Aktuální článek
Konopí může být převratným lékem pro děti trpící autismem

Konopí může být převratným lékem pro děti trpící autismem

  • Když se mladá Izraelka Noa Šulmanová vrátí ze školy, její matka Jael jí posadí ke stolu a začne ji lžičkou krmit kaší ze sladkých brambor, do které je přimíchaný konopný extrakt.

Noa, která trpí těžkou formou autismu, se začne kousat do ruky. „Ne, zlatíčko,“ uklidňuje Jael svoji sedmnáctiletou dceru. „Na, dej si ještě.“

První studie svého druhu

Noa se účastní první klinické studie na světě, která má v Izraeli otestovat prospěšnost konopí při léčbě dětí a mladistvých trpících autismem. Kladný výsledek testů by mohl znamenat zásadní obrat k lepšímu pro miliony autistických dětí i jejich těžce zkoušené rodiče.

Anekdotická svědectví naznačují, že extrakty bohaté na hlavní nepsychoaktivní kanabinoid CBD těmto dětem pomáhají tak, jak to dosud žádný lék nedokázal. Nyní se zmíněný klinický výzkum jako první svého druhu pokusí zjistit, zda je tomu skutečně tak.

Ve zprávách se Jael Šulmanová dozvěděla o ženě, která nelegálně získaný výtažek podávala svému autistickému synovi – a údajně šlo o jedinou věc, která mu dokázala pomoci.

Na poli výzkumu konopí je Izrael dlouhodobě světovým lídrem. V židovském státě bylo už v devadesátých letech jako v jedné z prvních zemí světa povoleno užívání léčebného konopí.

Spolu s Kanadou a Nizozemskem je Izrael jedinou zemí, kde funguje státem řízený program pro konopnou léčbu (v České republice je takový program nastaven také, ale bohužel nefunguje – pozn. překladatele). Provádět výzkum konopí je zde díky liberálnějším zákonům snazší a méně nákladné, zvláště v porovnání například se Spojenými státy, kde jej omezuje velké množství různých regulací.

 

Každé osmašedesáté dítě

Autismus patří v současnosti mezi nejvíce se šířící vývojové poruchy. Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí jím dnes v USA trpí 1 z 68 dětí. Mezi jeho omezující symptomy patří zhoršené komunikační a sociální schopnosti spolu s agresivními epizodami a repetitivním chováním. Autismus se zpravidla objevuje v raném dětství.

V židovském státě bylo už v devadesátých letech jako v jedné z prvních zemí světa povoleno užívání léčebného konopí.

Sedmnáctiletou Nou musí matka krmit, umývat ji a měnit jí plenky. Noa neumí mluvit a často se projevuje agresivně. Její matka Jael má kromě Noy ještě dvě další děti, pracuje na plný úvazek ve městě na půli cesty mezi Jeruzalémem a Tel Avivem a pro dceru se snaží nalézt pečovatele. Žádný s ní ale dlouho nevydrží.

Pro léčbu symptomů autismu existuje velmi málo léčiv, například v USA jde pouze o dva léky. V obou případech jde o antipsychotika, která ne vždy pomohou a mají vážné vedlejší účinky. Když je Noa užila, byla podle slov matky jako zombie. „Jenom seděla s otevřenou pusou a nehýbala se.“

Noa se nyní účastní studie, která byla zahájena v lednu v nemocnici Ša’arej Cedek v Jeruzalémě. Studie se účastní celkem 120 dětí i dospělých ve věku od 5 do 29 let, kteří trpí mírnou až těžkou formou autismu. Výzkum bude probíhat až do konce roku 2018.

 

Hledá se alternativa za antipsychotika

Dr. Adi Aran, dětský neurolog, který výzkum vede, uvedl, že téměř všichni z účastníků studie dříve užívali antipsychotika a skoro polovina jich na ně reagovala negativně. Jael Šulmanová na Dr. Arana i další lékaře zoufale naléhala, aby její dceři předepsali konopný extrakt. Ve zprávách se totiž dozvěděla o ženě, která nelegálně získaný výtažek podávala svému autistickému synovi – a údajně šlo o jedinou věc, která mu dokázala pomoci.

Poté, co při observační studii Dr. Aran zaznamenal u 70 svých autistických pacientů pozitivní výsledky, rozhodl se spolu se svým týmem provést klinickou studii, aby získal „tvrdá“ data.

