Aktuální článek
Floridští republikáni sabotují zákon o léčebném konopí

Floridští republikáni sabotují zákon o léčebném konopí

  • Lidé na Floridě svými hlasy v listopadovém referendu nadšeně podpořili legalizaci léčebného využití konopí. Čekalo je však nepříjemné překvapení – republikány ovládaná administrativa se totiž vůli občanů snaží pomocí různých obstrukcí potlačit. Obyvatelé Floridy tak na tom nakonec možná budou jako obyvatelé České republiky – s legálním léčebným konopím pouze na papíře.

Republikánští zákonodárci ujišťují, že pouze dolaďují detaily k zákonům, které voliči schválili ve stejný den, kdy Amerika zvolila Donalda Trumpa prezidentem.

Ta se netýkají pouze léčby konopím, ale i solární energie, životního prostředí, vzdělání a zákonů proti svévolné manipulaci s velikostí volebních obvodů (které se právě těchto zákonodárců mají dotknout).

Největšími odpůrci legalizace léčebného konopí byly a jsou farmaceutické koncerny a policejní sbory.

Nicméně je stále více jasné, že republikáni se pouze snaží mařit a omezovat referendem schválené návrhy.

 

Vůle lidu nás nezajímá

Například co se týče dodatku, jenž má zajistit přístup k léčebnému konopí a který loni v listopadu podpořilo 71 procent voličů, navrhují republikánští zákonodárci přísnější pravidla ohledně vydávání lékařských předpisů i další překážky pro pacienty, kteří se chtějí konopím léčit.

Obdobně tomu je i v případě dodatků o rozšíření využívání sluneční energie, schváleného 73 procenty voličů. Na ten republikáni zareagovali přívalem obstrukcí, které mají za cíl omezit instalování solárních panelů na střechy budov. Slova některých z těchto návrhů nesou jasný otisk vlivu největšího floridského dodavatele elektrické energie, společnosti Florida Power & Light.

Nejde o normální výměnu „něco za něco“ v oblasti legislativy, jak tvrdí zastánci obstrukcí. Jde o průhledný ústupek mocné energetické společnosti a jejím štědrým politickým mecenášům – a obdobně tomu je i u konopí, jehož největšími odpůrci byly farmaceutické koncerny a policejní sbory.

 

Ano voda a půda jim není svatá

Mezi další ohrožené iniciativy patří i dodatek o ochraně půdy a vod schválený roku 2014, který má za cíl zachovat přírodní, člověkem nekultivovanou krajinu a zlepšit kvalitu vod.

Republikánští zákonodárci navrhují přísnější pravidla ohledně vydávání lékařských předpisů i další překážky pro pacienty, kteří se chtějí léčit konopím.

Republikáni jej chtějí nahradit dotací 22 milionů dolarů pro farmáře, kteří ji ale nijak zvlášť nepotřebují. V ohrožení je i vleklý boj za omezení velikosti školních tříd, který voliči po schválení odpovídajícího dodatku považovali za ukončený.

Rozhodování na základě referend možná není ten nejefektivnější způsob správy země. Občané se k nim však musí někdy uchýlit, protože jejich zvolení zástupci nejednají v zájmu lidu v záležitostech, které jsou pro veřejnost důležité.

A pokud političtí představitelé odpovídají na rozhodný hlas voličů regresivními machinacemi, měli by občané jejich politický osud zpečetit v následujících volbách.

Zdroj: nytimes.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!