Aktuální článek
Jaká jsou rizika a přínosy konopí před operací a po ní?

Jaká jsou rizika a přínosy konopí před operací a po ní?

  • Většina lidí se shodne na tom, že příprava na operaci rozhodně není z hlediska psychiky procházka růžovým sadem. A není divu – operace, ať už ji podstupujeme z vlastní vůle, nebo nás k ní donutí okolnosti, je velice vážná věc. Člověku, který je uživatelem konopí, se může jako vhodný balzám na nervy při čekání na tuto událost jevit kvalitní joint. Je to ale dobrá volba? Hrozí po užití konopí před chirurgickým zákrokem nějaká rizika? A co kouření po operaci? Je konopí vhodná pooperační medicína?

Na tyto a další otázky jsme se zeptali Dr. Davida Bearmana, předního odborníka na léčbu pomocí konopí a kanabinoidů, jenž má dlouholeté profesionální zkušenosti s léčením a prevencí závislosti na drogách. Je také autorem knihy Drugs Are Not The Devil’s Tools (Drogy nejsou nástrojem ďábla).

Je velice důležité, aby člověk, který konopí užívá pravidelně, na to anesteziologa vždy upozornil.

Doktor Bearman je ve svém oboru skutečná autorita s rozsáhlou a rozmanitou kvalifikací – pracoval pro úřad United States Public Health Service, který spadá pod tamní ministerstvo zdravotnictví. Rovněž se podílel na založení lékařské organizace American Academy of Cannabinoid Medicine a tak dále.

Hlavní otázka zní: Je bezpečné před chirurgickou operací konzumovat konopí? Jak se dá očekávat, odpověď na tuto otázku není jednoznačná a závisí na několika proměnných.

 

Jak dlouho před operací by měl člověk přestat kouřit konopí, pokud je to nutné?

Terapeutické a rekreační účinky kouření konopí zpravidla trvají jednu a půl až dvě a půl hodiny, přičemž u většiny operací je pacient hospitalizován minimálně tři hodiny před samotným zákrokem. Kouření čehokoli však může v těle vyvolat zvýšenou produkci sputa (chrchel). Z toho důvodu bych nedoporučoval kouřit konopí minimálně několik hodin před operací.

V případě lidí, kteří konopí užívají perorálně, trvají účinky 3–6 hodin. Lékaři vás poučí, že od deseti hodin večer den před operací byste neměli nic jíst, pokud se tedy budete řídit jejich instrukcemi, jakékoli účinky perorální konzumace konopí vyprchají dlouho před zákrokem.

 

Existují spekulace, že konopí může mít nepříznivý vliv na srdce. Jsou nějaká rizika, kterých by si pacient měl být vědom?

Jedna „studie“, pokud se tomu tak vůbec dá říkat, která byla před pár lety provedena na východním pobřeží Spojených států, naznačuje, že kuřákům konopí hrozí větší riziko infarktu. Šlo o retrospektivní studii, kterou se pak nikdo nepokusil reprodukovat a která byla podrobena velké kritice. O jiných validních výzkumech nevím a nemyslím si tedy, že by něco dokazovalo negativní vliv konopí na srdeční činnost.

Možné účinky na srdce jsou, řekněme, nepříliš zásadní a hodně se liší případ od případu. Zpráva amerického Institutu lékařství z roku 1999 uvádí, že konopí může způsobit pokles či nárůst krevního tlaku o pět miligramů. Nejde o nic dramatického, takový účinek je v podstatě zanedbatelný.

O kanabinoidech mimo jiné víme, že mnoho z nich má analgetické vlastnosti.

Také jsem zaznamenal, že u velice malého procenta pacientů trpících vážnou hypertenzí pomáhá konopí neuvěřitelně účinně snížit krevní tlak na normální hodnoty. Lidem, kteří vážnou hypertenzí trpí, bych tedy nedoporučoval konopí před operací užívat, a to prostě z toho důvodu, že nevíme, jak na ně může působit.

Je totiž možné, že by u nich mohla nastat hypotenze – kombinace konopí a léků na vysoký krevní tlak by mohla zmást anesteziologa, který potřebuje vědět, jaké léky pacient užívá.

Zároveň je velice důležité, aby člověk, který konopí užívá pravidelně, na toto anesteziologa vždy upozornil. Jak již bylo řečeno, anesteziolog musí mít přehled o veškerých léčivech, které pacient užil, konopí nevyjímaje.

Konopí také údajně působí na srdeční tep: může jej na velice krátkou dobu zvýšit. Popravdě nevím, jak přesně dlouhá ta krátká chvíle je, ale rukama mi prošly tisíce pacientů a nemyslím si, že jejich srdeční tep je vyšší nebo jinak abnormální v porovnání s jinými pacienty. Neřekl bych tedy, že je nutné se tím nějak zvlášť trápit, protože stejně není moc pravděpodobné, že by vás lékaři nechali kouřit konopí půl hodiny před operací.

 

Jaký je nejlepší způsob konzumace konopí před operací?

Jak už jsem zmínil, kouření konopí způsobuje zintenzivnění kašle a zvýšení produkce sputa, není tedy vhodné dát si před operací jointa. Pokud tedy chce pacient před operací užít konopí, měl by zvolit jinou metodu než kouření. Pokud si zvolí respirační způsob konzumace, měl by zkusit vaporizér. Při vaporizaci totiž vzniká méně dráždivých a škodlivých látek. Také je možné zkusit perorální metody, například konopnou tinkturu či pochutiny.

 

Je konopí vhodná pooperační medicína?

Myslím, že v zásadě ano. Opět ale platí, že bych nedoporučoval kouření. Obzvlášť po operaci v oblasti dutiny břišní – v tom případě by šlo o kontraindikaci. Lékařům by se určitě nelíbilo, pokud byste po takovém zákroku kašlali či zvraceli. Když totiž chirurg po operaci břicha rány zašije a pacient poté začne kašlat nebo zvracet, začnou se stehy kvůli zvýšení tlaku v dutině břišní uvolňovat.

Kouření čehokoli však může v těle vyvolat zvýšenou produkci sputa (chrchel). Z toho důvodu bych nedoporučoval kouřit konopí minimálně několik hodin před operací.

Rozhodně se domnívám, že konopí je velice užitečné jako prostředek proti pooperačním bolestem, ale kouření bych obzvláště u chirurgických zákroků v dutině břišní nedoporučoval, právě kvůli možnému kašlání a zvracení. Z respiračních metod lze zvolit vaporizaci, případně zkusit ještě šetrnější metody, jako je sprej pod jazyk či další způsoby perorálního podání.

Zajímavý fakt z historie lékařství je, že ještě v 19. století se konopí užívalo jako anestezie při porodech. O kanabinoidech mimo jiné víme, že mnoho z nich má analgetické vlastnosti, zejména to platí o THC. To umožňuje snížit dávky analgetik při pooperačních bolestech.

Zdroj: leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!