Aktuální článek
Lékaři v Kanadě potvrzují: konopné čípky jsou účinnější než jointy

Lékaři v Kanadě potvrzují: konopné čípky jsou účinnější než jointy

  • Všechny způsoby léčby konopím si nejsou rovné. Alespoň to tvrdí někteří odborníci. V případě stále nejčastěji využívané inhalace kouře varují pacienty před zdravotními riziky a omezenou účinností.

Legalizace konopí pro rekreační užívání v Kanadě se blíží – a z medicínského hlediska je tato rostlina brána již jako zcela běžný lék, který pomáhá více než sto tisícům Kanaďanů. Odborníci proto zdůrazňují, že pacienti by měli se svými lékaři mimo jiné mluvit o různých způsobech terapeutického užívání a možných vedlejších účincích, které se dle zvolené metody liší.

Jako opium?

Paul Farnan, odborník na závislost z Univerzity Britské Kolumbie se nechal slyšet, že když lékař pacientovi doporučí léčivé konopí kouřit, je to téměř to samé, jako by ho nabádal ke kouření opia. „Víme, že opium obsahuje látky, které dokážou člověku ulevit od bolesti. Zároveň z něj ale umíme vyrobit morfium a další analgetika. Představte si, že bychom pacientům místo těchto léků na bolest doporučili, ať si zakouří trochu opia.

Kanadští pacienti mají právo sami si zvolit, jakým způsobem se budou konopím léčit, a v preferované metodě užívání nejsou nijak omezováni.

Obdobně to vidím s konopím. Jako bychom na základě jeho léčivých účinků rovnou pacientům doporučili, ať si zapálí jointa. Přitom kouření konopí může samozřejmě škodit plicím.“

Dr. Mikhail Kogan, ředitel Centra integrativní medicíny při Univerzitě George Washingtona v americkém hlavním městě Washingtonu, je toho názoru, že dnes už v rámci léčby není konopí nutné kouřit. Tvrdí, že přes plíce není téměř možné vstřebat dostatek účinných látek a v případě konopných potravin zase účinky tlumí vliv žaludečních kyselin. Lepší je prý konopí užívat jiným způsobem – například ve formě sublinguálních kapek (pod jazyk) nebo čípků.

 

Větší množství a méně vedlejších účinků

„Léčba konopím je díky ideálnímu vstřebávání nejvhodnější ve formě rektálních čípků. Tímto způsobem můžete pacientům podávat mnohem větší dávky, které se pak navíc lépe absorbují. Bohužel ne každý tuto metodu preferuje,“ vysvětluje Dr. Kogan. „Dnes máme k dispozici tak širokou škálu produktů a způsobů užívání, že kouření konopí považuji za naprosto přežitou metodu s nevelkým léčebným potenciálem,“ dodává. „I přesto si myslím, že většina lidí konopí stále kouří, protože se jedná o nejméně namáhavou metodu aplikace.“

Mluvčí kanadského ministerstva zdravotnictví potvrdil, že pacienti mají právo sami si zvolit, jakým způsobem se budou konopím léčit.

Ministerstvo zdravotnictví Kanady oficiálně od kouření konopí odrazuje. „Množství škodlivých látek obsažených například v tabákovém kouři vzniká i při spalování konopí,“ uvádí jejich stránka. Kanadská zdravotnická asociace se oficiálně k užívání léčivého konopí nevyjádřila, ale obecně inhalaci jakéhokoli rostlinného materiálu neschvaluje.

Mluvčí této asociace Jeff Blackmer dodal, že lékaři často neradi léčivé konopí předepisují především kvůli nedostatku recenzovaných studií účinnosti této látky, jejích možných vedlejších účinků, doporučeného dávkování a podobně. „Valná většina“ lékařů se podle něj nechce stavět do pozice autority ohledně užívání konopí. „Většina z nich se tomuto morálnímu dilematu chce vyhnout,“ dodal. „Vláda nám takto složité rozhodnutí jednoduše dala do rukou – proto od něj většina lékařů dává ruce pryč.“

Myslete na své plíce a nic více

Debra Lynkowskiová, ředitelka Kanadské plicní společnosti, nabádá pacienty i lékaře, aby při diskuzi o léčbě konopím brali v potaz i možný dopad jeho užívání na zdraví plic. „Při spalování jakéhokoli materiálu vznikají zplodiny obsahující toxické a karcinogenní látky,“ prohlásila. „Naším hlavním cílem je chránit zdraví plic celé populace – to je náš jediný postoj k této situaci.“

Kouření konopí může samozřejmě škodit plicím.

Colette Riverová, ředitelka kanadské asociace zastupující licencované producenty konopí, se nechala slyšet, že i když aktivisté prosazující léčbu konopím nesouhlasí s kouřením, nemohou za pacienty rozhodovat. „Víme, že kouření je problém, ale s tím, že pacienti k této metodě užívání často přistupují, nic nenaděláme. Snažíme se tedy alespoň přicházet s novými konopnými produkty, které pacienty od inhalace odvádějí.“

Producenti konopí dodávají ke každému výrobku formulář, který pak lékaři při předepisování daného produktu vyplňují. Tento dokument musí dle nařízení kanadského ministerstva zdravotnictví obsahovat stanovené minimum informací. V nabídce jsou ale značné rozdíly – některé společnosti se pacientů ptají, jestli preferují sušené konopí či výtažek, zatímco jiné možnost výběru nenabízí.

Mluvčí kanadského ministerstva zdravotnictví potvrdil, že pacienti mají právo sami si zvolit, jakým způsobem se budou konopím léčit, a že v preferované metodě užívání nejsou nijak omezováni. Například prodej pochutin obsahujících konopí je zákonem zakázaný, ale v červnu roku 2015 nejvyšší kanadský soud rozhodl, že pacienti mají právo nakládat se svým léčivem dle vlastního uvážení – poživatiny i jakékoli jiné přípravky z něj si tedy mohou připravovat sami.

Zdroj: huffingtonpost.ca

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!