Aktuální článek
Osobnost Legalizace: David Bienenstock

Osobnost Legalizace: David Bienenstock

  • Na posledním Cannafestu se nám podařilo seznámit s jedním z nejznámějších amerických konopných novinářů Davidem Bienenstockem, který již patnáct let píše pro nejslavnější magazín o naší oblíbené bylině – High Times – a od roku 2016 v něm pracuje i jako hlavní editor.

Věk: 41
Zaměstnání: hlavní editor v High Times, autor knihy How to Smoke Pot (Properly)
Aktivity a koníčky: basketbal, stolní tenis, historie, turistika

Rozhovor

Kdy jsi poprvé vyzkoušel konopí a jaké to bylo?

Když se mi poprvé podařilo – po několika neúspěšných pokusech – zkouřit, úplně mi to změnilo pohled na svět. Poprvé v životě jsem se dokázal povznést a sám sobě se zasmát, a zároveň se mi podařilo ovládnout vztek, který jsem v sobě jako teenager žijící ve světě plném nespravedlnosti měl. Pravidelným uživatelem jsem se ale stal až později, a to zejména kvůli tehdejší špatné dostupnosti a vysokým cenám v New Jersey, kde jsem vyrůstal, a v New Yorku, kde jsem studoval a žil deset let předtím, než jsem se odstěhoval do Kalifornie.

Dnes tedy žiješ a pracuješ v Kalifornii?

Ano, mým domovem je Los Angeles.

Co tě přivedlo do světa legalizačního aktivismu a psaní?

Do legalizačního hnutí jsem se aktivně zapojil, když jsem na vlastní oči viděl a zažil, jak hrozivé věci jsou páchány ve jménu války proti konopí – a zároveň jsem byl svědkem toho, jak tato rostlina dokáže doslova zachraňovat životy řadě nemocných lidí.

Konopí by mělo transformovat kapitalismus, ne naopak.

Kdy jsi začal profesionálně psát o konopí?

Po vystudování žurnalistiky jsem pracoval pět let jako klasický novinář, až v roce 2002 jsem začal psát o konopí pro High Times, odkud jsem na pět let odešel do populárního newyorského magazínu Vice. Od loňského roku jsem ale zpátky – a myslím, že jsem se vrátil v ten pravý čas.

Jak se v současnosti daří ikoně konopné kultury a naší velké inspiraci – magazínu High Times? Zažíváte také neuvěřitelně rychlý růst, stejně jako celý konopný sektor ve Spojených státech?

Ano! Postupná legitimizace a legalizace konopí a s ním související šedé ekonomiky otevírá brány do zcela nového světa plného možností. Je úžasné pozorovat všechny ty malé podniky, jak všude kolem vyrůstají jako houby po dešti a vesele vzkvétají.

Zároveň se ale musíme od samého počátku snažit zajistit, aby celému odvětví nezačaly dominovat obrovské korporátní společnosti a hon za ziskem. V mé knize How to Smoke Pot (Properly) (Jak správně kouřit konopí – česky nevyšlo) je kapitola příznačně nazvaná „Konopí by mělo transformovat kapitalismus, ne naopak“ (stejný název měla i Davidova přednáška na loňském Cannafestu – pozn. red.).

 

Jako společnost máme nyní příležitost vytvořit zcela nové odvětví, které doopravdy hájí práva a zájmy svých zaměstnanců, prospívá životnímu prostředí a místním komunitám a v neposlední řadě i koncovému spotřebiteli.


Jaká je v současnosti nálada mezi americkými příznivci a uživateli konopí s ohledem na zásadní legalizační vítězství v listopadových referendech? Zkazilo vám radost vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách? Jak hodnotíš vývoj od jeho nástupu do úřadu?

Vzhledem k tomu, kolik zatvrzelých protikonopných politiků a podporovatelů války proti drogám zatím jmenoval do různých úřadů a ministerstev, je důvod k obavám. Ať už se tito drogobijci rozhodnou zakročit proti existujícím byznysům operujícím ve státech, kde je konopí legální, anebo ne, jedno je jisté: uvažování a mentalita těchto lidí nás vrací zpět do dob, kdy jsme se neúspěšně snažili drogy vymýtit ze společnosti.
Takže místo snahy minimalizovat rizika (strategie harm reduction) a nahlížet na problematiku z hlediska ochrany veřejného zdraví nás čeká návrat represe a démonizování.

Jako ministr spravedlnosti byl oficiálně potvrzen ultrakonzervativní republikánský senátor z Alabamy Jeff Sessions. Noční můra většiny amerických legalizátorů se tak stala skutečností. Co se podle tebe bude dít, až tento vyhlášený odpůrce konopí začne vykonávat funkci „hlavního policajta“ v zemi?

Doufám, že výnosy na daních generované legálním konopným odvětvím v řadě států spolu s rostoucím zájmem velkých investorů o tento sektor budou dostatečným argumentem, který odradí federální ministerstvo spravedlnosti od přímého útoku.

Alkohol je nebezpečná a vysoce návyková droga, přesto je pro nás jako společnost bezpečnější, když je legální.

Legalizace je navíc čím dál tím populárnější, a to zejména ve státech, které již tuto rostlinu nějakým způsobem regulují – a dokonce i mezi Trumpovými voliči. Zpětným vymáháním prohibičních zákonů by nová administrativa riskovala ztrátu podpory a hrozilo by jí, že se proti ní vzedme vlna politického odporu.

