Aktuální článek
Jak se pěstují jahody

Jak se pěstují jahody

  • Growshop.cz je nejstarší, nejznámější a také jeden z největších growshopů u nás. Na otázky, jak jde byznys a co legalizace a konopí, odpovídá jeden z jeho zakladatelů a spolumajitelů Pavel Smolík

Ahoj Pavle. Letos v září se v Praze uskutečnil první mezinárodní konopný veletrh, jak celou akci hodnotíš?

Myslím, že se veletrh více než povedl. Přišlo přes 17 000 lidí, což je mnohem víc, než jsme čekali, a nedopadlo to průserem. To znamená, že nikoho nezavřeli a exemplárně nepotrestali. Celkový ohlas byl naprosto pozitivní, a to i od mainstreamových médií. A nás překvapilo, kolik bylo mezi návštěvníky důchodců… Spousta z nich si navíc sama pěstuje a všichni se zajímali o to, jak si svůj lék kvalitně „vyrobit“. Vystavovatelé a návštěvníci byli unešení. Pohodová atmosféra, kvalitní modely, tolik lidí, hezký holky a krásná Praha… Na našem stánku jsme obsloužili stovky zákazníků a rozdali jsme tisíce našich nových katalogů a snad všechny samolepky a odznáčky, co jsme měli.

Zúčastníte se veletrhu i příští rok?

Snažíme se být číslo jedna na trhu, takže pro nás bylo super, že jsme se mohli takovou měrou podílet i na prvním mezinárodním konopném veletrhu. Když to půjde, rádi jej samozřejmě podpoříme i příští rok. Nezanedbáváme ale ani druhý český veletrh, a které reprezentujeme, tam budou zastoupeny. Budeme mít stánek v hlavní hale a pro naše zákazníky jsme mimo klasiky, tedy prodejního a prezentačního stánku, vaporteamu a osobního zahradníka, připravili neslýchanou akci na nákup semen… No prostě nabídka, kterou nepůjde odmítnout.

Slyšel jsem, že na akci pár lidí zadrželi, co se přesně stalo a jak to dopadlo?

Hele, po zkušenostech s městskou policií, kde se na ulici setkáš s jantarama, který neuměj pomalu ani psát, natož telefonovat, to byl docela kulturní šok. Lidi, kteří tam byli z kriminálky či protidrogovky, byli chytří, kultivovaní, rozumní a já nevím co ještě. Situaci zvládali s přehledem a řešili fakt jen to, co už řešit museli – třeba předvedení a pokuta dementovi, kterej přímo před nima před hlavním vchodem mění palici za dvoukilo, a podobným chytrákům. Smutnou kapitolou byl příběh se Somou. Mám k němu obrovský respekt, ale co čekal, když si při přednášce zapálí brko, hulí a hlásá, ať tu trávu pěstujou všichni a šířej všem, a pak to pošle do publika divákovi, co sedí hned vedle policejního důstojníka, který to celý natáčí na kameru. To ty policajti byli ještě tak v pohodě, že ho to nechali domluvit, sbalit si věci a pak ho teprve odvezli na služebnu, odkud ho teda pustili až v pondělí. Popravdě řečeno, v ten okamžik jsme byli jen krůček od ukončení celý akce.

O konopném veletrhu se nám mohlo v devadesátých letech jenom zdát. Co všechno se změnilo, srovnáš-li tehdejší situaci s tou dnešní, myslím hlavně v otázce pěstování?

To je přece jasný, co se změnilo – pěstuje víc lidí. Už to není žádnej underground a celkem jsme ten svět víc než dohnali. Dále: vyspělý technologie, nižší ceny, vychytaný hnojiva a doplňky, širší výběr modelů, nižší ceny modelů, Vietnamci, lékařský využití, také čím dál víc zboží z Číny a větší konkurence.…

Pozoruješ nové trendy v pěstování – co teď nejvíc frčí?

Nechci znít jako nějakej zpátečník, ale občas mě ty nový trendy pěkně lezou krkem. Každej chytrák z Holandska (a nejen odtud) má sen vymyslet „revoluční novinku“ a vydělat na ní strašnou vatu. Klasický trhy a produkty už jsou více méně rozdělený, a tak je to vlastně i jejich jediná šance – přijít s něčím novým, přesvědčit lidi reklamou a masírkou… Jsou to takový vlny, kdy na trh přijde „zásadní“ produkt a lidi se zblázněj… My pak musíme řešit, jestli to vzít, nebo ne. Nadcházejícím hitem budou zřejmě LED svítidla. Myslím, že tak za 5–10 let je opravdu vychytaj, ale v současný době jsou pořád mnohem méně účinné než dosud nepřekonané sodíkovky, a navíc stojí ranec.

Ne všechny nové trendy však musí být nutně špatné. NFT je podle mě nejlepší systém pro domácí hobby pěstitele, autofloweringová (samonakvétací) a feminizovaná semena se taky celkem osvědčila. Novým trendem, který na Západě už nějakou dobu frčí a v Čechách se bude rozrůstat, je bio pěstování…

Řekl bys, že je český trh s growshopy už nasycený? A jak to vidíš do budoucna?

Otázka je, co znamená nasycený. Různí majitelé mají různé growshopy. Někteří z nich zaručeně zkrachují, jiní si vypomůžou jinak a někteří určitě budou prosperovat a porostou. Možností vývoje je mnoho, ale asi bych už nějakou dramatickou expanzi nečekal, spíše neustálé přeskupování trhu. Samozřejmě pokud by ještě více povolili pěstování nebo například prodej sazeniček či vznik coffee shopů, prostoru pro nové krámy by bylo mnohem více.

Letos jste poprvé začali prodávat semínka. Jak jde prodej a jaká semínka jdou nejvíc na odbyt?

