Aktuální článek
Přátelé konopí: Richard „Rick“ Steves

Přátelé konopí: Richard „Rick“ Steves

  • Richard „Rick“ Steves (*10. května 1955, USA; spisovatel, průvodce, moderátor pořadů o cestování). Ačkoli u nás v Evropě o Rickovi asi slyšel málokdo, v USA je jeho cestovatelská příručka „Europe Through the Back Door“ (Do Evropy zadními vrátky) už od osmdesátých let tradiční součástí rodinných knihovniček. Kromě každoroční aktualizace tohoto evergreenu Rick také vysílá vlastní cestovatelské pořady v rádiu i televizi a v posledních letech vypustil do světa také vlastní mobilní appku.

Ve svých příručkách se snaží nejen poukazovat na krásy známých evropských měst a významných památek, ale inspirovat také k objevům méně provařených, zato turisticky stejně atraktivních míst.

Právě dobrá znalost evropských poměrů Ricka inspirovala i ke snaze některé z evropských tradic přenést do své domoviny. Kromě jiného se proto stal velkým bojovníkem za legalizaci marihuany.

 „Vždyť je to jen relaxace…“

Od roku 2003 byl Rick členem správní rady NORML (Národní organizace pro reformu zákonů o marihuaně), ve spolupráci s lidskoprávní organizací ACLU zase produkoval televizní pořad, který se také zabýval reformou marihuanových zákonů.

Zároveň však uvádí, že určitě není nějakým velkým fanouškem samotného užívání drog: „Prostě jen oceňuji, jak pragmaticky velká část Evropy řeší problémy s užíváním drog – úspěch měří snižováním jejich škodlivých účinků, ne vězněním lidí.“

A dodává: „Zatímco ve Spojených státech kvůli zločinům spojeným s marihuanou sedí ve vězení na 80 000 lidí, v některých částech Evropy je diskrétní vykouření jointa prostě jen další formou relaxace.“

Největším problémem je podle Ricka strach veřejně známých osobností (až na některé čestné výjimky) veřejně o tomto problému diskutovat – většina lidí prý kvůli vidině ztráty zaměstnání nebo společenské stigmatizace raději drží jazyk za zuby, ačkoli legalizaci v duchu fandí.

Cestu k legalizaci trávy vidí Rick v jejím zapojení do daňového systému a z něj vyplývající právní regulace: „Stejně jako většina Evropy věřím, že marihuana je měkká droga, tak jako alkohol nebo tabák. Nevidím žádný důvod, proč by stejně jako tyto látky neměla být také zdaněna a regulována. Jako trestné by ve spojitosti s marihuanou měly být posuzovány až takové činy, které nějak poškozují nevinné osoby.“

Rick možná vidí evropskou situaci poněkud optimističtěji než my Evropané, jisté ale je, že v základních bodech má rozhodně pravdu. Dodejme ještě, že na rozdíl od marihuany, jejíž účinky jsou v určitých případech naopak dokonce léčivé, alkohol nebo tabák mezi měkké drogy z hlediska svého dopadu na lidské zdraví rozhodně nepatří.

Každopádně každý hlas bojující za konec nesmyslné marihuanové prohibice je cenný, protože hájí lidskou svobodu.

www.ricksteves.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!