Aktuální článek
Kanada: Razie proti konopným výdejnám Marca a Jodie Emeryových je nesmyslným plýtváním veřejných prostředků

Kanada: Razie proti konopným výdejnám Marca a Jodie Emeryových je nesmyslným plýtváním veřejných prostředků

  • Z justičního hlediska by v dnešní době dávala větší smysl i snaha usilující o kriminalizaci cukru.

Torontská policie minulý týden odstartovala operaci s názvem Gator. V jejím rámci vydala řadu povolení k prohlídkám a zatkla několik pracovníků sítě výdejen konopí Cannabis Culture. Tato společnost patří světoznámým konopným aktivistům Marcovi a Jodie Emeryovým. Oba manželé byli společně se třemi obchodními společníky v pátek 10. března zatčeni a následně propuštěni na kauci.

Frustrace mocných

Jako jeden z obhájců na straně Emeryových při slyšení týkajícího se propuštění na kauci vám mohu říct, že policie i někteří členové vlády jsou očividně konopnými aktivisty frustrovaní. Mají zřejmě pocit, že jejich jediným cílem je zcela otevřeně porušovat protidrogové zákony. O právní, společenské a politické rozpory, které jsou hlavními argumenty pro ukončení prohibice konopí, projevovali jen pramalý zájem. 

V dnešní době nemáme přebytky finančních zdrojů – investice do právních procesů v rámci boje proti konopí tedy rozhodně nejsou nejrozumnější volbou. 

Důkazem jejich lhostejnosti jsou přísné podmínky propuštění na kauci, které museli Emeryovi splnit – ty zahrnují zákaz opuštění provincie Ontario a zejména okamžité přerušení veškerých aktivit spojených s obchody a celou značkou Cannabis Culture. Z právního hlediska jsme se už v Kanadě v obdobné situaci nacházeli – vzpomeňme například razie v lázních pro homosexuály, které probíhaly před více než třiceti lety. Většina obvinění byla tehdy vznesena nejvyššími státními orgány. Přístup k právům homosexuálů se však od té doby výrazně zlepšil. Obvinění vznesená policií v rámci projektu Gator (krycí název razií v obchodech Emeryových), která zahrnují zločiny prodeje a přechovávání konopí, se dají považovat za sporná nebo přinejmenším zbytečná ve světle toho, že federální vláda se chystá rekreační užívání a prodej konopí legalizovat, jak v předvolební kampani opakovaně sliboval nynější premiér Justin Trudeau.

Přežité zákony je nutné změnit

Druhotnou, ale přesto důležitou otázkou zde samozřejmě zůstává, proč bychom se měli držet zastaralých zákonů, které jsou sice stále platné, ale veřejnosti i odborníci je odmítají jako škodlivé. Množství průzkumů přitom potvrzuje, že Kanaďané legalizaci konopí podporují. V této otázce má ale policie pravomoc rozhodovat dle vlastního uvážení a v současnosti platné zákony vymáhat, jak se jí zlíbí.

Obvinění vznesená policií se dají považovat za sporná nebo přinejmenším zbytečná ve světle toho, že federální vláda se chystá rekreační užívání a prodej konopí legalizovat.

Pohlavní styk mezi příslušníky stejného pohlaví zůstal například nelegální až do roku 1995. Policie takové případy mohla vyšetřovat jako „zločin“, ale k tomuto řešení se uchylovala jen zřídka, protože tento přežitý zákon nepodporoval téměř nikdo (natož policisté, v jejichž řadách bylo také množství gayů – stejně jako dnes spousta z nich kouří konopí). V roce 2003 při řešení kauzy Malmo-Levine se tři soudci nejvyššího kanadského soudu shodli, že kriminalizace držení konopí je vzhledem k tomu, že tento fenomén ve společnosti nepůsobí téměř žádné problémy, naprosto neadekvátní. Odborníci také došli k závěru, že užívání konopí ve většině případů společenské nebezpečí nepředstavuje, zatímco prohibice této rostliny ano.

Kriminalizace je ten problém

Jak napsala jedna ze tří soudců Marie Deschampsová: „Problém, jaký představuje kriminalizace konopí, je rizikům, jež přináší jeho užívání, naprosto neúměrný.“ Je tedy zjevné, že kriminalizace cukru by u soudů měla větší šanci obstát než konopná prohibice. Pro aktuální situaci by mohl být důležitý precedens z kauzy Bedford, kdy nejvyšší soud argumentoval v případě prostituce a provozování nevěstinců, že může zvrátit svá předchozí rozhodnutí v případě, kdy se diametrálně změnil postoj společnosti k danému problému. V současnosti lze pozorovat obdobnou změnu v diskuzi o zákonném statutu konopí. Vládní Komise pro implementaci legalizace se v prosincové zprávě například vyslovila pro zavedení systému regulovaných výdejen konopí – tedy něco, co Emeryovi začali provozovat před několika měsíci.

Tři soudci nejvyššího kanadského soudu se v roce 2013 shodli, že kriminalizace držení konopí je naprosto neadekvátní.

Jak vidno, celospolečenský pohled na konopí se v posledních dvou dekádách výrazně změnil. Torontská policie a státní zástupci by si měli uvědomit, že v této kauze nemůže Cannabis Culture, potažmo celá kanadská konopná kultura z dlouhodobého hlediska prohrát a že celá razie nedává smysl. V dnešní době rozhodně nemáme přebytky finančních zdrojů – investice do právních procesů v rámci boje proti konopí tedy rozhodně nejsou nejrozumnější volbou. Z lidského hlediska se také jedná o naprosto nepřiměřenou reakci – manželé Emeryovi nejsou nebezpeční zločinci. Pouze představují jeden z hlavních katalyzátorů tak podstatné společenské změny, jakou legalizace konopí zcela jistě je.

Zdroj: nowtoronto.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!