Nevím, jestli je to něco, čím bychom se měli chlubit, ale semínka jsme prodávali už před více než 10 lety. Rozjeli jsme spolupráci s Dutch Passion, udělali promo na filtrech, letákách a bylo to. Snad každý, kdo už hulí lehce dýl, si vzpomene na Masterkush a Mazara – těch jsme dovezli a prodali pěkný pytle… No ale pak zavřeli jednoho z našich konkurentů za prodej semen a pustili to v televizi, a tak jsme zavčas tenhle byznys dali na dlouhou dobu k ledu. Když vloni jeden střelec rozjel prodej semen na netu a další se toho chytli a začali se hádat, kdo z nich je ten první a kdo měl první kamenej a kdo dřevěnej a kdo jen internetovej shop, tak jsme to zas plynule rozjeli.

Lidi chtějí to, co znají – čím známější značka a jméno, tím víc semen se prodá. Popravdě řečeno se jim ani moc nedivím, prase aby se v tom vyznalo. Pořád vznikají nový a nový seedbanky a variety, takže je prostě nejjednodušší šáhnout po osvědčený značce a prověřený odrůdě.

Podle toho jsme taky vybírali seedbanky, který zastupujeme: Sensi Seeds, nejstarší a nejznámější, Dutch Passion, kteří začali s feminizovanýma semenama, Greenhouseseeds, miluju haze a ty fakt umí, Royal Queen Seeds a Paradise Seeds, známý jména, prověřená kvalita a dobrý modely.

Docela se rozjely autofloweringy (samonakvétací semena) a část pěstitelů s nimi byla opravdu spokojená. Roste skupina fajnšmekrů, který pěstujou haze, a taky už je tu pár lidí, který si kupujou extra modely na křížení a šlechtění. Jo a abych nezapomněl, tak do módy přichází taky termín lékařské konopí, takže se prodávají i „lékařská semena“.

Co bys doporučil začátečníkům? S jakým vybavením a systémem by měli začít?

Každému zákazníkovi radím, aby si nejdřív ujasnil, co vlastně chce a kolik na to má. Jestli hledá cestu, nebo cíl. Jestli mu jde o to, hrát si a kutit, nebo jestli chce vypěstovat co nejlepší rostliny. Každému nabídneme základní (rozuměj co nejlevnější funkční variantu), vylepšenou (tj. zlatou střední cestu) a luxusní variantu (to, co bych si vzal pro sebe). Asi nejlevnější kompletní sada je RCC kit. Udělali jsme ji speciálně pro začátečníky u příležitosti Reflex Cannabis Cupu (abychom se vešli pod 10 000 korun, dali jsme na ni slevu přes 36 %). Kdybych měl o pár korunek navíc, určitě bych si vybral Grotank od Nutriculture (technologie NFT). Je to kompletní, jednoduchý systém, a když si nechá poradit, tak na tom i úplnej neználek udělá luxusní sklizeň.

Základní rady jsou: vybrat vhodný prostor, do něj adekvátní lampu, k ní přiměřený větrák a případně i filtr, pěstební systém, substrát, měřící přístroje, hnojiva a věci na úpravu vody … a osivo, pochopitelně.

Ty jseš pro legalizaci konopí?

To je jasný, že jo, ideálně s nějakými omezeními. Ale spousta lidí si možná úplně neuvědomuje, jak by to asi prakticky dopadlo. Gram za 250–300 Kč, protože by minimálně 100 Kč z toho byla spotřební daň a dalších 50 Kč DPH…

A jsi pro legalizaci i jiných drog?

Určitě ne. Ani to hulení není 100% ok, ale třeba u perníku nebo u heráku mě nikdo nepřesvědčí, že by to byl pozitivní krok.

Jak často hulíš, jak a jaký model máš nejraději?

Popravdě řečeno každý den. Přes den práce a večer zábava.

Vaporizér je hezká věc, ale kdo má návyk na brka, toho těžko předěláte… Nejradši mám „hazeovky“ – Cantaloope Haze, Super Silver Haze, Nevilles Haze. Ale samozřejmě taky Nebula, White Widdow, Critical Mass, Peacemaker, no je jich hodně, co bych tady zmínil, až sem z toho dostal chutě… sorry… už budu muset jít… (Smích.)

Ještě chvíli vydrž… V čem jste jako growshop jiní?

Teď budu určitě znít hloupě, ale… i ta sebechvála je potřeba, takže… noha mezi dveře. Část zisku (a ne malou) vracíme lidem zpátky – podporujeme spoustu hudebních a sportovních akcí. K tomu legalizaci, MMM, Cannabizz. Snažíme se, aby naši prodejci byli co nejlepší, školíme je i v zahraničí, spolupracujeme s našimi dodavateli na testování a vývoji nových produktů, školíme zaměstnance ostatních growshopů (a to nejen českých). Pořád vymýšlíme, jak vyjít našim zákazníkům ještě více vstříc – zavážky, první česká bongotéka, půjčovna vaporizérů, osobní zahradník, systém slev, kompletní katalog všech produktů atd.

Prodáváte tzv. „smart drugs“? A co si o nich myslíš? Zkoušels to někdy?

Máme to celkem jednoduchý – máme pár základních zásad. Ať si každý dělá, co chce. Nikdy bych ale nikomu neprodával nic, o čem bych si myslel, že je to sračka, nebo co bych si sám nedal. Takže, určitě je spousta super smart drugs. Ale nechceme si kazit image, nemůžeme mít všechno na světě a taky tomu pořádně nerozumíme, takže je prostě neprodáváme. Třeba v Polsku jsou celý sítě smart shopů, ale když si můžete dát v Čechách dobrý brko, proč byste se cpali nějakým hnojem?

Díky za rozhovor a ať se daří!

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!