Aktuální článek
Neprůhledné světlo – 4. díl

Neprůhledné světlo – 4. díl

  • Dva měsíce utekly jako voda a je tu další číslo Legalizace a s ním i váš oblíbený seriál o světle. Získejte další nové poznatky o efektivním využití světla pro indoor pěstování a přečtěte si následující řádky pozorně. Testování světel, provedené díky Advanced Hydroponic of Holland a Growshop.cz, nám totiž přineslo nejeden zásadní objev. Dnes se výrazněji zaměříme na srovnání pěstebních boxů.

Selský rozum a pěstební boxy

Jistě všichni víte, že pro účely indoor pěstování si můžete pořídit pěstební boxy od různých výrobců a z různých materiálů. Nejprve si povíme, kde se tady pěstební boxy vzaly. Domácí pěstování vyžaduje vhodný prostor, to není nic nového. Mnoho pěstitelů však nemá doma ideální samostatnou místnost. Své zahrádky tak vymýšlejí různě. Někdo si postaví pěstební prostor ze sádrokartonu, jiný jej oddělí pouze reflexními fóliemi zavěšenými na tyčích nebo latích. Není žádnou výjimkou, že se pro pěstování použije vhodná skříň.

Popsané způsoby řešení pěstebního prostoru byly, jsou a budou velmi rozšířené. Nicméně příprava takových pěstíren je zpravidla náročná a výsledek nemusí vždy poskytovat ideální řešení. Problémy bývají především s odvětráním, únikem pachů z pěstírny, nevodotěsností, průsvitností a sníženou možností pěstírnu přesunout na jiné místo. Řešení na sebe nenechalo dlouho čekat. V roce 2001 se na trhu objevil první HOMEbox. Lehký, snadno a bez nářadí sestavitelný „stan“, který je vybavený úchyty pro lampy a ventilátory a samozřejmě otvory pro přívod a odvod vzduchu z/do této nové pěstírny.

První HOMEboxy byly uvnitř bílé a zvenčí černé. Bílá barva dokonale odráží světlo a vrchní černá vrstva zase zabraňuje prosvítání. Jelikož se HOMEboxy brzy staly hitem, přišla i konkurence. Na trhu se začaly objevovat stany se stříbrným vnitřkem, vyrobené za použití Mylaru. Zákazníci byli masírováni reklamou, že stříbrný vnitřek lépe odráží a rozptyluje světlo. Stříbrné pěstební boxy jsou dražší nežli ty bílé, ale lidé si rádi připlatí za výrobek, který může pozitivně ovlivnit výsledky jejich pěstování.

Selským rozumem si každý řekne: „Stříbrné boxy přišly po bílých, jsou dražší a všichni tvrdí, že lépe odráží a rozptylují světlo – musí být tedy lepší.“ Ó, jaký omyl!

Šokující odhalení

Sebekriticky musím přiznat, že jsem sám byl přesvědčený o tom, že stříbrné pěstební boxy jsou lepší. Dokonce to píšu i ve své knize Jak pěstovat „INDOOR“. Během měření v Elektrotechnickém zkušebním ústavu v Praze jsem však učinil zásadní objev – bílý HOMEbox předčil stříbrné pěstební boxy nejen výrazně lepším odrazem a rozptylem světla, ale také nižším tepelným ziskem. Zkrátka v HOMEbox White získáte více světla pro své rostliny, a navíc je v něm nižší teplota.

V první chvíli jsem si myslel, že jsem při měření udělal nějakou chybu. Výsledky jsem několikrát přepočítával, ale stále mi vycházelo to samé. Protože jsem nechtěl publikovat nějaký nesmysl, vrátil jsem se do laboratoří a provedl měření ještě jednou. Znovu jsem porovnal HOMEbox White, HOMEbox Silver a Dark Room II. Výsledky jen potvrdily ty původní. A nyní je můžete porovnat i vy.

