Aktuální článek
Marihuana – mýty a fakta

Marihuana – mýty a fakta

  • Volné pokračování seriálu, který přibližuje obecně rozšířené mýty o marihuaně a na základě skutečných údajů a nezkreslených čísel je fakticky vyvrací.

Už jste slyšeli, že marihuana vytváří silnou závislost, že policie je příliš měkká a tolerantní ke konopným dealerům, a že volně prodejná marihuana, tak jak tomu je například v Holandsku, je cesta do pekla? Nepředpokládám, že byste tomu věřili, ale přesto se hodí ujasnit si skutečnost.

4. Marihuana vytváří silnou závislost

Mýtus:
Lidé, kteří kouří marihuanu dlouhodobě (podle některých fantastů i ti, kteří kouří občasně), si postupem času vybudují silný psychický i fyzický návyk a desetitisíce uživatelů pak potřebují ústavní léčbu, aby se závislosti zbavili.

Fakta:
Vlastní zkušenost i nejedna studie říkají, že tohle je blud. Fyzická závislost na marihuaně je jen mýtus, který šíří ti, kteří z její prohibicei profitují, a ti, kteří nerozumí problematice. Vzhledem k tomu, že kanabinoidy v těle nefungují jako zástupci nějaké nezbytné látky (jako se například nikotin využívá v těle coby neurotransmiter), ani její užívání nevyvolává silné euforické stavy jako například pervitin, riziko skutečné látkové závislosti je minimální. Samozřejmě je možno si na marihuanu vytvořit návyk ve stejném smyslu, jako je možno si ho vytvořit na snídání celozrnných rohlíků, ale nic víc v tom není. Ani po roční každodenní konzumaci nevyvolává byť několikatýdenní vysazení žádné pozorovatelné symptomy kromě obyčejné chuti si zahulit.

5. Marihuana poškozuje paměť a schopnost poznávání

Mýtus:
Lidé pod vlivem marihuany nejsou schopni racionálně a inteligentně myslet. Chronické užívání marihuany způsobuje duševní poškození.

Fakta:
Marihuana způsobuje okamžité, dočasné změny v myšlení, vnímání a zpracování informací. Kognitivní proces, který je nejzřetelněji ovlivněn marihuanou, je krátkodobá paměť. Při laboratorních pokusech se zjistilo, že osoby pod vlivem marihuany si bez problémů dokáží vzpomenout na věci, které se naučily dříve. Činí jim však problém učit se nové poznatky a zapamatovat si je. Toto snížení schopností je však omezeno jen na dobu intoxikace. Neexistuje ani žádný přesvědčivý důkaz o tom, že dlouhodobé užívání silných dávek marihuany trvale poškozuje paměť či jinak ovlivňuje poznávací funkce.

6. Tolerantní politika v holandském stylu se neosvědčila

Mýtus:
Protože v Holandsku je možno trávu legálně koupit, užívá konopí i další drogy vyšší procento populace, než je obvyklé.

Fakta:
Dlouhodobých uživatelů marihuany je v Holandsku asi 5 procent proti více než 20 procentům u nás. Navíc jsou tito uživatelé věkově rovnoměrně rozloženi a marihuanu tam tedy neužívá (jako u nás) především mládež. Navíc i ve věci tvrdších drog (heroin, kokain, rozpouštědla, apod.) patří Holandsko alespoň v rámci Evropy mezi země s nejméně uživateli.

Příště na shledanou u dalších rozšířených bludů.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!