Aktuální článek
Sanjay Gupta – z odpůrce konopí jedním z hlavních propagátorů jeho léčebného využití

Sanjay Gupta – z odpůrce konopí jedním z hlavních propagátorů jeho léčebného využití

  • „Jako doktor vás chci varovat, že přes všechny ty zvěsti o léčebných účincích konopí vašemu zdraví jeho kouření rozhodně neprospěje.“ Přesně to před osmi lety napsal slavný americký neurochirurg Sanjay Gupta ve sloupku pro magazín Time. Dnes je tento lékař díky veleúspěšnému dokumentárnímu seriálu Weed (Tráva) vysílanému na CNN symbolem změny v přístupu ke konopí v lékařské obci.

Nesmlouvavý kritik

Ve svém tehdejším článku se Dr. Gupta snažil veřejnost přesvědčit, že mezi voliči podporujícími legalizaci konopí je „mnoho těch, kteří se prostě jen chtějí legálně zkouřit.“ Proto se jako spousta dalších lékařů ohradil proti navrhované legalizaci konopí pro rekreační užívání lidmi bez ohledu na jejich zdravotní stav.

O tři díly televizního seriálu Weed později (jednotlivé díly měly premiéru v roce 2013, 2014 a 2015) a s dalším v přípravě je jasné, že Sanjay Gupta svůj postoj zcela zásadně změnil. Dnes na veřejnosti hovoří o konopí a jeho uživatelích veskrze pozitivně. „Nejenže tato rostlina může pomoci od určitých příznaků, ale někdy je dokonce jediným účinným lékem, jako je tomu například při závažných formách epilepsie a některých případech neuropatické bolesti.

Naprostá většina výzkumů se doposud zaměřovala na rizika spojená s užíváním konopí, nikoli na jeho léčebné účinky.

To je významné zjištění, které mě velmi zasáhlo. Navíc, i když opomenete mé profesní zaměření, je obecně nemorální bránit lidem v přístupu k léku, který jim může pomoci. Obzvlášť pokud jim nepomáhají produkty běžně nabízené na předpis. Takové jednání je podle mě na hranici dobré morálky, nebo dokonce i za ní.“

Když tento neurochirurg vypráví o své přeměně z odpůrce na zastánce konopí, kterému „jde o to, aby debata o tomto důležitém tématu neutichla,“ zdá se, že ho jeho původní přístup a nedůvěra velmi mrzí. „Když jsem zjistil, že konopí může být lékem, velmi mě to překvapilo. Dnes se proto cítím trochu trapně, protože si říkám, jak je možné, že mi to nedošlo dříve,“ upřímně přiznává.

„Myslím, že i seriózní vědec studující kanabinoidní systém, vlastnosti látek obsažených v konopí a jejich účinky na receptory je stále ovlivněný tím, že pracuje s látkou, která je ideologicky démonizovaná a zatracovaná. Touto iluzí jsem se tehdy nechal obelstít i já.“

Prohibicí pokřivená optika výzkumníků

Podle Gupty restrikce kolem vědeckého bádání ve Spojených státech vedly k tomu, že konopí bylo vnímáno v negativním světle. „Naprostá většina výzkumů se zaměřovala na rizika spojená s užíváním konopí, nikoli na léčebné účinky. Kvůli tomu měli američtí výzkumníci zcela zkreslený obraz. Když se ale podíváme na laboratoře, které nebyly závislé na grantech federální vlády, a ty, které se nacházely mimo Spojené státy, zjistíme, že věcí se mají zcela jinak.“

Dr. Guptovi vadí například to, že otázka, jestli konopí může fungovat jako prevence různých nemocí, nebyla dosud žádnými odborníky položena.

I přes nedostatek přesvědčivých výzkumů bylo cílem už prvního dílu dokumentární série Weed, jehož natáčení trvalo osmnáct měsíců, upozornit veřejnost na problematiku léčby konopím, protože tuto otázku začalo v referendech řešit stále více států. Proto se Dr. Gupta jako hlavní lékařský korespondent pro CNN rozhodl veřejnosti podat nezkreslené informace.