Jen pro úplnost vám připomenu to, co jste se mohli dočíst v minulých číslech Legalizace. Měřil jsem pouze fotosynteticky aktivní záření (FAR), tedy světlo, které je pro rostliny využitelné. V pěstebním boxu byla nainstalována měřicí deska se 49 body, ve kterých proběhlo měření. U každého testovaného boxu je, pro snadnější porovnání, uvedený průměr FAR W/m2 (součet hodnot ve všech 49 bodech, dělený 49). Potřebné dávky FAR najdete v tabulce 1.

Tabulka 1: Pro měření dávky FAR se běžně používá dávka FAR ve Wattech, přepočtena na 1 metr čtvereční. Z tabulky lze vyčíst, kolik FAR W/m2 je vhodné pro pěstování různých druhů rostlin.

Světelná soustava, u tohoto testování, se skládá: z výbojky OSRAM Plantastar 400 W, předřadníku Lumatek 400 SL a Waveflectoru XL. Vzdálenost plochy od světelného zdroje je 40 cm.

HOMEbox White

První měření jsem provedl v bílém pěstebním boxu. Výsledek měření ukázal, že plocha 120×120 cm je osvětlena velmi dobře. I na krajích a v rozích HOMEboxu White byly naměřeny vysoké hodnoty FAR W/m2 (graf 1). Navíc má velmi výhodný a rovnoměrný rozptyl světla. Zatímco ve středu plochy naměříme 130 FAR W/m2 (zbytečně vysoká intenzita) pouze na malé ploše, na krajích získáme ještě pěkných 60-85 FAR W/m2. V průměru získáme o 11 % více světla nežli u Dark Room II a o 15% více světla, nežli u HOMEbox Silver.

Graf 1: HOMEbox White XL (5 174 Kč), OSRAM Plantastar 400 W, předřadník Lumatek 400 SL a Waveflectoru XL. Vzdálenost plochy od světelného zdroje je 40 cm.

HOMEbox Silver

Druhým testovaným boxem je mladší bratr toho minulého. Vnitřní stěny jsou potažené stříbrným, prolisovaným Mylarem. Rozdíl je patrný ve chvíli, kdy se soustředíte na to, jaké hodnoty reprezentují různé barvy (graf 2). Zatímco u HOMEbox White například žlutá barva ukazovala 107,5 FAR W/m2, u HOMEbox Silver je to pouze 90 FAR W/m2!

Graf 2: HOMEbox Silver XL (6 999 Kč), OSRAM Plantastar 400 W, předřadník Lumatek 400 SL a Waveflectoru XL. Vzdálenost plochy od světelného zdroje je 40 cm.

Dark Room II

Třetím do party testovaných pěstebních boxů je Dark Room II. Opět je třeba věnovat pozornost barevné škále, abychom dobře rozpoznali rozdíly (graf 3). Znovu je zřetelné, že HOMEbox White výrazně předčí tento pěstební box. Pokud někdo z vás vlastní HOMEbox Silver a drbe si hlavu, proč si raději nepořídil Dark Room II, pak nemusíte tolik zoufat. V Dark Roomu II sice vychází průměrné ozáření FAR o něco vyšší, ale je relativně vyšší podíl míst (na krajích a v rozích), kde získáte vyšší dávku FAR v HOMEbox Silver, nežli u Dark Room II. Každopádně lze říci, že rozdíly mezi oběma stříbrnými pěstebními boxy nejsou nijak výrazné. Naopak je jasné, že HOMEbox White výrazně předčí oba konkurenty odrazností stěn a rozptylem světla.

Graf 3: Dark Room II (5 699 Kč), OSRAM Plantastar 400 W, předřadník Lumatek 400 SL a Waveflectoru XL. Vzdálenost plochy od světelného zdroje je 40 cm.

