Aktuální článek
Lékařka: Vyměňte ibuprofen za konopí

Lékařka: Vyměňte ibuprofen za konopí

  • Bolest vyvolaná zánětem pravděpodobně v životě postihla nebo postihne každého dospělého člověka. U některých mohou tyto potíže přerůst až v chronická onemocnění, která nepříznivě ovlivňují kvalitu života.

Protizánětlivé léky, ať už volně prodejné či vydávané na předpis, jsou snadno dostupné a lékařský předpis není v případě potřeby obtížné získat, proto nepřekvapí, že jde o hojně užívaná léčiva.

Nejrozšířenějším druhem protizánětlivých léků jsou takzvaná nesteroidní antiflogistika (NSA). Pomocí dotazování spotřebitelů bylo zjištěno, že přes 17 milionů Američanů užívá NSA každý den. Ve Spojených státech je také ročně vydáno 70 milionů lékařských předpisů na tato léčiva, zatímco v rámci volného prodeje se zde za rok dostane mezi lidi více než 30 miliard tablet léků z kategorie NSA.

Riziko nepříznivé reakce těla na lék je v případě NSA 26 procent.

Mezi volně prodejná nesteroidní antiflogistika patří aspirin, ibuprofen, naproxen. Mezi ta, která jsou vydávána na předpis, patří celecoxib, diclofenac, etodolac a ketoprofen. Léky typu NSA působí tak, že zablokují enzymy zvané COX-1 a COX-2. Tyto enzymy produkují skupinu látek zvaných prostaglandiny, které vznikají v buňkách našeho těla.

Prostaglandiny vytvořené enzymy COX-1 aktivují v těle krevní destičky (důležité pro srážení krve). Také chrání sliznici žaludku a střev. Prostaglandiny vytvořené enzymy COX-2 se tvoří jako reakce na zranění či infekci a pomáhají regulovat záněty. Většina nesteroidních antiflogistik však zabírá neselektivně na oba enzymy (kromě celecoxibu, což je inhibitor enzymu COX-2).

A právě tato vlastnost představuje odvrácenou stranu antiflogistik. Ty sice díky blokování enzymů COX-2 poskytují úlevu od bolesti a zánětu, ale kvůli tomu, že jsou jimi současně zablokovány i enzymy COX-1, se objevují nežádoucí vedlejší účinky.

 

Vedlejší účinky a další komplikace jsou při užívání NSA časté a vážné

Při jedné studii bylo zjištěno, že riziko nepříznivé reakce těla na lék je v případě NSA 26 % (Gor 2011). Mezi komplikace patří krvácení a vředy v oblasti horní části gastrointestinálního traktu, pálení žáhy, zvonění v uších, bolesti hlavy, nevolnost, problémy jater či ledvin, otoky nohou, vysoký krevní tlak, ale také infarkt, selhání srdce, mrtvice a v nejhorším případě hrozí i smrt.

V červnu 1999 se v odborném časopise The New England Journal of Medicine objevil odhad, že každý rok na komplikace spojené s nesteroidními antiflogistiky zemře 16 500 Američanů trpících artritidou a osteoartrózou (Wolfe 1999).

Kyselina kanabidiolová (CBDA) je v porovnání s placebem, nesteroidními antiflogistiky i jinými kanabinoidy při blokování enzymu COX-2 mnohem účinnější.

Ročně je kvůli gastrointestinálním potížím hospitalizováno přes 100 000 uživatelů NSA. Při přezkoumání 17 studií bylo zjištěno, že 11 procent hospitalizací v důsledku užití léků, kterým by šlo předejít, je spojeno s NSA (Howard 2007). V roce 2005 vydal americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varování, které upozorňuje na zvýšené riziko kardiovaskulárních potíží při užívání NSA.

V roce 2007 zase úřad vydal příručku pro uživatele těchto léčiv, která jim doporučuje užívat je v co nejmenších dávkách. V roce 2016 FDA přitvrdil a na všech současných lécích typu NSA musí být uvedeno, že zvyšují nebezpečí infarktu a mrtvice. Některá nesteroidní antiflogistika, například rofecoxib (prodávaný pod značkou Vioxx) a valdecoxib (Bextra), byla stažena z trhu, protože se zjistilo, že rizika u nich převažují nad výhodami, a také proto, že farmaceutické společnosti, které je nabízely, podávaly uživatelům „nesprávné informace“.

Jako konopnou lékařku mne tyto statistiky a varování ze strany FDA děsí. Užívání takto nebezpečných léků namísto účinné a netoxické byliny by bylo směšné, kdyby nešlo o zdraví a životy pacientů.

 

Mnohem účinnější konopí

Během uplynulých dvou desetiletí mnoho studií opakovaně potvrdilo protizánětlivé účinky fytokanabinoidů a terpenoidů, tedy látek, kterých se v rostlinách konopí nachází velké množství (Pertwee, 1999, Klein 2005, Nagarkatti 2009, Booz, 2011, Xiong 2012, Mecha 2013 a další).

Za protizánětlivými účinky rostlinných kanabinoidů stojí mnoho různých mechanismů, mimo jiné blokování prozánětlivých látek, které se v těle vytvářejí v důsledku zranění či nemoci. Kyselina kanabidiolová (CBDA), syrová forma kanabidiolu bez psychoaktivních účinků, je v porovnání s placebem, nesteroidními antiflogistiky i jinými kanabinoidy při blokování enzymu COX-2 mnohem účinnější (Takeda 2008).

Mnoha pacientům pomáhá pití šťávy z rostlin konopí.

Doktor Ethan Russo a doktor Geoffrey Guy ve výborné studii z roku 2005 uvádějí, že fytokanabinoidy působí synergicky (jde o takzvaný „doprovodný efekt“) a v porovnání s jednomolekulárními protizánětlivými léčivy mají vyvážené a netoxické léčebné účinky (Russo a Guy, 2005).

Pokud se pacienti se zánětem rozhodnou pro konopnou léčbu, mají na výběr řadu možností. Nejenže si mohou vybrat metodu užívání, která nezahrnuje kouření konopí (například mohou užívat tinktury, poživatiny, konopné balzámy anebo vaporizovat), ale také si mohou zvolit, jakou kombinaci kanabinoidů chtějí užívat. Mohou se rozhodnout pro léčiva s vysokým obsahem tetrahydrokanabinolu (THC), kanabidiolu (CBD), pro kombinaci CBD i THC, s obsahem kyseliny tetrahydrokanabinolové (THCA) a/nebo kanabidiolové (CBDA).

Někteří dodavatelé léčebných produktů z konopí kombinují v tinkturách syrové i tepelně zpracované kanabinoidy, čímž se zvyšují protizánětlivé účinky léčiva. Mnoha pacientům pomáhá pití šťávy z rostlin konopí. Během své lékařské praxe jsem poznala tisíce pacientů, kteří díky léčbě konopí mohli snížit dávkování nesteroidních antiflogistik či je dokonce úplně vysadit, čímž se u nich snížilo riziko vedlejších účinků a možná to i mnohým zachránilo život.

Úplný seznam nesteroidních antiflogistik naleznete zde:
www.webmd.com

Zde se můžete dočíst, proč byste neměli užívat antiflogistika, pokud máte vysoký krevní tlak, chronické onemocnění ledvin, či jste utrpěli srdeční selhání (bod 3): www.choosingwisely.org

Zdroj: www.marijuana.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!