, že tady to lidi zkrátka moc nezajímá. Více pozornosti přitahuje právě léčebné využití a my bychom toho rádi využili k rozpoutání větší diskuze i o výhodách plné legalizace.

Co si osobně myslíš o legalizaci dalších drog, nejen konopí?

Podle mého názoru by měla být zrušena prohibice nejen konopí, ale i dalších v současnosti zakázaných látek a substancí. Prohibice drog vždy přinášela mnohem více problémů, než řešila, navíc ve svobodném světě má člověk mít právo dělat si, co chce, pokud tím neškodí nebo neubližuje nikomu jinému – tak se to ostatně píše v Deklaraci lidských práv z roku 1789. Konopná prohibice je přitom nejviditelnějším příkladem toho, jak jsou lidská práva obyvatel celé této planety dnes a denně hrubě porušována.

Jedním z prvních cílů vznikající státní agentury by proto mělo být snížení koncové ceny prostřednictvím výdeje licencí domácím pěstitelům a zavedení proplácení tohoto léčiva z veřejného zdravotního pojištění.

Nejde přitom jen o právo užívat tuto relativně neškodnou drogu, ale i význam této rostliny coby obnovitelného přírodního zdroje, z nějž lze bez velkého zatížení životního prostředí získávat jídlo, vytápět a stavět s ním domy a vyrábět nespočet produktů. V Německu se například klade velký důraz na klimatické změny a využívání zelených obnovitelných zdrojů – a jednou z nejvhodnějších zemědělských plodin pro trvale udržitelný rozvoj je právě konopí.

Spolu s dalšími aktivisty každoročně reprezentuješ německé legalizační hnutí na pražském Cannafestu. Jak na tebe veletrh a atmosféra kolem něj působí?

Ano, Cannafestu se účastníme už od prvního veletrhu v roce 2010 a vždycky se těšíme na další ročník. Organizátoři byli pokaždé velmi milí a všem aktivistickým organizacím vycházeli vstříc, celá akce působí jako jedno velké rodinné setkání. Se zájmem také pozorujeme, že se každým rokem rozšiřuje výstavní prostor a vynikající doprovodný program.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat našim čtenářům?

Využívejte všech možností demokratického zřízení a snažte se ovlivnit názor veřejnosti v otázce ukončení konopné prohibice, tohoto velkého historického omylu. Způsobů existuje celá řada, hlavně tlačte na politiky a přesvědčujte je dnem i nocí!

A samozřejmě dorazte v co nejhojnějším počtu na jubilejní 20. ročník největšího pochodu za legalizaci konopí v Německu – Hanfparade, která se bude letos konat v Berlíně 13. srpna od 13:00 (tento článek patří k minulému ročníku, v roce 2017 se Hanfparade uskuteční v sobotu 12. srpna – pozn. redakce). Heslem průvodu je „Legalizace visí ve vzduchu“ a vychází se od budovy hlavního vlakového nádraží, takže nás lehce najdete!

Děkujeme Ti moc za rozhovor!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!