Aktuální článek
Výdejny léčebného konopí zachraňují lidské životy

Výdejny léčebného konopí zachraňují lidské životy

  • Spojené státy mají vážný problém: zneužívání léků proti bolesti. V průběhu uplynulých šestnácti let došlo (nejen) v USA k ohromnému nárůstu prodejů opioidních farmaceutik a současně s tím vzrostl i počet lidí, kteří každý rok umírají na předávkování jimi. Podle údajů Centra pro kontrolu nemocí (CDC) zemřelo v roce 2013 na předávkování léky proti bolesti 16 000 Američanů, což představuje celých 60 procent všech úmrtí v důsledku předávkování jakýmikoli drogami. Výzkumy však naznačují, že v některých státech na tuto epidemii nalezli protilék: konopí.

V rámci výzkumu odborníků z think-tanku RAND Corporation a z Kalifornské univerzity v Irvine (UCI) bylo zkoumáno, zda v těch amerických státech, které zavedly programy léčebného konopí, došlo ke snížení počtu úmrtí v důsledku předávkování opioidy a ke snížení počtu lidí, kteří museli v důsledku zneužívání opiátů podstoupit ústavní léčbu. Autoři přitom došli k zjištění, že v těchto státech k poklesu obou uvedených trendů skutečně došlo, ale pouze tehdy, pokud byly legalizovány i prodejny konopí.

Bez sítě výdejen to nefunguje

V šesti státech, kde mohou lékaři pacientům předepisovat konopí, ale kde je maloobchodní prodej tohoto léčiva stále zakázaný, „nebyl zaznamenán pokles míry zneužívání léků ani úmrtnosti v důsledku jejich zneužívání“.

Z výzkumu mimo jiné vyplývá, že legální prodejny možná zachránily životy lidem, kteří potají užívali léky na bázi opiátů do té doby, než je mohli nahradit legální konopnou terapií.

V osmnácti státech, kde mohou prodejny léčebného konopí legálně fungovat, naopak došlo k šestnáctiprocentnímu poklesu „úmrtnosti v důsledku zneužívání opiátů“ a osmadvacetiprocentnímu snížení počtu lidí, kteří museli podstoupit léčbu závislosti.

Těmto prodejnám se často vytýká, že přispívají k vytváření prostředí, které de facto znamená legalizaci. V některých státech, jako třeba v Kalifornii, stačí mít zvláštní kartu od lékaře, se kterou její držitel může kupovat konopí takřka na jakoukoli bolístku.

Blogger German Lopez na stránkách Vox.com napsal: „V podstatě kdokoli si může v Los Angeles zajít na Venice Beach, zaplatit nějakých 40 dolarů za kartu od doktora a během pěti minut si legálně koupit a vykouřit joint.“ Možná ale právě tato snadná dostupnost konopí pomáhá proti smrtelnému předávkování nebezpečnými léky.

Co je legální a co ne

Autoři zmíněné studie zjistili, že ve státech, kde legálně fungují prodejny s léčebným konopím, nedošlo k poklesu prodejů legálních analgetik na bázi opiátů. Podle nich tak důvodem poklesu zneužívání léků proti bolesti v těchto státech není ani tak to, že by pacienti místo předepsaných analgetik užívali konopí, nýbrž spíše fakt, že lidé, kteří dříve opiáty užívali nelegálně, je nahradili legálně zakoupeným konopím.

V osmnácti státech, kde mohou legálně fungovat prodejny léčebného konopí, naopak došlo k šestnáctiprocentnímu poklesu úmrtnosti v důsledku zneužívání opiátů.

Z výzkumu jinými slovy vyplývá, že legální prodejny možná zachránily životy lidem, kteří potají užívali léky na bázi opiátů do té doby, než je mohli nahradit legální konopnou terapií.

Rizika a ještě větší rizika

Dlouhodobé užívání konopí není bez potenciálních rizik. Výzkumů v této oblasti není kvůli vládním omezením mnoho, při některých studiích nicméně vyšlo najevo, že tato činnost může přispívat ke ztrátám paměti či narušení motivace.

Jedno je však jisté: na předávkování konopím ještě nikdy nikdo nezemřel. Pokud další výzkumy potvrdí, že u poměrně velkého počtu lidí, kteří mají problém s léky na bázi opiátů, pomáhá legální maloobchodní prodej léčivého konopí jejich užívání skutečně omezit, je docela možné, že právě konopí bude tím nejlepším pomocníkem při boji se současnou opioidní epidemií.

Zdroj: msnbc.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!