Sám přitom přiznává, že před započetím natáčení prvního dílu neměl jasný plán: „Pravdou je, že když jsme začali přemýšlet nad prvním dílem, myslel jsem, že dokument se bude zabývat především výsledky výzkumů. Můj přístup k natáčení prvního dílu byl tedy velice otevřený – pozorně jsem se snažil sbírat všechny poznatky.“

Šarlotina pavučinka

Tehdy ještě uznávaný neurochirurg nemohl tušit o příběhu Charlotte Figiové, po níž byla pojmenována dnes již legendární odrůda Charlotte’s Web. Její cesta za uzdravením se stala styčným bodem prvního dílu Weed a následně vyvolala celonárodní diskuzi o léčbě epilepsie a dalších nemocí pomocí konopí.

„Sledovali jsme tento případ s několika vědci. Některé zásadní studie teprve probíhaly a jejich výsledky se objevovaly i v průběhu natáčení dokumentu. Jediný způsob, jakým jsme tedy mohli postupovat, bylo následovat určitou vizi o obsahu s velice širokým záběrem,“ vysvětluje Sanjay Gupta. „I s dalšími dvěma díly tomu nebylo jinak. Nevěděl jsem, jak příběhy pacientů, kteří se odhodlali ke konopné léčbě, dopadnou. Například jsem netušil, že někteří z nich se kvůli tomuto léku budou muset stěhovat do jiných států.“

Když byl první díl dokumentu poprvé odvysílán, Dr. Gupta se bál, že jeho počin budou lidé zpochybňovat, kritizovat a zesměšňovat, zároveň ale také věřil, že někteří si z něj odnesou něco důležitého. „Napadlo mě například, že by ho mohl vidět někdo, jehož dítě trpí syndromem Dravetové, a díky tomu třeba neztratí naději a pokusí se najít nový přístup k léčbě.“

Neustále jste ovlivnění tím, že pracujete s látkou, která je ideologicky démonizovaná a zatracovaná.

Lékař a dokumentarista v jedné osobě rozhodně nečekal, jak rychle začne nános předsudků ohledně účinků konopí po odvysílání prvního dílu v roce 2013 mizet.

„Netušil jsem, že kolem legalizace této léčivé rostliny vyroste takové politické hnutí – to samozřejmě existovalo už předtím, já ho rozhodně nepodnítil. Ale byl jsem příjemně překvapen, když léčbu konopím v té či oné formě přijaly v následujících letech i některé velmi konzervativní jižanské státy, jako jsou třeba Georgie a Alabama, kde bych to ani v nejmenším nečekal.“

Nenechme se strhnout emocemi

Když Gupta pracoval na synopsi čtvrtého dílu Weed, který bude mít na CNN premiéru v druhé polovině roku, prohlásil, že se samozřejmě nemohl vyhnout listopadové prezidentské volbě a schválené legalizaci konopí v osmi státech USA, nicméně hlavním zájmem jsou opět výsledky léčebných výzkumů a příběhy pacientů.

„Trvám na tom, že náš dokument se má zabývat především vědeckými poznatky o konopí, z nichž samozřejmě později vycházejí i právní a politické změny. Nyní bude důležité, jestli kabinet a zvolení zástupci budou těmto informacím otevřeni a jak se postaví k řešení schizofrenní situace, kdy federální zákon odmítá jakékoli léčebné využití konopí, zatímco více než polovina z padesáti amerických států ho k léčbě v určité podobě legalizovalo.“

 „To, že si mě dnes lidé spojují s konopím, mi stále připomíná, jak důležité bylo nejprve uznat svůj omyl a překonat počáteční odpor.“

Absurdní zákony jsou často samostatnou kapitolou, avšak Dr. Gupta kromě toho poukazuje na stále trvající nedostatek výzkumů. Vadí mu například to, že žádnými odborníky nebyla dosud položena otázka, jestli konopí může fungovat jako prevence různých nemocí.

„Na takové otázky proto nemohu kvalifikovaně odpovídat, a přitom bychom na ně měli být schopni odpovědět bez zaváhání. Konopí lidstvo doprovází již po věky a na hledání odpovědí jsme měli času dost. Kvůli prohibici ale nebylo možné potřebné výzkumy dlouhé desítky let provádět.“

Zároveň se však neztotožňuje s představou, že by zdraví lidé měli užívat konopí jen jako prevenci: „Nemůžeme zcela otočit a jen tak prohlásit, že konopí je skvělou zdravotní prevencí pro všechny. Netvrdím, že to není možné, ale bohužel zde znovu narážíme na nedostatek vědecky ověřených důkazů.“

Byrokratická noční můra

Hlavní problém při výzkumu konopí je sehnat vědce, kteří jsou ochotni překonat všechny byrokratické překážky, jež klasifikace konopí do skupiny nejnebezpečnějších drog (Schedule I) přináší. „Myslím, že o konopí se zajímá spousta mladých nadějných vědců, kteří se právě rozhodují, do jakého oboru vloží svůj potenciál. Obávám se však, že se pro tuto oblast nerozhodnou, a to právě kvůli předsudkům předchozí generace vědců a problémům s financováním a papírováním.“

Netušil jsem, že někteří pacienti se kvůli konopné léčbě budou muset začít stěhovat do jiných států.

