Aktuální článek
Případnou válku proti legálnímu konopí v USA nemůže Trump vyhrát

Případnou válku proti legálnímu konopí v USA nemůže Trump vyhrát

  • Mluvčí Bílého domu Sean Spicer se koncem února nechal slyšet, že se nová konzervativní vláda zaměří na státy, které legalizovaly rekreační užívání konopí v posledních několika letech. Řada komentátorů to interpretovala jako vyhlášení války konopné kultuře – tento boj je však předem prohraný a Trumpova administrativa udělá mnohem lépe, když se do něj vůbec nepustí.

Během tiskové konference Spicer prohlásil, že ve státech jako Colorado, Oregon nebo Washington lze očekávat větší zapojení federální vlády do vymáhání zákonů souvisejících s tím, že konopí je na federální úrovni v celé zemi stále ilegální. Zdá se tedy, že zatvrzelí drogobijci (například ministr spravedlnosti Jeff Sessions) si očividně myslí, že dokážou neuvěřitelně rychle se rozvíjející odvětví zastavit – a že tím učiní Ameriku lepším místem pro život. Pravda ale nemůže být vzdálenější.

Vágní hrozby

Představitelé Trumpovy vlády viditelně chtějí, aby lidé zapojení v konopném světě žili ve strachu z toho, že si na ně federální agenti došlápnou. I v případě, že se o to však pokusí, svého cíle nedosáhnou.

V roce 2015 utržil stát Colorado na daních z konopí téměř 70 milionů dolarů (cca 1,5 miliardy korun) a v roce 2016 dokonce 199 milionů dolarů.

„Mezi léčbou a rekreačním užíváním konopí je zásadní rozdíl. Myslím, že když vidíme, jak v naší zemi vzkvétá obdoba opioidní epidemie, tak bychom toto hnutí rozhodně podporovat neměli,“ srovnal Spicer dva naprosto odlišné společenské jevy zcela scestným způsobem. „Stále tu je federální zákon, kterým se v otázce rekreačního užívání konopí i jiných drog musíme řídit,“ dodal.

Spicerova snaha srovnat užívání konopí se závislostí na opioidních lécích je zcela zavádějící. Ve zprávě vydané v roce 2014 Bloombergovou fakultou veřejného zdraví na Univerzitě Johna Hopkinse se uvádí, že ve státech, kde je legální léčba chronické bolesti konopím, je roční statistika úmrtí způsobených předávkováním léky na předpis o 25 procent nižší, než tam, kde stále platí úplná prohibice.

Fakta versus fikce

Přispěvatelka magazínu Forbes Debra Borchardtová situaci okomentovala následovně: „Je obecné známo, že opioidní krizi podnítily velké farmaceutické společnosti, které se nezdráhaly vyrábět a agresivně promovat nebezpečné léky vyvolávající silnou závislost, mezi které patří Oxycontin a Vicodin. Konopí s tímto problémem rozhodně nemá žádnou souvislost.“ 

Stále tu je federální zákon, kterým se v otázce rekreačního užívání konopí i jiných drog musíme řídit. 

Je nicméně pravdou, že podle federálního zákona je konopí stále nelegální. Voliči sedmi států společně však v posledních několika letech prosadili změnu státních zákonů, která umožňuje prodej a rekreační užívání této byliny. Mluvčí Bílého domu Spicer na doplňující otázku týkající se právě těchto států odpověděl: „Tento dotaz by měl mířit na ministerstvo spravedlnosti, ale osobně věřím, že federální zákon se bude nyní vymáhat více než dříve.“

Prohibicionisté nezvítězí

Není zcela zřejmé, jak by se takové přísnější prosazování konkrétně projevilo. V mnoha ohledech je však válka proti konopí předem prohranou bitvou. V roce 2015 utržil stát Colorado na daních z konopí téměř 70 milionů dolarů (cca 1,5 miliardy korun) a loni ještě mnohem víc (skoro 200 milionů dolarů). Když si lidé tuto drogu kupují místo u dealerů v obchodech, čímž podporují státní hospodářství, nemůže s tím ekonomicky smýšlející vláda mnoho dělat, aniž by nerozlítila desetitisíce lidí z obou hlavních politických stran.

Na internetu se ihned objevila řada upozornění na paradoxy v přístupu Trumpovy administrativy ke konopí. Tato diskuze zvolna navázala na reakce veřejnosti ohledně rozhodnutí z minulého týdne, kdy byla odvolána federální ochrana transsexuálních studentů – v této věci nyní může rozhodovat každý stát samostatně. Jsou však i tací, kdo se Spicerovými slovy nenechali rozhodit.

Níže si můžete přečíst reakce některých uživatelů Twitteru:

Trumpova vláda ohledně práv trans dětí a toalet: V RUKOU STÁTŮ
Trumpova vláda ohledně států, kde je konopí legální: JDEME SI PRO VÁS, HŘÍŠNÍCI
— Saeed Jones (@theferocity) 23. února 2017

Jasně, že Trump jde po legálním konopí, ale stejně jako tomu bylo s protimuslimským zákonem, ani tento návrh u soudů neprojde. Zahulte si a buďte dál v klidu.
— Tommy Chong (@tommychong) 23. února 2017

Zanedlouho se proti Spicerovým výrokům začaly ozývat i další hlasy. Proti federálnímu útoku se ohradili například mluvčí státu Washington. „Jakýmkoli Trumpovým snahám znevážit hlasy voličů státu Washington ve věci legalizace konopí se budu rázně bránit,“ nechal se slyšet generální prokurátor Washingtonu Bob Ferguson v rozhovoru pro magazín The Seattle Times. Jeho slova poté potvrdil i demokratický guvernér státu Jay Inslee.

Zdroj: www.inverse.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!