Aktuální článek
Přátelé konopí: David Michael Letterman

Přátelé konopí: David Michael Letterman

  • David Michael Letterman (*12. dubna 1947, USA; moderátor, bavič, spisovatel, producent). Asi nejdéle sloužící americký bavič a moderátor talkshow David Letterman bavil své diváky na obrazovkách televizních stanic NBC a CBS celých 33 let. Narodil se ve městě Indianapolis do rodiny květináře a církevní sekretářky. Otce (a především jeho humor) měl malý David moc rád, a proto ho velmi zasáhlo, když byl otec jako poměrně mladý hospitalizován s infarktem. Srdeční příhodu sice přežil, David však zůstal strachem z infarktu poznamenán na celý život a tento fakt nejspíš také ukončil jeho huličskou kariéru.

Svoji kariéru profesní začal jako hlasatel studentského rádia na místní univerzitě, odkud byl později vyhozen za neúctu ke klasické hudbě. Začal se proto živit jako rosnička pro místní televizní stanici a poutal na sebe pozornost různými vtípky o počasí.

Opravdový kariérní posun ho však čekal až po přestěhování do Los Angeles, kde si jeho suchého, sarkastického humoru povšimli ti správní lidé. Jeho první vlastní show z roku 1980 stihla posbírat dvě ceny Emmy, než bylo její vysílání pro nezájem diváků ve stejném roce ukončeno.

„Kouřil jsem neuvěřitelný kvanta trávy.“

Není ale příliš těžké pochopit, proč se na Davidovu první show nikdo nechtěl dívat – vysílala se totiž dopoledne, kdy většina lidí – pokud se vůbec věnovali televizi – dala přednost nenáročným telenovelám a americkým obdobám AZ-kvízu.

Až jeho nová show Late Night proto konečně uhodila hřebíček na hlavičku a David mohl místo indianské mapy srážek začít vtipkovat třeba s Cher nebo s Madonnou. V roce 1993 přišel se svojí druhou Late Show, která se vysílala až do roku 2015 a v níž také zaznělo několik hlášek o hulení. V roce 2014 například David zareagoval na otevření Clover Leaf University, jejíž výukový program se celý točí okolo konopného byznysu, sestavením vlastní verze seznamu jejich kurzů.

Vedle „Úvodu do zevlení“ nebo „Mechaniky bongu“ zařadil na seznam také „Sethovu Rogenomiku“ v narážce na slavného propagátora hulení, se kterým v jednom z předchozích dílů Late Show teoretizoval, co by se stalo, kdyby si spolu šli koupit trávu do některého z legálních obchodů v Coloradu.

Přitom vzpomínal na svůj zážitek s hulením před třiceti lety, o němž se bavil i třeba s Oprah Winfreyovou: „Prošel jsem si obdobím, kdy jsem skoro každý večer kouřil fakt neuvěřitelný kvanta trávy. Jednou v noci jsem vykouřil velkýho jointa, sešel dolů po schodech, snědl litr zmrzliny Häagen-Dazs a vrátil se zpátky do postele. O hodinu později jsem se probudil s pocitem, že se mi snad zastavilo srdce. Tak jsem šel druhý den za kardiologem a on mi řekl: ,No, nezastavilo se. Všechno je v pohodě.‘ A to byl konec mých experimentů s hulením.“

Každopádně, náklonnost pro trávu Davidovi aspoň v teoretické rovině zůstala pořád a nezapomínal proto průběžnými narážkami ve své show připomínat, na čí straně vlastně stojí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!