„Mnoho rodičů po mně chtělo konopí pro své děti,“ přiznává Dr. Aran. „Nejdřív jsem je odmítal s tím, že jim ho nemůžu předepsat, protože neexistují důkazy, které by ve prospěch konopí při léčbě autismu hovořily.“

Dodává, že názor změnil před rokem, kdy několik studií v Izraeli prokázalo, že konopí pomohlo dětem trpícím epilepsií, protože způsobilo dramatické omezení záchvatů a u těch, které navíc trpěly autismem, také zlepšilo chování. Podle lékaře trpí epilepsií zhruba 30 procent dětí s autismem.

Rostoucí množství neoficiálních důkazů o účinné léčbě autismu konopím Dr. Arana přimělo provést důkladnější pozorování. Poté, co při observační studii zaznamenal u 70 svých autistických pacientů pozitivní výsledky, rozhodl se spolu se svým týmem provést klinickou studii, aby získal „tvrdá“ data.

Účastníkům studie rozděleným do třech skupin je extrakt podáván ve formě kapek, které obsahují buď placebo, nebo dva druhy extraktu s různými obsahy CBD. V obou je jen malé množství THC, takže dětem nehrozí psychoaktivní účinky.

Loterie

Jael tedy ani neví, jestli dceři podává konopný výtažek nebo placebo. Od počátku studie je prý Noa některé dny klidnější, ale jindy zase bývá agresivní a podrážděná. I tak ale pouhé vědomí toho, že se mohou účastnit tohoto výzkumu, dodává Jael naději. „Jsem v bodě, kdy už prostě nemám sílu, ani tělesnou, ani duševní,“ přiznala.

Můj syn teď bez přestání mluví. Předtím nikdy nemluvil – a to je mu dvanáct let.

V Izraeli v současné době probíhá přes 110 studií, které se věnují výzkumu léčebných účinků konopí. To je víc než v kterékoli jiné zemi, tvrdí Michael Dor, hlavní lékařský poradce oddělení pro konopí na izraelském ministerstvu zdravotnictví.

Ve Spojených státech pomohl vyvolat obrovský zájem o studium konopí Dr. Alan Shackelford, když v roce 2013 léčil konopnými extrakty těžce nemocnou epileptickou dívku z Colorada, jejíž záchvaty se v důsledku léčby nečekaně výrazně zlepšily. Podle svých slov se celé roky snaží zahájit ve Spojených státech klinické testy, ale stále naráží na zavřené dveře.

„Jeden kolega se snažil sedm let získat od amerických úřadů povolení zkoumat léčbu posttraumatické stresové poruchy konopím,“ popisuje situaci Shackelford. Dr. Aran oproti tomu uvedl, že izraelské ministerstvo zdravotnictví schválilo jeho klinickou studii autistických dětí během šesti měsíců.

 

Příznivější podmínky pro výzkum

„Izrael celosvětově vede ve výzkumu léčby konopím,“ dodává Shackelford, jenž nedávno založil v Izraeli společnost, která má právě takový výzkum provádět. Ve Spojených státech ji kvůli restrikcím založit nemohl.

Také řekl, že americká vláda od roku 2008 investovala 1,4 miliardy dolarů na výzkum konopí, z toho však 1,1 miliardy připadlo na výzkum závislosti, abstinenčního syndromu a zneužívání – tedy samá negativa spojená s touto rostlinou.

Aran varoval před unáhlenými závěry ohledně léčby autismu konopím, uznal však, že u mnoha zkoumaných dětí dochází k výraznému zlepšení. Některé z nich se nezraňují ani nedostávají záchvaty. Některé jsou komunikativnější. Jiné děti se mohly vrátit do škol, ze kterých musely odejít kvůli problémům s chováním. 

V Izraeli v současné době probíhá přes 110 studií, které se věnují výzkumu léčebných účinků konopí.

Tamir Gedo, výkonný ředitel společnosti Breath of Life Pharma, která pro účely studie dodává výtažek, cituje jednu z matek, jejichž děti jsou zapojené do výzkumu: „Můj syn bez přestání mluví. Předtím nikdy nemluvil. A to je mu 12 let.“

Panují však obavy ohledně dlouhodobého vlivu podávání konopí mladým nemocným lidem, varuje Sarah Spenceová, spoluředitelka centra Autism Spectrum Center při Dětské nemocnici v Bostonu. „Určitě hrozí poškození vývoje mozku,“ tvrdí.

Opiáty a antipsychotika, která jsou dětem podává v současnosti, jsou škodlivější, oponuje Gedo. „Rodiny těchto dětí jinou naději nemají.“

Zdroj: usatoday.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!