Až se ale prohibice konopí na federální úrovni zruší, což by se podle Dr. Gupty mělo stát do pěti let, situace by se měla zcela změnit. „Očekávám, že jakmile se objeví náznaky konce prohibice, začne se situace ohledně přístupu vědců ke vzorkům konopí i finančním zdrojům rychle zlepšovat. Dále předpokládám, že taková změna bude mít i řadu nečekaných důsledků – lepší přístup vědecké komunity jistě přinese množství nových objevů.“

Opioidní epidemie

Jedno z nejpalčivějších zdravotních témat ve Spojených státech je v současnosti zneužívání opioidních léků na bolest. Aktuální prosincové statistiky z Center pro kontrolu nemocí (Centers for Disease Control – CDC) ukazují, že za rok 2015 vzrostl meziročně počet úmrtí způsobených předávkováním opioidními léky o těžko uvěřitelných 11 procent na 52 404 Američanů, což je bohužel rekordní číslo.

„Statistika úmrtí způsobených předávkováním opioidními léky je hrozivá. Tento důvod neúmyslné sebevraždy se dostal na první příčku úmrtí v zemi, v 60 procentech případů se navíc jedná o léky předepsané lékaři,“ podotýká nevěřícně Gupta. „Kdyby k nám přiletěl někdo z jiné planety, tak by jen nevěřícně kroutil hlavou: ,Vy se tu dobrovolně zabíjíte léky, co mají pomáhat proti bolesti?‘ To přece nedává smysl.“

Sanjay Gupta nechápe, jak můžeme pacientům nabízet látku, která v Americe „každých devatenáct minut zabije jednoho člověka, zatímco přírodní lék, který může lidem doopravdy pomoci a nemá evidovaný jediný případ smrtelného předávkování, není možné ani pořádně zkoumat.“

Čas na změnu

Celá ta situace podle Gupty nedává smysl. „K dispozici jsou odborná data z celého světa a velké množství neoficiálních dat ze Spojených států, ale pacienti přitom stále mohou často volit jen mezi opioidními léky a dalšími prostředky proti bolestem, které mohou být také velmi nebezpečné. Takové léky jsou schválené, zatímco konopí patří podle našich zákonů mezi nejnebezpečnější látky na světě.“

Jakmile se objeví náznaky konce prohibice, začne se situace ohledně přístupu vědců ke vzorkům konopí i finančním zdrojům rychle zlepšovat.

Uznávaný neurochirurg věří, že konopí by mohlo pomoci především pacientům, kteří se stali součásti tzv. „opiátové epidemie“. „Pacienti často trpí bolestmi v důsledku poškození nervů. Taková bolest se léčí jen velmi obtížně a opioidy na ni příliš účinné nejsou,“ vysvětluje Gupta. „Konopí by nemuselo pomáhat pouze při snižování závislosti na opioidech a usnadňovat jejich užívání pacientům, kteří s nimi přicházejí do kontaktu poprvé, ale mohlo by tato léčiva nahradit při léčbě bolesti, na kterou opioidy jednoduše příliš nepomáhají.“

Konopí by tedy mohlo vysvobodit desetitisíce pacientů ze závislosti na lécích na bázi opiátů, ale jestli se tak doopravdy stane, záleží především na odbornících, jako je právě Dr. Sanjay Gupta.

Nejprve musí zbavit veřejnost předsudků – to se mu již díky precizní dokumentaristické práci částečně povedlo. „To, že si mě dnes lidé spojují s konopím, mi stále připomíná, jak důležité bylo nejprve uznat svůj omyl a překonat počáteční odpor. Dnes se díky tomu cítím jako otevřený člověk bez zbytečných předsudků.“

Zdroj: elevatenv.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!