Aktuální článek
Děti z australské kampaně na léčebné konopí k němu stále nemají přístup

Děti z australské kampaně na léčebné konopí k němu stále nemají přístup

  • Boj za legalizaci léčby konopím začal v Austrálii před dvěma roky, pro mnoho pacientů se ale dosud nic nezměnilo.

V říjnu 2015 tehdejší premiér státu Nový Jižní Wales Mike Baird zveřejnil na svém facebookovém profilu dlouhý status o setkání s chlapcem jménem Tyler Oldenburg.

Tyler trpí až čtyřiceti záchvaty za den. Jeho matka Nicole věří, že mu může pomoci léčebné konopí. Baird také řekl, že je hrdý na to, že Nový Jižní Wales je australským lídrem na poli výzkumu této kontroverzní látky.

„Upřímně doufám, že díky výsledkům tohoto výzkumu čeká Tylera a jeho rodinu mnohem růžovější budoucnost,“ napsal.

Váš stav není dost vážný!

Ve středu 15. března 2017, o téměř 18 měsíců později, se Tyler se svými rodiči Matthewem a Nicole Oldenburgovými zúčastnil shromáždění aktivistů a pacientů, kteří bojují za léčebné konopí, jež se konalo v budově neziskové organizace Ethics Centre v Sydney. Šlo o součást kampaně s názvem Greenlight, která má za cíl zlepšit dostupnost léčebného konopí.

Nicole Oldenburgová se reportérům BuzzFeed News svěřila o svém boji za získání léčebného konopí pro Tylera. „Člověk má pocit, že politici vás jenom využívají,“ postěžovala si. 

S vážně nemocnými lidmi, kteří opravdu potřebují konopnou léčbu, jednají jako se zločinci.

Baird, který na post premiéra rezignoval v lednu, se od setkání v roce 2015 Oldenburgovým neozval, a to ani přes jejich opakované pokusy jej kontaktovat.

Tyler v současné době užívá kombinaci čtyř léků a musí dodržovat ketogenní dietu, která spočívá v nízkém příjmu sacharidů a vysokém příjmu tuků. Už vyčerpal zásoby šesti dalších léků na epilepsii.

Kromě epilepsie trpí chlapec mozkovou obrnou a zhoršením zraku. I přes všechny tyto zdravotní potíže Oldenburgovým už několik lékařů sdělilo, že jeho stav není dost vážný na to, aby se mohl zúčastnit pokusné léčby konopím nebo aby mu mohlo být konopí předepsáno.

Tylerův případ však není jediný.

Konopný extrakt pomáhá, jenže…

Dalším pacientem, který se osobně setkal s premiérem Bairdem v roce 2015, byla dcera Karen Edwardsové, malá Bethany, jež trpí jinak neléčitelnou formou epilepsie.

Paní Edwardsová, která se mimochodem podílí na zmíněné kampani Greenlight, pro BuzzFeed News uvedla, že se pro svoji dceru snaží všemožně zajistit legální přístup k léčebnému konopí.

Její dcera dostávala dvanáct měsíců ilegálně získaný konopný extrakt a ohledně jejích záchvatů došlo k dramatickému zlepšení.

Dokud nezměníme protidrogovou legislativu, bude pro pacienty velice obtížné získat konopí k léčbě.

Bethany však už extrakt nedostává, protože její matka dostala po řadě zatčení a policejních razií v podobných případech strach, že by mohly dopadnout stejně.

S Bethany navštívily řadu lékařů, ale od všech se dozvěděly, že Bethanin stav není dost vážný na to, aby jí mohli povolit léčbu konopím.

„Co je tedy podle nich ten dostatečně vážný stav?“ ptá se nešťastná matka. „Bethany kvůli záchvatům utrpěla poškození mozku… Co ještě může být vážnější?“

 

Zločin jménem léčba nemoci

Paní Lucy Haslamová, jejíž syn Dan se v době, kdy bojoval s rakovinou, také podílel na kampani za léčebné konopí, prohlásila, že lidé, kterým by konopí mohlo pomoci, jsou vládou stále považováni za nepřítele.

„Pravda je, že Dan před dvěma roky zemřel, ale my jsme stále zde,“ řekla. „S vážně nemocnými lidmi, kteří opravdu potřebují konopnou léčbu, jednají jako se zločinci.“

Dostupnost léčebného konopí se i přes zintenzivnění kampaně za poslední dva roky sotva zlepšila.

Federální vláda zatím vysílá smíšené zprávy o legalizaci konopí k léčbě, která má jednoho dne přijít, a následně mění pravidla, která se týkají přístupu k těmto léčivům.

Konopí je v současnosti jediná neregistrovaná a lékařsky využitelná droga, ke které pacienti s životně nebezpečnými chorobami nemají v rámci takzvané Kategorie A přístup.

Místo toho musejí podstoupit únavný a zdlouhavý proces v rámci Kategorie B. Pro doktora Alexe Wodaka, jednoho z mluvčích na shromáždění v sídle Ethics Centre, je zdroj problému jasný: „Dokud nezměníme naši protidrogovou legislativu, bude pro pacienty velice obtížné získat konopí k léčbě.“

Zdroj: buzzfeed.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!