Aktuální článek
Jak by se dalo konopí využít k výrobě plastů

Jak by se dalo konopí využít k výrobě plastů

  • Plasty jsou neoddělitelnou součástí našich životů. Většina plastů se však stále vyrábí z petrochemikálií, které pocházejí z neobnovitelných fosilních zdrojů.

Možná už jste slyšeli, že ze zemědělského konopí se dá vyrobit mnoho věcí od oblečení po papír. A vzhledem k tomu, že podle většiny klimatologů by lidstvo mělo snížit svou závislost na fosilních palivech a že konopí dokáže dokonce čistit půdu, je až s podivem, že tato zázračná rostlina nemá širší využití.

Konopí se už dnes využívá i v něčem tak běžném, jako jsou auta, a brzy by se mohlo začít objevovat i jinde. Existují však jisté bariéry, kvůli kterým jsou zatím konopné plasty dražší a méně všestrannou alternativou.

 

Hledání alternativy k znečisťujícím plastům

Jako by nestačily škodlivé účinky globálního oteplování, navíc neustále zatěžujeme životní prostředí odpadem z běžně používaných plastů, které se pak dokonce mohou stát i součástí potravinového řetězce. A to v důsledku škodí nejen zvířecímu, ale i lidskému zdraví. