V textu publikovaném v odborném žurnálu Biochemical Pharmacology autoři mimo jiné uvádějí, že „předchozí studie demonstrovaly schopnost fytokanabinoidu THC zvrátit bronchokonstrikci (zůžení průdušek při alergii či anafylaktickém šoku) díky svým protizánětlivým vlastnostem. Náš výzkum se zaměřil na prozkoumání účinků THC na prostupnost epitelové tkáně po administraci prozánětlivého cytokinu TNFα.“
Fytokanabinoid THC má schopnost zvrátit bronchokonstrikci (zůžení průdušek při alergii či anafylaktickém šoku) díky svým protizánětlivým vlastnostem.
Pro potřeby studie byly použity buněčné kultury bronchiálního epitelu nazývané Calu-3 a změny v prostupnosti buněk byly zjištovány pomocí měření transepiteliálního elektrického odporu (TEER).
V závěru se mimo jiné dočteme, že THC působil jako „prevence snížení TEER, který byl vyvolán podáním TNFα, a zároveň zvyšoval paracelulární prostupnost buněk.“
Tým výzkumníků vedený profesorem Grahamem Kendallem z toho vyvodil následující: „Výsledky našeho bádání naznačují, že THC skrze aktivaci CB2 receptorů zabraňuje zvýšení prostupnosti epitelu vyvolanému cytokininem. To potvrzuje, že THC anebo jiné ligandy kanabinoidních receptorů by mohly sloužit jako účinná prevence častého symptomu nemocí dýchacích cest, a to konkrétně nepříznivých změn v prostupnosti epitelových buněk vyvolaných zánětlivými procesy.“
Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov