Aktuální článek
Oui! Francie rozhoduje o dekriminalizaci konopí

Oui! Francie rozhoduje o dekriminalizaci konopí

  • Podle vyjádření nově jmenovaného ministra vnitra Gérarda Collomba plánuje francouzská vláda v dohledné době zrušení trestů odnětí svobody za držení konopí pro osobní potřebu.

Nová legislativa, která se momentálně nachází ve fázi přípravy, překlasifikuje držení a užívání konopí z nejtěžší kategorie trestných činů do kategorie nejlehčí, tedy mezi přestupky.

„Milosrdné“ pokutování

Nedodržení zákona nebude v důsledku nového zařazení trestáno odnětím svobody, ale „pouze“ pokutou ve výši 100 eur. Současná legislativa je k osobám usvědčeným z vlastnictví konopí o poznání méně shovívavá – hrozí jim až desetileté vězení nebo pokuta do výše 7,5 milionu (!) eur. Tyto tresty jsou v Evropské unii bezkonkurenčně nejtvrdší, faktem ale je, že policie nad držením či užíváním malého množství rostliny pro osobní potřebu většinou přivírá oči.

Policisté navrhované změny vítají a jsou přesvědčeni, že vyšetřování držení a užívání konopí představuje neúnosnou administrativní zátěž.

Myšlenka na zmírnění trestů za držení konopí vzešla od nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který uvedl, že přestupkové řízení je pro uživatele konopí dostatečně přísným trestem.

Podle Macrona představuje nynější postavení této oblíbené rostliny zcela mimo zákon a s tím související rozvoj černého trhu bezpečnostní riziko. Stejného názoru je i člen francouzské Socialistické strany Benoit Hamon. Ten prohlásil, že černý trh má dnes takový objem, že vytváří svou vlastní paralelní šedou ekonomiku.

„Pokud se nám nepodaří narušit sítě paralelních ekonomických odvětví, nezískáme kontrolu nad oblastmi, kde tato ekonomika bují. Chceme-li obnovit vládu zákona, musíme legalizovat,“ prohlásil Hamon a dodal, že Francie vynakládá na „boj s konopím“ 568 milionů eur ročně.

 

Jiné priority dnešní doby

Policisté navrhované změny vítají a jsou přesvědčeni, že vyšetřování držení a užívání konopí představuje neúnosnou administrativní zátěž a brání strážcům zákona věnovat pozornost závažnějším trestným činům s větším celospolečenským dopadem.

Jedním dechem ale nový ministr vnitra Collomb upozorňuje, že tresty pro dealery drog se budou naopak zvyšovat. „Problém současného systému je v tom, že zadržení prodejce drog není následováno žádnou další akcí,“ vysvětlil Collomb v rozhovoru pro francouzskou televizi. „Za dva dny je zpátky na ‚svém‘ území a vrací se do byznysu.“

Podle platné legislativy hrozí dnes osobám usvědčeným z držení libovolného množství konopí až desetileté vězení nebo pokuta do výše 7,5 milionu (!) eur.

Aby bylo možné recidivu omezit, budou usvědčení prodejci dočasně vykázáni z domovské oblasti, což by podle názoru policie a úředníků mělo utlumit pašování a prodej drog.

Pokud se Ministerstvu vnitra podaří legislativní změny prosadit, zařadí se konečně Francie spolu se Španělskem, Portugalskem a Nizozemím mezi západoevropské země, které přestaly trestat držení konopí pro osobní potřebu a jeho užívání.

Detailní analýzu drogové situace ve Francii a rozhovor s jedním z nejznámějších francouzských konopných aktivistů, Sébastienem Bégueriem (zakladatelem a výkonným ředitelem ve společnosti Alpha-CAT), naleznete v Legalizaci č. 33, která vyšla 7. ledna 2016.

Dalšími výraznými osobnostmi francouzského legalizačního hnutí jsou Farid Ghehioueche, člen organizace Konopí bez hranic (Cannabis sans frontiers) a nebo mluvčí „aktu občanské neposlušnosti“ (oficiální registrace konopných klubů navzdory stávajícím zákonům z roku 2013) Dominique Broc. O projektu pěstování svépomocí pro vlastní potřebu v rámci konopných společenských klubů ve Francii jsme vám přinesli zprávu na konci roku 2013, vydanou tiskovou agenturou AFP (Agence France-Presse). 

Zdroje:

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!