Aktuální článek
Oxfordská univerzita bude zkoumat zdravotně prospěšné účinky konopí

Oxfordská univerzita bude zkoumat zdravotně prospěšné účinky konopí

  • Vědci z Oxfordské univerzity plánují provést studii o pozitivním působení konopí při léčbě bolestí, rakoviny a zánětlivých onemocnění. Studie bude stát 10 milionů liber (přes 300 milionů korun).

Před nedávnem někteří poslanci britského parlamentu vyzvali k ustavení zákona, jenž by povoloval léčebné využití konopí. Podle výzkumů veřejného mínění by takovýto krok podpořilo 58 % Britů.

Výzkumný plán

Během posledních několika let řada studií opakovaně potvrdila význam konopí při léčbě nemocí, jako jsou roztroušená skleróza, epilepsie a artritida, a také při léčbě neuralgie.

Studie s názvem Cannabis Research Plan má představovat společný projekt Oxfordské univerzity a venture kapitálové společnosti Kingsley Capital Partners. Ta plánuje investovat 10 milionů liber do vytvoření centra, které bude špičkou v oblasti výzkumu kanabinoidů.

Po opakované aplikaci konopného přípravku na ruce se mu do nich vrátila pohyblivost.

Profesor Ahmed Ahmed z Nuffieldského oddělení porodnictví a gynekologie na Oxfordské univerzitě uvedl, že dosavadní výzkumy přinášejí velice zajímavá zjištění, díky kterým by mohly vzniknout nové metody léčby. „Na tomto poli existuje velký potenciál pro rozvoj nových terapeutických možností pro onkologické pacienty.“

Ruka sevřená v pěst

Oxfordskou studii podpořil známý herec sir Patrick Stewart, který trpí osteroartrózou a její symptomy léčí právě konopím. Pro deník Telegraph prohlásil: „Před dvěma lety mě v Los Angeles prohlédl jeden lékař a dal mi povolení, díky němuž jsem si u registrovaného prodejce mohl koupit léčebné produkty na konopné bázi. Řekl mi, že by mi mohly pomoci proti osteoartróze v obou rukou.“

Díky pravidelnému užívání masti a jedlých tyčinek s konopím mohl v noci opět spát. Po opakované aplikaci léčebného přípravku na ruce během dne se mu do nich vrátila pohyblivost, takže je dokáže sevřít v pěst.

Léčebné využití konopí podle výzkumů veřejného mínění podporuje 58 % Britů.

„Po této zkušenosti moc rád podpořím výzkumu konopí na Oxfordské univerzitě,“ prohlásil.

Hvězda série X-Men a seriálu Star Trek doufá, že tato studie pomůže jemu i milionům dalších lidí. „Pro Británii jde o významný krok vpřed, protože výzkum na tomto poli byl dlouho omezován předsudky, strachem a nevědomostí,“ dodal.

Sativex se nevyplatí

V současnosti léčbu konopím oficiálně nepodporují konzervativci ani Labouristická strana. Zelení a Liberální demokraté naopak už nějakou dobu volají po její legalizaci.

Jediný povolený produkt na konopné bázi v zemi je Sativex, který je dostupný výhradně na předpis a užívají jej pacienti s roztroušenou sklerózou. Sativex pomáhá uvolnit svalové křeče a nemá psychoaktivní účinky.

Britské ministerstvo zdravotnictví však jeho plošné zavedení odmítá s odůvodněním, že by se z ekonomického hlediska nevyplatilo.

Zdroj: telegraph.co.uk

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!