Jak si vysvětluješ skutečnost, že mnoho amerických uživatelů a podporovatelů konopí volilo Trumpa a uvěřilo řadě výmyslů a hoaxů, které on a lidé kolem něj dlouhodobě šíří?

Je to taková smutná ironie: lidé s osobními zkušenostmi s konopím vědí, že nám bylo dáno jako dar, ne prokletí, a zároveň moc dobře vidí, jak nám o tom politici a média dokázali dlouhá desetiletí bezostyšně lhát.

V mnoha ohledech je pozitivní, že jsme tyto lži dokázali prohlédnout, ovšem existují mezi námi i lidé, kteří po takové zkušenosti cítí silnou nedůvěru vůči oficiálním přestavitelům státu a renomovaným médiím, a naopak nekriticky důvěřují nepodloženým zdrojům a věří různým konspiracím. A pak tu máme jedince, kteří všemožné dezinformace šíří vědomě a aktivně.

Pro nás novináře je dnešní doba velmi složitá a zmatená, nicméně náš cíl musí zůstat stejný – předkládat čtenářům ověřená fakta a věřit, že pravda nakonec zvítězí.

Sleduješ vývoj kolem konopí i v Evropě a zbytku světa? Kdy myslíš, že se povede ukončit konopnou prohibici na mezinárodní úrovni?

Snažím se sledovat světové dění, pokud to jen jde, ale rozhodně se mi to nedaří natolik, abych si mohl dovolit v této oblasti něco konkrétního předpovídat.

Loni jsi přednášel na pražském Cannafestu. Jak na tebe veletrh, jeho návštěvníci a celková atmosféra zapůsobily?

Cannafest je konopnou událostí světového formátu a ideální místo na rozkoukání pro člověka, který poprvé v životě zavítal do Prahy. Jako jeden z vystupujících na odborné konferenci jsem byl nadšený z laskavého přístupu hostitelů a z rozhovorů, které jsem před přednáškou i po ní vedl se spoustou lidí. Rád se sem kdykoli vrátím!

Až se rozhodnete postavit vládě, velkým korporacím a dalším zájmovým skupinám odmítajícím legalizaci, buďte trpěliví, vytrvalí a zdravě sebevědomí.

Myslíš, že by měly být všechny drogy legální, nebo jen konopí?

Rozhodně jsem toho názoru, že by měly být legalizovány všechny ilegální substance, i ty nejškodlivější, protože válka proti drogám uživatele zakázaných látek a lidi kolem nich pouze vystavuje většímu riziku a přímo ohrožuje jejich životy.

Kromě toho nepřímo podporuje násilné kriminální aktivity spojené s výrobou, distribucí a prodejem těchto látek. Alkohol je taky nebezpečná a vysoce návyková droga, přesto je pro nás jako společnost bezpečnější, když je legální.

Chtěl bys na závěr něco vzkázat nebo poradit čtenářům magazínu Legalizace?

Moje rada, jak dosáhnout legalizace konopí, vychází z mé knihy a reflektuje pětibodovou strategii, která funguje ve Spojených státech:

  1. Nejprve musíte dostat veřejné mínění na svou stranu a poté se teprve snažit měnit zákony nebo reformovat celý systém, jelikož bez široké politické shody není možné provádět potřebné legislativní změny. Před třiceti lety dávala myšlenka ukončení konopné prohibice stejný smysl jako dnes, nicméně tenkrát nebylo možné prosadit změny na politické úrovni – pouze postupně vzdělávat veřejnost a vyvracet mýty.
  2. Až se rozhodnete postavit vládě, velkým korporacím a dalším zájmovým skupinám odmítajícím legalizaci, buďte trpěliví, vytrvalí a zdravě sebevědomí.Může trvat poměrně dlouho, než se vám podaří zaujmout dostatečné množství lidí. Veřejnosti nestačí jednou předložit fakta, musíte být vytrvalí a ve svém vystupování dlouhodobě konzistentní.
  3. Neuhýbejte ze svých požadavků jenom proto, abyste dosáhli částečného vítězství nebo kompromisu; buďte zásadoví a snažte se ostatní získat na svou stranu přesvědčivými a jasnými argumenty. V Coloradu se aktivisté při přesvědčování veřejnosti před referendem v roce 2012 zaměřili například na skutečnost, že konopí je méně škodlivé než alkohol, a proto by mělo být také legální. Díky tomu začala společnost nahlížet na konopí z jiného úhlu pohledu a sama rozhodla o tom, že prohibice této rostliny nedává smysl.
  4. Vychovávejte lokální aktivisty, aby mohli šířit pravdu mezi lidmi. Díky nim, takzvaným grassroots, dokázalo hnutí za legalizaci konopí ve Spojených státech přežít desítky let bez podpory obou hlavních politických stran. Pamatujte, že politiky si většina lidí jen vyslechne, ale opravdu věřit bude spíše svým přátelům, příbuzným nebo spolupracovníkům – za předpokladu, že jim dokážete přesvědčivě prezentovat známá fakta a bez emocí vyvrátit jejich pochyby.
  5. Aktivismus musí lidi bavit – jinak jim hrozí, že vyhoří anebo postupně přesměrují svůj zájem jinam. Legalizátoři se musí naučit, jak z každé politické aktivity udělat zábavnou společenskou akci, zároveň ale musí do každé „huličské“ akce zapojit i politický rozměr. 


Děkujeme Ti za rozhovor! 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!