Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Austrálie 1. listopadu 2016 legalizovala léčbu konopím, další v pořadí bude zřejmě Irsko

IACM Zpravodaj: Austrálie 1. listopadu 2016 legalizovala léčbu konopím, další v pořadí bude zřejmě Irsko

  • Předposlední říjnový den minulého roku vstoupil v Austrálii platnost zákon, v jehož rámci „budou vládou vydávány licence a povolení k pěstování a nakládání s konopím a konopnou pryskyřicí na léčebné a vědecké účely.“

Úřad pro kontrolu drog nyní přijímá žádosti o licence na pěstování od fyzických i právnických osob, přičemž podle televizní stanice ABC se předběžných informačních setkání pro zájemce o licence účastnily stovky osob.

Některé odhady hovoří o tom, že roční obrat na trhu s léčebným konopím by u protinožců mohl dosáhnout až 75 milionů dolarů (dvě miliardy českých korun). Lékaři nebudou omezeni seznamem povolených diagnóz, ale budou moci konopí předepisovat na základě určitých symptomů.

Některé odhady hovoří o tom, že roční obrat na trhu s léčebným konopím by u protinožců mohl dosáhnout až 75 milionů dolarů (dvě miliardy českých korun).

Ministryně zdravotnictví Sussan Leyová prohlásila, že díky novému zákonu budou mít Australané „bezpečný, spolehlivý a legální přistup ke konopí pro léčebné použití.“

Na druhou stranu se objevují kritici poukazující na to, že systém je zbytečně nákladný (vstupní poplatky se pohybují v řádu statisíců korun) a přeregulovaný, kdy například licencovaní pěstitelé musejí počítat s bezpečnostnimi prověrkami u všech svých zaměstnanců a členů rodiny.

Další zemí, která čím dál vážněji zvažuje obdobnou změnu zákonů jako Austrálie, je Irsko. Na začátku listopadu 2016 to potvrdil ministr zdravotnictví Simon Harris, když zveřejnil svůj plán na „revizi současné irské politiky týkající se využití konopí v medicíně“. Podle vlastních slov se mu během necelého jednoho roku v úřadu podařilo mezi úředníky ministerstva, lékaři, vědci i pacienty zahájit diskuzi, z níž budou vyvozeny konkrétní závěry.

Zdroj: joe.ie
           leafly.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!