Teplota v pěstebních boxech

Během měření světla uvnitř pěstebních boxů jsem se dost zapotil. Nejen proto, že to bylo náročné, ale také proto, že jsem uvnitř boxu trávil spoustu času. Přitom mě napadlo změřit teplotu v různých částech pěstebních boxů v čase. Zkrátka rozsvítit výbojku a měřit teplotu každých 15 minut a v různých částech boxu. Celkem jsem zvolil 6 bodů měření (obrázek 1). Jelikož se mi moc nechtělo měřit třikrát, zvolil jsem porovnání pouze ve dvou pěstebních boxech HOMEbox White a Silver. Výhodou tohoto měření je fakt, že oba pěstební boxy pasují na jednu konstrukci. Navíc neočekávám velké rozdíly mezi stříbrnými boxy, které jsou vyrobené ze stejného materiálu.

Obrázek 1: Teplotu jsem měřil v šesti bodech uvnitř pěstebního boxu.

Test bylo třeba provádět tak, aby výchozí hodnoty byly stejné. Proto byla místnost mezi dvěma měřeními vyvětrána a druhé měření začalo až ve chvíli, kdy teplota v okolí pěstebního boxu i uvnitř byla stejná jako při prvním měření.

Nejprve jsem měřil v HOMEbox Silver:

Následoval HOMEbox White:

Co dodat? Materiál, ze kterého je vyrobený HOMEbox White, předčí Mylar nejen v odrazu a rozptylu světla, ale navíc se vnitřek boxu méně zahřívá. Po 90 minutách je průměrná teplota v HOMEboxu White o celé 3 °C (9 %) nižší, nežli v HOMEbox Silver (tabulky 1 a 2). Mám se tu i vykakat, nebo je to jasné? HOMEbox White je zkrátka vítězem porovnávání z hlediska funkčnosti a navíc je levnější, nežli stříbrné varianty pěstebních boxů. Ještě chci dodat, že po 90 minutách jsem test ukončil proto, že teplota se již dále nezvyšovala.

O nejednom zbořeném mýtu

Tak to vidíte. Selský rozum říkal, že dražší a modernější pěstební boxy musejí být lepší, ale pečlivé měření ukázalo, že opak je pravdou. Nyní vyvstává otázka, která asi nenapadne jenom mne. Jak je to s reflexními fóliemi? Je ta dražší diamantová fólie lepší, než levnější bílá? Ve světle nových poznatků bych novým selským rozumem řekl, že určitě ne. Ale bylo by to stejně nepodložené tvrzení, jako v případě výrobců, kteří nám tvrdili, že stříbrné boxy jsou lepší, nežli ty bílé. Nic naplat, budu muset zpět do laboratoře a provést test reflexních fólií. Nejprve si ale počkám na novou nanofólii, která má všechny konkurenční výrobky strčit do kapsy. Navíc bude třeba sehnat další finance. Testování je totiž velmi nákladné.

Proč nám lhali?

Nevím, jak jste na tom vy, ale mě výsledky testu pěstebních boxů šokovaly. Zprvu jsem byl velmi znepokojený a hodně naštvaný. Proč toto měření neprovedli sami výrobci už dávno? Proč se muselo tolik growerů stát obětí absolutní dezinformace a klamu? Vždyť kolik lidí muselo utratit peníze za dražší stříbrné pěstební boxy, když jejich vlastnosti jsou horší? Telefonoval jsem s výrobci a dozvěděl jsem se další neuvěřitelný příběh. Jedna firma přišla se stříbrnými pěstebními boxy jako první a uvedla je na trh s tím, že mají lepší odraz a rozptyl světla. Navíc se rozšířila fáma, že pěstební box s Mylarem neodhalí infračervená kamera. Na základě těchto lživých informací začali groweři houfně žádat stříbrné pěstební boxy. No, a když je poptávka, je i nabídka. Jen kvůli konkurenčnímu boji a lživé reklamě se stříbrné boxy staly ideálem indoor pěstitelů.

