Aktuální článek
Výrobce konopného výtažku tvrdí: „Jenom pomáhám lidem“

Výrobce konopného výtažku tvrdí: „Jenom pomáhám lidem“

  • Mark Rayner patří mezi členy spolku, který působí po celé Austrálii – jedná se o „konopné léčitele“ pohybující se neustále na hraně zákona.

Rayner není prvním producentem konopného extraktu s vysokým obsahem hlavních léčivých kanabinoidů, který se nezalekl trestního stíhání a rozhodl se o svých aktivitách promluvit. Není tomu přitom ani měsíc, co proběhla policejní razie v domě Jenny Hallamové ve státě Jižní Austrálie, která se touto činností rovněž zabývala.

Skrytá výroba

Mark Rayner ukázal novinářům tajnou lokalitu někde na předměstí Adelaide, kde výtažek vyrábí tak, že smíchá alkohol a konopí, následně směs odpaří a zpracuje na hustou pastu. Mark si je moc dobře vědom skutečnosti, že jeho aktivity jsou ilegální, současně ale tvrdí, že zákon obchází pouze tak, že lidem ukazuje, jak výtažek vyrábět – nikomu jej přímo neprodává. „Nic na tom nevydělávám,“ vysvětluje. „Jenom ostatním poskytuju potřebné informace a ukazuju jim, jak na to.“

Když se snažíme pomáhat nemocným, vpadnou k nám domů, seberou všechno konopí a chovají se k nám jako k těm nejhorším zločincům. 

Rayner je členem jihoaustralské neziskové organizace s názvem HEMP (Help End Marijuana Prohibition, současně anglický výraz pro technické konopí). Odhaduje, že za uplynulé desetiletí pomohl asi 2 000 nemocným získat přístup ke konopným extraktům. „Rozhodně ale netvrdím, že jsem lékař,“ ohrazuje se. „Nazývali mě už šamanem, guruem a bůhví čím ještě. Ale já jenom pomáhám lidem. Jsem jednoduše člověk, který myslí na druhé, nic víc v tom není.“ Mark zároveň dobře ví, že medializace jeho aktivit s sebou nese obrovské riziko. „Určitě se o mě začnou zajímat,“ svěřuje se. 

Trestná léčba

Poté, co v lednu policie provedla razii na pozemku Jenny Hallamové, stala se z této ženy nesmlouvavá bojovnice za právo lidí užívat takovou léčbu, kterou uznají za vhodnou, a to i tehdy, když se tím porušuje zákon. „Už nás nebaví, že se k nám chovají jako ke kriminálníkům kvůli tomu, že se snažíme zachraňovat životy,“ pronesla na nedávné demonstraci před budovou australského parlamentu v hlavním městě Canbeře.

Zatím je jen málo doktorů, kteří mohou konopná léčiva předepisovat. 

„A co hůř, když se snažíme pomáhat nemocným, vpadnou k nám domů, seberou zásoby léčiv a chovají se k nám jako k těm nejhorším zločincům.“ Jenny Hallamová se podobně jako Rayner zabývala výrobou konopného výtažku pro nemocné z celé Austrálie. Doufala přitom, že ji policie nechá na pokoji, když bude používat darované konopí a vyrobený výtažek bude pacientům dodávat zdarma. To se ovšem nestalo a Hallamová teď čeká na vznesení obvinění. Zároveň tvrdí, že federální vláda se v poslední době začala zaměřovat na razie proti ilegálním producentům a poskytovatelům konopných léčiv. „Mám obavy, že lidé, kteří se věnují podobné činnosti jako já, se také stanou cílem perzekucí.“

Samoléčba konopím je v Austrálii stále nelegální

Výrobci konopného výtažku i jeho uživatelé se pohybují v nepřehledném právním prostředí svázaném řadou regulací. Koncem loňského roku australská federální vláda sice legalizovala pěstování a zpracovávání konopí pro účely léčby, ale pouze za dodržení přísných podmínek. Užívání vlastního konopí k léčbě je nicméně v této zemi i nadále protizákonné. Pacient se k němu může dostat jen prostřednictvím různých testů a programů, v rámci kterých mu může být výjimečně lékařem uděleno povolení konopné produkty užívat, tyto programy se ale v Austrálii liší stát od státu. Kromě toho potrvá ještě několik měsíců, než budou k dispozici první zásoby v Austrálii pěstovaného léčebného konopí, které by mohlo být ve větším distribuováno mezi potenciální pacienty.

Snahy o legitimizaci

V Jižní Austrálii se některé společnosti snaží získat všechna možná povolení pro produkci konopí pro léčebné účely, aby se omezila pokoutní domácí produkce. Nicméně tyto firmy tvrdí, že nemohou sehnat povolení. I kdyby se jim to navíc podařilo, zatím je jen málo lékařů, kteří mohou konopná léčiva předepisovat, takže by měli problém zajistit odbyt.

Už nás nebaví, že se k nám chovají jako ke kriminálníkům kvůli tomu, že se snažíme zachraňovat životy. 

Ministr průmyslu státu Jižní Austrálie Kyam Maher tvrdí, že se usilovně snaží celý proces pohnout kupředu: „Začali jsme s federální vládou jednat o tom, jak proces distribuce léčebného konopí od producentů až k pacientům co nejvíce zjednodušit. Každopádně je nutné zavést určité regulace. Přece jenom se bavíme o drogách.“ Ministr uznal, že věci by mohly postupovat rychleji, současně ale varoval, že ilegální produkce u souseda na dvorku není řešení. „Výroba jakýchkoli drog je protizákonná. V současné době je již možné v Austrálii předepisovat konopná léčiva z dovozu na lékařský předpis, celý koncept je ale velice nový a některé jeho části bude dle mého názoru ještě nutné doladit. Vzít věci do vlastních rukou a konopím se léčit svépomocí je ale protizákonné a nikomu bych to nedoporučoval.“ Zdá se ovšem, že na tyto a podobné rady dbá stále méně a méně Australanů.

Zdroj: www.abc.net.au

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!