Aktuální článek
Mladík z Oregonu přišel s nápadem, který pěstitelům usnadňuje zpracování konopí

Mladík z Oregonu přišel s nápadem, který pěstitelům usnadňuje zpracování konopí

  • Jai Armstrong, který v roce 2009 absolvoval střední školu v oregonském Ashlandu, přišel s něčím, co sám nazývá „nápad za milion“. Jeho projekt má potenciál výrazně usnadnit sklizeň a zpracování konopí, zajistit, aby obojí bylo spolehlivější než dřív a současně poskytnout práci mnoha mladým lidem.

Jeho projekt nese název Trimcamp, což pochází z výrazu „trimmigrant“ – označení pro mladé lidi, kteří cestují za dobře placenou prací, jež spočívá v oddělování listů a palic konopí od stonků. S těmito střihači však v minulosti někdy bývaly problémy – spolehlivostí zrovna nevynikali, často dělali nepořádek a spali všude možně na pozemcích farmářů, kde pracovali, jak vysvětluje Armstrong.

Sklizeň v kamionech

Jeho nápad řeší tyto problémy pomocí nákladních aut, které mají po stranách stříhací kabiny, kde den co den pracují místní lidé, prověření úřadem OLCC (Oregon Liquor Control Comission), jenž má na starosti především regulaci alkoholických nápojů, ale do jeho kompetence spadá i konopí. Ve stříhacích kamionech pak dělníci profesionálně zpracovávají sklizené rostliny. Kromě vozu se stříhacími kabinami zajišťuje Armstrong pro dělníky i přenosné toalety a vlastní zdroje elektřiny.

„Vy jste pěstitelé. Svoji práci jste již odvedli. Stříhání nechte na nás.“

Také poskytuje manažery a zaměstnancům platí pojištění. Dělníci jsou placeni za libru zpracovaného konopí (asi 0,45 kilogramu). Armstrong jim také nabízí podíl na zisku a stará se o další výdaje, které by jinak museli řešit konopní farmáři. Podle svých slov je tak zbavuje starostí navíc, pouze jim poskytne hotový produkt a poté dělníci z pozemku odjedou.

Trimcamp v současnosti zaměstnává 20 střihačů a vlastní jeden speciálně upravený kamion. Tento rok však Armstrong plánuje pořídit dva další takové vozy a pustit se do stavby přepravních kontejnerů na konopí, využitelných například na železnici, v dopravních letadlech či na nákladních lodích. Také chce ztrojnásobit počet zaměstnanců.

Motto společnosti Trimcamp zní: „Máme pro vás řešení.“

 

Pomoc farmářům

Armstrong, mozek celého projektu, je jedním z pěti majitelů. Jeho tchán Dave Nouri ve společnosti Trimcamp působí jako finanční ředitel.

„Pro pěstitele konopí znamená náš projekt v období sklizně velkou úlevu,“ říká. Farmáři platí za libru zpracovaného produktu, který následně dodávají do prodejen.

„Tohle odvětví má plno nedostatků,“ poznamenává Armstrong. „Dělníci často pocházejí bůhví odkud a ne vždy jde o důvěryhodné lidi. Pěstitelé se snaží těch dvacet, třicet lidí nějak organizovat a usměrňovat, ale jsou to farmáři, ne manažeři. Najde se hodně nepoctivců, co se snaží pěstitele ošidit, a to se jim samozřejmě nelíbí.“

Kvalitní tým střihačů však farmáře zbaví veškerých starostí, tvrdí Armstrong. „Jde o dělníky, kteří zde žijí. Děláme s nimi pohovory a chceme vidět jejich životopisy. Samozřejmě také musejí mít povolení od OLCC a projít prověrkou.“

Díky tomu, že je projekt Trimcamp mobilní, zvládá obsloužit celý takzvaný „Smaragdový trojúhelník“, který zahrnuje jižní Oregon a velkou část severní Kalifornie. Plánuje se však rozšíření působnosti až k městům Portland a Bend. Při velkých sklizních jezdí kamion Trimcampu i do vzdálených oblastí, ale tam, kde pracují pravidelně, chtějí mít v budoucnu permanentně svá speciální vozidla a zaměstnávat tamní lidi.

Projekt Trimcampu může vynést až milion dolarů hrubého zisku.

Armstrong se domnívá, že jeho myšlenka a úroveň profesionality, kterou projekt nabízí, jsou ve státech s legální produkcí konopí jedinečné. Za suché, strojové zpracování jedné libry konopí a jeho zabalení si společnost Trimcamp účtuje 120 dolarů (3 000 korun). Pokud si klient přeje i ruční zpracování, které obnáší sklizeň květů zbylých na rostlinách po strojovém očesání, zaplatí klient 190 dolarů (4 750 korun).Ekonomická vzpruha pro region

Trimcamp funguje jako každá jiná společnost. Její brožura uvádí, že klientům nabízí služby, které by pouhou generaci zpět byly nepředstavitelné: „Své služby poskytujeme pěstitelům konopí, které je určeno pro léčebné i rekreační využití. Společnost Trimcamp může jako subdodavatel legálně působit ve vašich prostorách a pracovat dle vašich požadavků a potřeb.

Naše společnost pracuje pouze v povolených pěstírnách konopí. Dodržujeme všechny platné předpisy a pravidla, stanovené úřady OLCC, OHA (Oregon Health Authority, oregonská vládní agentura pro zdravotnictví) a státem Oregon.“

Propagační materiály společnosti slibují „mobilní střihací služby, které pěstitelům poskytují profesionální, kvalitní produkt. Naše mobilní zařízení představují špičkové zpracovatelské laboratoře, vybavené potřebnými nástroji a strojovým vybavením, kde pracují odborníci na zpracování konopí. Vaši sklizeň konopí zpracováváme na místě, hotový a spolehlivě zabalený produkt vám poskytneme v rekordním čase.“

Na základě zisku za první kvartál Armstrong odhaduje, že projekt může vynést až milion dolarů hrubého zisku, což umožní provést jeho plánované rozšíření.

Trimcamp nyní působí v Rogue Valley v blízkosti měst Cave Junction, Klamath Falls a Grants Pass, při větších sklizních i ve městech Eugene, Bend, Salem, Portland a v severní Kalifornii.

V propagační brožurce se píše: „Vy jste pěstitelé. Svoji práci jste již odvedli. Stříhání nechte na nás.“ Trimcamp nabízí práci všem „skvělým lidem“. Pro region, kde společnost působí, může jít o výraznou ekonomickou vzpruhu, protože dřívější hlavní ekonomická odvětví – dřevařský průmysl a pěstování hrušek – výrazně upadla.

Zdroj: dailytidings.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!