Aktuální článek
Nová metoda curingu: automatizace a obohacování o terpeny

Nová metoda curingu: automatizace a obohacování o terpeny

  • Curing (proces „školení“ či řízeného dosušování) je jedním z nejdůležitějších kroků při přípravě sklizených paliček ke konzumaci. Tuto jednoduchou fázi však pěstitelé často přehlížejí.

Správný curing může vylepšit chuť, aroma i účinky. Pokud je tento proces přiměřený, může také prodloužit „životnost“ konopí a ochránit je před plísní a ztrátou účinnosti. Nakonec se čas a péče, které curingu věnujete, projeví v kvalitě výsledného produktu.

Budoucnost začíná dnes

Tradiční curing můžeme provádět různým způsobem, ale dnes vám představíme novou metodu, která je „o stupínek výš“. Jistá společnost z coloradského Denveru vyvinula revoluční technologii, která umožňuje pěstitelům zdokonalit tento proces až do posledního terpenu.

Proces sušení a curingu je náročný na prostor, energii a zařízení – a to vše stojí nemalé peníze. 

Při sušení a curingu je nesmírně důležité kontrolované klima. Je-li prostředí příliš teplé nebo suché, květy rychle ztratí účinnost a nestihnou dosáhnout své plné síly. Pro curing je ideální teplota mezi 15 až 21 °C a vlhkost mezi 45 až 55 procenty. Joe Edwards, expert na curing z denverské společnosti Kind Love, vysvětluje, jak se tato nová technologie vypořádává s řízením vlhkosti: „Veškeré vaše nahodilé pokusy nahrazuje zařízení Yofumo. Je nakalibrováno, aby přesně detekovalo a stanovilo optimální vlhkost podle hmotnosti vzorku.“ Další důležité pravidlo pro sklizeň, sušení a curing zní: pozor na plíseň! Pokud čerstvě sklizené konopí špatně skladujete, může plíseň během okamžiku zdevastovat celou úrodu. Proto je určitá prevence ochrany před plísní během sušení a curingu naprosto nutná. Kromě kontroly teploty a vlhkosti využívá jmenované zařízení ozón z ultrafialových světel k ochraně před plísní, houbami a kvašením, aniž by poškodilo trichomy, kanabinoidy a terpeny.

V terpenech je síla

Dostat to nejlepší z terpenů patří při curingu této citlivé rostliny k nejdůležitějším aspektům celého procesu. Terpeny jsou totiž velmi nestabilní. Jsou tak citlivé, že se začínají odpařovat již při 21 °C! Při tradičním curingu ve sklenicích není divu, že se terpeny postupně ztratí do atmosféry. Nový přístroj navíc nabízí zcela revoluční možnost: infuzi terpenů, díky které mohou pěstitelé nejen zlepšit chuťový profil své úrody, ale i vytvářet nový. Yofumo pomáhá pěstitelům přímo vyvíjet specifické profily terpenů, a to tak, že se přírodní terpeny během curingu aplikují infuzí do květů.

Pro curing je ideální teplota mezi 15 až 21 °C a vlhkost mezi 45 až 55 procenty. 

Tento unikátní způsob infuze příchuti tak umožňuje pěstitelům přidat své odrůdě něco navíc. Například Joe ze společnosti Kind Love nedá dopustit na terpen limonen, který přidává ke své oblíbené odrůdě Gorilla Glue, aby jí dodal aroma.

Potřeba vyniknout

Při stále klesajících cenách konopí musejí pěstitelé produkující toto zelené zboží na legální trhy pečlivě promýšlet, do čeho investují. Proces sušení a curingu je náročný na prostor, energii a zařízení – a to vše stojí nemalé peníze. Proto je nezbytné, aby byl tento proces efektivní nejen, co se týče spotřebované energie, ale i času. Yofumo dokáže vysušit úrodu až o 40 procent rychleji ve srovnání s tradičními metodami curingu a také spotřebuje mnohem méně energie.

I když bylo při pěstování dosaženo velkých technologických vylepšení v oblasti kultivace, u samotného curingu technologie příliš nepokročila. Podobné inovace, jako nedávno představila společnost Kind Love, by nyní měly pěstitelům konečně poskytnout plnou kontrolu nad tímto velmi citlivým procesem – a nabídnout jim ještě něco navíc.

Zdroj: www.marijuana.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!