Aktuální článek
Ze světa legalizace 16: Bitva o konopí ve Spojených státech v plném proudu

Ze světa legalizace 16: Bitva o konopí ve Spojených státech v plném proudu

  • Po jmenování ultrakonzervativní administrativy americkým prezidentem Trumpem je jasné, že válka proti konopí a všem dalším ilegálním látkám dostává nový impuls. Na druhou stranu legalizace konopí má v Americe trvale rostoucí podporu demokratických i republikánských politických špiček, o čemž svědčí slova a činy řady kongresmanů a guvernérů, kteří hodlají vůli voličů ve státech jako Colorado nebo Kalifornie bránit.

Mezinárodní

–        Na začátku nového roku nastupuje do funkce generálního tajemníka OSN bývalý portugalský premiér António Guterres.

Legalizační aktivisté tuto zprávu přijali s mírným optimismem, jelikož Guterres byl předsedou vlády v roce 2001, kdy Portugalsko přistoupilo k dekriminalizaci všech drog. Dnes je tato země dávána za příklad úspěšné drogové politiky založené na minimalizaci rizik (harm reduction) namísto absolutní prohibice a represe.

USA

–        8. února je jako nový ministr spravedlnosti jmenován nechvalně proslulý prohibicionista a ultrakonzervativní senátor za stát Alabama Jeff Sessions, který bude mít na starost vymáhání federálního práva mimo jiné i v souvislosti s konopím. Senátoři za Demokratickou stranu, lidskoprávní aktivisté a příznivci konopí z celé Ameriky se snažili jeho jmenování zabránit, seč mohli, bohužel marně.

–        16. února zakládá skupina kongresmanů z obou hlavních politických stran Výbor pro konopí (Cannabis Caucus), jehož úkolem bude chránit státy, které legalizovaly konopí, a předkládat zákony vedoucí k ukončení federální prohibice této rostliny jak pro lékařské, tak rekreační využití.

Podle konzervativních odhadů pracuje v současnosti v americkém konopném sektoru 123 000 osob.

–        23. února informuje tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer novináře, že se od nového ministra spravedlnosti „pravděpodobně dočkáme výraznějšího vymáhání federálního práva“ ve státech s legalizovaným konopím pro rekreační účely. Spicer zároveň dodal, že prezident Trump podporuje léčbu konopím, ale mezi tímto využitím a rekreačním užíváním podle něj existuje propastný rozdíl.


–        28. února se nový ministr spravedlnosti Jeff Sessions poprvé vyjadřuje k otázce konopí: „Pochybuji, že konopí může být lékem na epidemii v užívání opioidních léků na bolest. Jedná se o smyšlený a zoufalý argument na obranu údajné neškodlivosti marihuany – nebo dokonce jejích pozitivních účinků.“

Registrovaným pacientům budou v Německu konopnou terapii – na rozdíl od České republiky – proplácet zdravotní pojišťovny.

–        28. února představuje republikánský kongresman Tom Garett a demokratická kongresmanka Tulsi Gabbardová nový návrh zákona na federální legalizaci konopí. Pár týdnu předtím kalifornský kongresman Dana Rohrabacher předložil Kongresu podobný návrh s názvem „Respektujme prokonopné zákony jednotlivých států“.

–        Na konci února byly zveřejněny předpovědi očekávaného růstu konopného sektoru v případě, že nepřijde zásah ze strany federální vlády. Během následujících tří let by podle analytické společnosti New Frontier Data měl počet lidí zaměstnaných v tomto odvětví dosáhnout nejméně 280 000 (podle konzervativních odhadů pracuje v současnosti v americkém konopném sektoru 123 000 osob) a do roku 2025 by měly legální prodeje konopí přesáhnout 24 miliard dolarů ročně (přes půl bilionu korun).

Německo

–        Německý Spolkový ústav pro léčiva 3. března oznámil, že zřizuje státní Konopnou agenturu, jež bude zodpovídat za udělování licencí na produkci a zpracování léčebného konopí a jeho distribuci německým pacientům, kterým toto léčivo předepíše ošetřující lékař.

Úřad očekává první domácí sklizeň v roce 2019, do té doby se bude nadále dovážet konopí od licencovaných velkoproducentů z Kanady (například společnost Tilray) a Nizozemska (Bedrocan). Zcela zásadní zprávou je, že registrovaným pacientům budou konopnou terapii – na rozdíl od České republiky, kde úřady v loňském roce odmítly žádost o úhradu z veřejného zdravotního pojištění – proplácet zdravotní pojišťovny.

Kanada

–        1. března informovala kanadská média o setkání předsedkyně vládní Pracovní skupiny pro legalizaci a regulaci konopí (Task Force on Cannabis Legalization and Regulation) Anne McLellanové se zástupci konopného průmyslu, kde mimo jiné zaznělo, že vláda chce mít legalizováno „nejpozději půl roku před dalšími volbami“.

McLellanová zároveň prohlásila, že se tak nejspíš stane ještě o něco dříve. Za největší problém přitom označila nastavení odpovídajících zákonných limitů ohledně řízení motorových vozidel pod vlivem THC.

Izrael

–        Na začátku března schválil kabinet premiéra Benjamina Netanjahua dekriminalizaci užívání konopí. Podle návrhu vypracovaného ministerstvy vnitra a spravedlnosti budou jedinci přistižení na veřejnosti, jak užívají konopí, „pouze“ pokutování 1 000 šekely (asi 6 500 korun) namísto hrozby trestního stíhání.

Při druhém takovém prohřešku bude pokuta dvojnásobná, při třetím bude hrozit podmínka a při čtvrtém bude zahájeno trestní stíhání.

Kandaská vláda chce mít legalizováno „nejpozději půl roku před dalšími volbami“.

Podle předsedkyně Speciální parlamentní komise pro zneužívání drog a alkoholu Tamary Zandbergové tím vláda dává najevo, že „jeden milion Izraelců, kteří užívají konopí, nejsou zločinci.“ Zároveň ale dodává, že se sice jedná „o důležitý krok vpřed, nicméně je čeká ještě dlouhá cesta.“

Brazílie

–        Soudce brazilského nejvyššího soudu Roberto Barroso podle agentury Reuters na začátku února prohlásil, že vláda by měla přistoupit k legalizaci konopí, a podaří-li se v důsledku toho snížit kriminalitu, ulevit přeplněnými věznicím a omezit moc kartelů, měla by poté následovat i legalizace kokainu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!