Prodejci v tuzemských growshopech jsou na tom stejně jako groweři. I oni se stali obětí stejně klamavé reklamy.Já jen doufám, že nově zjištěné informace vezmou všichni v potaz a indoor pěstitelé se konečně dozví pravdu. Já pro to udělám vše, co je v mých silách…

Zajímavost o Mylaru

Již v úvodu tohoto článku bylo řečeno, že stříbrné pěstební boxy jsou částečně vyrobeny z Mylaru. To je právě ta stříbrná vrstva uvnitř těchto pěstebních boxů. Někteří výrobci pěstebních boxů vyzdvihují, že Mylar zabraňuje úniku tepla, a pěstírna je tak skryta před senzory infračervených kamer. Ovšem pouze část tohoto tvrzení je pravda. Mylar skutečně propouští méně tepla. Důkazem toho je vyšší teplota naměřená v HOMEbox Silver. Není ovšem pravda, že pěstírna je tím ochráněna před infra kamerami. Materiály, které skutečně dokáží odclonit teplo natolik, aby pěstební box vypadal stejně teplý jako jeho okolí, jsou v úplně jiné cenové hladině. Takový pěstební box by byl velmi drahý. Navíc by bylo zapotřebí odclonit i ventilační výstupy, kterými se zpravidla teplý vzduch z boxů odsává.

Dalším problémem Mylaru je jeho původ. Mylar (je to jen komerční název pro BoPET) byl vyvinut v polovině 50. let americkou chemickou společností DuPont, která ho má patentovaný. DuPont je obrovská nadnárodní společnost, která funguje již od roku 1802. Na svém počátku se zabývala výrobou střelného prachu, v roce 1857 přišla s revoluční změnou při výrobě tohoto „úžasného“ vynálezu. Nový střelný prach DuPont byl mnohem silnější a explozivnější… Ovšem kritizovat někoho za takový vynález není podstata mého sdělení (on by na ten silnější střelný prach stejně někdo nakonec přišel). Pro příznivce konopí je daleko důležitější fakt, že firma DuPont byla hlavním sponzorem Války proti drogám, kterou vyhlásila vláda USA. Je veřejným tajemstvím, že podnikatelé Andrew Mellon, Randolph Hearst a rodina DuPont měli obrovský zájem zlikvidovat celý konopný průmysl a investovali do toho nemalé finanční prostředky. Skoro by si člověk mohl myslet, že Mylar do pěstebních boxů propašovala sama společnost DuPont, aby zhoršila podmínky pro domácí pěstování…

Co vás ještě čeká v příštích dílech

Tento díl Neprůhledného světla měl být původně věnován porovnávání reflektorů a silnějších výbojek, jak jsem také avizoval v minulém čísle Legalizace. Pokud jste zklamaní, že tyto informace jste dnes nedostali, pak vězte, že příští článek už bude zaměřen právě na reflektory a výbojky. Změnu v plánu jsem učinil z prostého důvodu. Myslím, že informace o výsledcích porovnávání pěstebních boxů jsou natolik závažné, že si je zasloužíte získat co nejdříve.

Nic není zadarmo

Celý seriál Neprůhledné světlo vznikl proto, aby pomohl domácím pěstitelům poznat rozdíly v různých typech osvětlení, poskytl spolehlivý klíč při instalaci světel do správné vzdálenosti od rostlin a ukázal, jak dostat k rostlinám co nejvíce potřebného záření. Myšlenka vznikla snadno, provedení testů je ovšem finančně náročné. Děkuji proto všem sponzorům, kteří podpořili tento projekt a svoji podporu neváhali opakovat, abych mohl udělat další testy a měření. Ukázali tak, že jsou ochotní investovat do vzdělávání pěstitelů pod umělým osvětlením.

Mr. José – autor nejrozsáhlejší a nejpřehlednější knihy o pěstování pod umělým osvětlením v českém jazyce. Jak pěstovat „INDOOR“ koupíte v každém dobrém growshopu, nebo přímo od autora na pestovat.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!