Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Čeští odborníci potvrzují výrazný léčebný potenciál konopí

IACM Zpravodaj: Čeští odborníci potvrzují výrazný léčebný potenciál konopí

  • Lumír Hanuš, světově proslulý vědec zkoumající konopí, Richard Rokyta, uznávaný fyziolog a odborník na léčbu bolestí, a Tomáš Zábranský, přední adiktolog a epidemiolog – to jsou autoři odborné publikace s názvem „Přehled současných znalostí o léčebných účincích konopí a přípravků z něj a jeho perspektiv“.

Autoři ve své práci rozebírají „tři patologické stavy se silnými důkazy ve prospěch účinnosti konopí a konopných preparátů“, a to konkrétně chronickou bolest, zvracení a nevolnost a spasticitu a související neurologické obtíže. Dále se věnují dalším osmi „patologickým stavům“, u nichž existují „slabší klinické důkazy“, ale „silná teoretická báze ve prospěch účinnosti“ – mezi ně patří například Parkinsonova choroba, epilepsie, idiopatické záněty střev anebo rakovina.

Studie účinků celé rostliny si velmi pravděpodobně vyžádá změnu výzkumného paradigmatu.

Konkrétně u onkologických onemocnění upozorňují autoři na fenomén „Fénixových slz“, tedy vysoce potentního výtažku, jímž si po celém světě v posledních letech léčí rakovinná onemocnění desetitisíce lidí. Zároveň ale poukazují na kolísající kvalitu a věrohodnost většiny „případových studií“ a na zásadní nedostatek klinických výzkumů v této oblasti.

V samotném závěru se dočteme, že „konopí a přípravky z něj jsou ve shodě se zásadami medicíny založené na důkazech bezpečnou a účinnou léčbou pro široce rozšířené symptomy: bolest, nechutenství, zvracení a křečové stavy. Zatímco další klinický výzkum izolovaných endo-, fyto- a syntetických kanabinoidů může a nadále i bude používat standardní baterii výzkumných designů, studie účinků celé rostliny si velmi pravděpodobně vyžádá změnu výzkumného paradigmatu tak, aby zohledňovala komplexní ‚entourage effect‘, a to jak pro symptomatickou, tak pro kauzální léčbu.“

Zdroj: kopac.cz


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!