Aktuální článek
Nově vznikajícímu konopnému sektoru ve státě Washington dominují ženy

Nově vznikajícímu konopnému sektoru ve státě Washington dominují ženy

  • Nové možnosti a nové šance pro všechny nabízí legalizace konopí a s tím spojený vznik zcela nového regulovaného trhu. V liberálním americkém státě Washington na západním pobřeží se v hlavní roli „konopných byznysmenů“ prosazují především ženy.

Shilo Morganová, spolumajitelka konopné výdejny Lucky Leaf  (Štastný list), je na svůj čistý rodinný podnik patřičně hrdá. Pracuje s ní zde její bratr Ben a bratranci Sergio a Justin. „Když sem vejdete, dýchne na vás rodinná atmosféra,“ tvrdí majitelka.

Chytit příležitost za pačesy

Shilo patří mezi celou řadu žen z města Spokane, které přebírají vůdčí roli v nově vznikajícím odvětví spojeném s rekreačním užíváním konopí ve Washingtonu. Spolu se svým manželem Danielem otevřeli první prodejnu ve městě Pasco, ale tam měli problémy s předpisy týkajícími se městského zónování. Aby nezbankrotovali, přestěhovali se do Spokane a už se nikdy neohlíželi zpět.

Crystal byla členkou poradního výboru pro vytvoření požárních předpisů pro pěstování a zpracování konopí a pracovala na pravidlech regulace konopného „odéru“ na farmách.

„Spokane je úžasné město,“ popisuje Shilo. „Všichni se k sobě chovají velmi přátelsky.“ Pro podporu dobrých obchodních praktik lidí zainteresovaných v konopném sektoru zde založila asociaci Eastern Washington Cannabis Association, která ve městě organizuje mimo jiné i konopný festival. Nejde ovšem o kuřáckou akci, tato událost má vzdělávací charakter. Cílem Morganové je, aby se veřejnost dozvěděla, že konopné podniky a jejich zákazníci jsou „jako všichni ostatní“.

 

Být u toho

Crystal Oliverová, pěstitelka a producentka konopí z okresu Spokane, tvrdí, že jí dělá velkou radost být u zrodu tohoto nového průmyslu. „Jak často dostanete příležitost vstoupit do nového odvětví na samém začátku?“ ptá se Crystal. Její podnik se jmenuje Washington’s Finest Cannabis a dodává produkty zejména do místních obchodů. Rostliny nepěstuje v halách, ale venku v blízkosti městečka Deer Park.

Za svou nejlepší odrůdu považuje Crystal Oliverová genetiku původem z Afghánistánu, která se prý výborně hodí na výrobu hašiše.

Začátky datuje až ke kampani Initiative 205 z roku 2012, která v celostátním referendu získala dostatečný počet hlasů pro legalizaci a regulaci rekreačního užívání konopí. Crystal ihned poté začala pracovat pro stát a podílela se na tvorbě nových předpisů a regulí. Dnes je členkou správní rady organizace Cannabis Farmers Council a členkou Women in Weed, což je celoamerická organizace pořádající soukromé společenské akce spojené s konopím na lokální úrovni.

Oliverová se také nedávno objevila v televizním programu o konopí, který se natáčel v domově pro seniory ve Spokane, kde odpovídala na spoustu otázek o léčivých účincích této rostliny. Její manžele je Kevin Oliver, výkonný ředitel Washington NORML, organizace, která bojuje za legalizaci konopí už více než čtyřicet let.

 

Hodně práce

Kromě toho byla Crystal členkou poradního výboru pro vytvoření požárních předpisů pro pěstování a zpracování konopí a pracovala na pravidlech regulace konopného „odéru“ na farmách. „Mám hodně práce a často se ještě věnuji advokacii,“ vysvětluje.

To Shilo Morganová se snaží trávit co nejvíce času přímo ve své prodejně. „Ráda se setkávám se spokojenými zákazníky.“

Cílem Morganové je, aby se veřejnost dozvěděla, že konopné podniky a jejich zákazníci jsou „jako všichni ostatní“.

Ve svém obchodě nabízí spoustu různých produktů od konopných květů určených ke kouření až po klasické krémy, balzámy a masti a také jedlé produkty. Lucky Leaf má ve svém věrnostním programů 450 registrovaných zákazníků. Průměrný věk je 40 let a více, včetně klientů z řad takzvaných babyboomerů (označení pro jedince narozené v USA v době prosperity po druhé světové válce), kteří užívají konopí ke zmírnění bolestí a dalších zdravotních problémů.

 

Co řekneme dětem?

Morganovi mají dvě děti, čtrnáctiletou dceru a jedenáctiletého syna. Shilo Morganová tvrdí, že je ke svým dětem upřímná a otevřená a vysvětluje jim, že konopí je produkt pro dospělé, který by mladiství užívat neměli. Podle vlastních slov ji děti zatím poslouchají.

I z tohoto důvodu rozdává ve svém podniku brožury odrazující mladší 21 let od ilegálního užívání konopí. To je totiž zákonem stanovený věk pro legální nákup a rekreační užívání této rostliny.

Jak často dostanete příležitost vstoupit do nového odvětví na samém začátku?

Ženy do byznysu s konopím přinášejí určitý nádech úcty a respektu, podotýká Shilo Morganová, a Crystal Oliverová doplňuje, že jakožto pěstitelka chce spolupracovat se šlechtiteli na vývoji odrůd odolných proti chorobám a škůdcům a odrůd s různými poměry hlavních léčivých látek.

Rodinné podniky nebo velkoproducenti

Za svou nejlepší odrůdu považuje Crystal Oliverová genetiku původem z Afghánistánu, která se prý výborně hodí na výrobu hašiše. Jednou z jejích vášní je podporovat malé rodinné podniky, které nyní tvoří velkou část konopného průmyslu ve Washingtonu. Crystal má ale obavy z toho, že nový sektor nakonec ovládnou peníze velkých korporací a velkoproducentů. „Malí nezávislí farmáři a farmářky budou muset bojovat o přežití.“

Zdroj: spokesman.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!