Petice byla přiložena k časopisu Legalizace č. 07. Pod petici se podepsala řada známých osobností – v momentě jejího oficiálního spuštění již na webu visel podpis herečky Chantal Poullain a postupně přibývali zpěváci Ivan Hlas, David Koller, Matěj Ruppert, Roman Holý, Tereza Černochová nebo Xavier Baumaxa, rappeři Indy a Witch, Vladimir 518 a Radoslav Banga z Gypsy.cz, plus režiséři Milan Šteindler a Václav Marhoul. Skutečnými osobnostmi petice jsou ale zejména jednotliví lidé, kteří se konopím léčí i přes kriminální rizika, která tato ve světě standardní léčba v České republice přináší, a kteří se nebáli za tuto důležitou iniciativu postavit vlastním podpisem a příběhem.
Hrdiny petice jsou pacienti
Pacienti s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemocí, lupenkou, HIV nebo podstupující chemoterapii, u kterých konopí ulevuje od křečových stavů nebo pomáhá s kožními problémy či nevolností – a kteří i přes svůj zdravotní stav vypěstují konopí v množství do pěti rostlin – se totiž stejně jako jiní pěstitelé dopouštějí přestupku pod pokutou až 15 tisíc korun. Při větším množství rostlin potom trestného činu – stejně jako každý, kdo by konopí v libovolném množství vypěstoval pro ně, nebo jim ho donesl. Policie má navíc povinnost konopí zabavit a pacient se ocitá na celý rok bez léku. Pokud mu jej ovšem ještě před policií nesklidili zloději. Pacienti, kteří se léčí konopím, se tak v současné době potýkají se stejnými problémy jako jeho rekreační uživatelé a pěstitelé. Setkávají se také se stejným společenským odsudkem. S jediným rozdílem – nejsou ve své situaci dobrovolně.
Pod petici se po prvním týdnu její existence podepsala také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, paní Miroslava Němcová, která také ohlásila, že se zasadí o zpřístupnění léčby konopím v České republice. Dne 15. září 2011 poprvé zasedla pracovní skupina, kterou sestavil děkan 1. lékařské fakulty v Praze, profesor Tomáš Zima, na žádost národního protidrogového koordinátora, Jindřicha Vobořila, a to vše pod hlavičkou Úřadu vlády a záštitou premiéra Petra Nečase. Děkan na následném brífingu pro novináře oznámil, že nemá rád při práci zbytečné odklady, a že budou závěry odborné pracovní skupiny (případně i paragrafové znění zákonů, pokud tedy léčebné využití konopí skupina vůbec podpoří) k dispozici do Vánoc. Těmito ohlasy v médiích se však namísto stále narůstajícího počtu podpisů iniciativa zbrzdila – pro občany České republiky, kteří podporují léčebné využití konopí pro sebe a své blízké, ať už účelově, nebo z principu, to totiž vypadá jako šťastný konec. Pro léčebné využití konopí v České republice je to ale teprve začátek.
Zavedení léčebného konopí je teprve na začátku
Pracovní skupina předloží výsledky, které by měly být zapracovány do vládní novely zákona o návykových látkách, kterou předkládá Ministerstvo zdravotnictví. To je ale k celé záležitosti od počátku zdrženlivé a snaží se ji zamést pod koberec s tvrzením, že léčebnému konopí nejsou kladeny žádné zásadní zákonné překážky. Některé osobnosti na politické scéně zase vystupují způsobem, který vzbuzuje pochybnosti o jejich nezávislosti na farmaceutické firmě, která má v České republice od jara schválený farmaceutický preparát, jež je extraktem konopí, a jehož cena mnohonásobně překračuje cenu rostlinného konopí. Profesor Zima ve vedení pracovní skupiny dal navíc najevo, že skupina nepodpoří pěstování konopí pro vlastní potřebu za účelem léčebného využití. Konopí vypěstované licencovanými pěstiteli by mělo být za minimální cenu nebo na úhradu ze zdravotního pojištění dostupné v lékárnách – čímž od celé iniciativy odradil celou řadu samopěstitelů. Současně požádal o vyjádření odborné lékařské společnosti, tedy lékaře, patrně nejkonzervativnější vrstvu společnosti. to je divný, proč by měli být lékaři nejkonzervativnější?
Shrňme si nyní situaci v říjnu 2011 – hrstka pacientů, aktivistů a odborníků otevřela veřejnou diskusi na téma léčebného konopí, za jehož zpřístupnění se postavila bez výjimky snad všechna média, od TV Nova po Hospodářské noviny. V pravou chvíli se za ně postavily i některé osobnosti veřejného života. Tyto události přiměly politiky a odborníky, kteří pochopili, že jim za obranu práv pacientů v této věci nehrozí veřejný odsudek, k některým konkrétním krokům. Ty mohou a nemusí vést k tomu, aby pacienti, u kterých standardní léčba nezabírá, mohli beztrestně užívat jedno z nejbezpečnějších léčiv napříč zdravotnickým systémem, a to ve standardním režimu léčby. Na druhé straně stojí přirozená neochota úřadů zvyšovat si objem práce, zájmy farmaceutické společnosti a potenciální obavy lékařů z látky zneužitelné jako droga, které mohou být silnější než sebelepší vůle dosavadních aktérů. Ve hře je ale také nehezká česká vlastnost, kterou můžeme charakterizovat dotazem: a co z toho budu mít já, zdravý občan České republiky, popřípadě zdravý uživatel konopí? poslední větu pls srv. s článkem Logické klamy 2 😉
Jménem petičního výboru za léčebné konopí děkujeme všem, kteří se rozhodli připojit svůj podpis pod petici, a oceňujeme pomoc každého, kdo ji rozšířil do svého okolí. Vážíme si všech, kdo v jejím šíření budou pokračovat.
Podpořte petici
Na webu www.lecebnekonopi.cz je ke stažení banner petice, její listinná podoba k dalšímu šíření a vzorový propagační email a plakátek.