Aktuální článek
Máte po konopí paranoidní stavy? Pomůže vám koření, které je v každé kuchyni

Máte po konopí paranoidní stavy? Pomůže vám koření, které je v každé kuchyni

  • Každý, kdo má zkušenost s užíváním konopí, může potvrdit, že pokud to s ním přeženete, může to vést k pocitům paranoie a úzkosti – a ty nejsou příjemné snad nikomu. Takové nepříjemné zážitky mohou i toho nejotrlejšího huliče od konopí odradit na celé roky, pokud ne napořád.

Takový krok ale není nutný – proti paranoii vám totiž může pomoci jednoduchý prostředek, který se najde skoro v každé kuchyni, a vy tak budete moci opět v klidu vydechnout a užít si konopí do sytosti i bez stihomamu.

Rada od Neila Younga

O této vychytávce jsme se dozvěděli od samotného Neila Younga. Při rozhovoru s Howardem Sternem se Stern Youngovi svěřil, že už roky se konopí ani nedotkl, protože „je prý po něm paranoidní.“ Neil Young, moudrý a světaznalý mudrc, mu poradil: „Zkus proti tomu kuličky černého pepře. Stačí rozžvýkat dvě, tři.“

Myrcen je látka zodpovědná za dobře známý „gaučový efekt“ neboli vytuhnutí, kterým se vyznačují indikové odrůdy.

Nás zajímalo: opravdu pomůže pár kuliček pepře? A světe div se, jakmile se příště objevil náznak paranoie, stačilo lehce přičichnout k pepřence s černým pepřem a veškeré pocity paniky a úzkosti byly rázem pryč – úleva přišla skoro okamžitě. Jak je to ale možné? Jaké vědecké principy za touto synergií vězí?

Podle vědecké analýzy doktora Ethana Russoa, publikované v periodiku British Journal of Pharmacology, mají konopí a pepř velice podobné chemické vlastnosti: pepř disponuje takzvaným fytokanabinoidně-terpenoidním účinkem, který pomáhá proti bolesti, depresi, závislosti a úzkosti. Kombinace terpenoidů (např. beta-karyofylenu) obsažených v pepři a tetrahydrokanabinolu v konopí vytváří synergickou chemickou reakci, která působí na kanabinoidní receptory v mozku.

 

Stejné receptory

Laicky řečeno, obě látky se váží na ty samé receptory v mozku, a pokud se zkombinují, mají blahodárný, uklidňující účinek. A teď něco z jiného soudku – pokud chcete, aby zkouření trvalo déle, zkuste sníst mango! Tento nápad sice spadá spíše do oblasti městských legend než seriózní vědy, ale přece jen existují jisté vědecké poznatky, které mu dodávají na důvěryhodnosti.

Konopí a pepř  majívelice podobné chemické vlastnosti: pepř disponuje takzvaným fytokanabinoidně-terpenoidním účinkem, který pomáhá proti bolesti, depresi, závislosti a úzkosti.

Jak asi víte, konopí je plné terpenů – především myrcenu, který vylučují ty samé žlázy, jež produkují kanabinoidy. Mango má vysoký přirozený obsah myrcenu, který vytváří silnou synergii s THC obsaženým v konopí. Myrcen je současně látka zodpovědná za dobře známý „gaučový efekt“ neboli vytuhnutí, kterým se vyznačují indikové odrůdy.
Dává tedy smysl, že pokud někdo sní mango dostatečně dlouho před konzumací konopí, aby se část myrcenu stihla vstřebat do těla (asi 90 minut), může to prodloužit i zintenzivnit rauš.

Zdroj: leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!