Aktuální článek
Léčebné konopí v Kalifornii může ohrožovat nemocné s oslabenou imunitou, jelikož obsahuje plísně a bakterie

Léčebné konopí v Kalifornii může ohrožovat nemocné s oslabenou imunitou, jelikož obsahuje plísně a bakterie

  • Vědci z Kalifornské univerzity v Davisu (UC Davis) zjistili, že tamější léčebné konopí obsahuje četné patogenní bakterie a plísně, které mohou vyvolat závažné a potenciálně smrtelné infekce. Varují proto, že kouření či vaporizace konopí mohou být pro uživatele velice nebezpečné. Obzvláště to platí v případě pacientů s leukemií, lymfomy, AIDS nebo s chorobami, při jejichž léčbě nemocní podstupují imunosupresivní terapii.

Závěry studie byly zveřejněny v odborném lékařském periodiku Clinical Microbiology and Infection v textu „A microbiome assessment of medical marijuana“ („Léčebné konopí z hlediska mikrobiologie“).

Nevhodné pro oslabenou imunitu

„Pacientům s oslabeným imunitním systémem se běžně doporučuje, aby se vyhýbali rostlinám a jistým tepelně nezpracovaným potravinám, protože hrozí infekce kvůli přítomnosti půdních organismů,“ uvedl docent George Thompson III, odborník na klinickou medicínu a hlavní autor studie, který působí na Kalifornské univerzitě v Davisu na Katedře lékařské mikrobiologie a imunologie.

Zakoupení léčebného konopí ve specializované prodejně mnohé vede k mylnému názoru, že rostlina prošla kontrolou a splňuje nějaké bezpečnostní standardy.

„Současně se ale čím dál více nemocných spoléhá na léčebné konopí, které jim má pomoci se zvládáním řady symptomů. Protože však bylo zjištěno, že v rostlinách konopí se běžně vyskytují mikroorganismy, které mohou u pacientů s oslabenou imunitou prokazatelně vyvolat vážné infekce, užívání léčebného konopí nemocným důrazně nedoporučujeme,“ dodal.

Tým vědců využil při analýze přítomnosti bakterií a plísní ve dvaceti vzorcích konopí získaných z prodejen v severní Kalifornii pokročilých postupů z oblasti genomiky. Podle docenta Thompsona nalezli výzkumníci ve vzorcích celou škálu mikroorganismů, z nichž mnohé se pravděpodobně podílejí na plicních infekcích. Mezi jinými šlo o plísně rodu Cryptococcus, Mucor a Aspergillus a bakterie Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae a Acinetobacter baumannii.

Otázka bezpečnosti

Léčebné konopí často užívají pacienti s mnoha různými chorobami, včetně lidí, jejichž imunita je oslabena kvůli AIDS, onkologické léčbě, případně kvůli terapii po transplantaci orgánů. Droga jim pomáhá proti nevolnosti, bolesti a nechutenství. Díky stále vstřícnějšímu přijímání konopí ve společnosti a legalizaci v řadě států je považuje mnoho pacientů i lékařů za bezpečné.

Zakoupení léčebného konopí ve specializované prodejně rovněž mnohé vede k mylnému názoru, že rostlina prošla kontrolou a splňuje nějaké bezpečnostní standardy. Tak tomu ale ve většině států není, protože kvalita a nezávadnost není na federální úrovni regulována, jak upozorňují autoři studie.

„Nákaza patogeny, které jsme v léčebném konopí nalezli, může způsobit vážná onemocnění a v krajním případě i smrt,“ tvrdí Joseph Tuscano, profesor vnitřního lékařství na Oddělení hematologie a onkologie na Kalifornské univerzitě v Davisu a další z autorů zmíněné studie. „Vdechnutí konopí v libovolné formě poskytuje mikrobům možnost, jak proniknout přímo do plic a tam začít působit.“

Výzkumníci nalezli ve vzorcích konopí celou škálu mikroorganismů, z nichž mnohé se pravděpodobně podílejí na plicních infekcích.

Profesor Tuscano se o potenciální rizika užívání léčebného konopí začal poprvé zajímat poté, co se u jednoho z jeho pacientů po inhalaci konopí rozvinula vzácná a neléčitelná plísňová infekce. Prodejce tomuto pacientovi sdělil, že jeho produkt, konopí inhalované ve formě aerosolové „mlhy“, představuje bezpečnější alternativu ve srovnání s kouřením.

Tuscano však zdůrazňuje, že toto tvrzení je nepodložené. Poznamenává také, že neobvyklé plicní infekce se zpravidla připisují nákaze v nemocničním prostředí či obecně v prostředí s větším množstvím osob. Mnohé pacienty i lékaře totiž nenapadne, že zdrojem infekce by mohlo být právě konopí.

A co pochutiny?

Podle autorů výzkumu nebylo dostatečně prozkoumáno, zda je konzumace látek obsažených v konopí v poživatinách bezpečná, prozatím ale pacientům, kteří si konopí přejí užívat, doporučují tuto možnost jako pravděpodobně vhodnější a bezpečnější.

Kalifornští vědci totiž předpokládají, že vysoké teploty při takovém způsobu úpravy pravděpodobně škodlivé mikroorganismy zničí, upozorňují ale, že empirické důkazy, které by toto tvrzení potvrdily, nejsou v současné době dostatečné. Zdůrazňují také, že vysoké teploty dosažené při kouření netrvají dostatečně dlouho na to, aby mohl být produkt označen za zbavený škodlivých mikroorganismů.

U jednoho z pacientů se po inhalaci konopí rozvinula vzácná a neléčitelná plísňová infekce.

Výzkumníci z Davisu v současnosti provádějí další studie, které potvrdí nebo vyvrátí jejich dosavadní zjištění. Předběžné výsledky následného výzkumu například ukazují, že identifikované mikroorganismy žijí a jsou schopny se v laboratorních podmínkách množit.

Vědci také zmiňují, že provádět výzkum konopí na státní univerzitě je nesmírně obtížné. I přes legalizaci této rostliny v mnoha státech USA nepovoluje Úřad pro kontrolu drog (DEA) držení konopí pro výzkumné účely na půdě institucí, které jsou financovány federální vládou. Z tohoto důvodu probíhaly testy vzorků v soukromé laboratoři a výzkum byl financován vlastními prostředky Kalifornské univerzity v Davisu.

Zdroj: outbreaknewstoday.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!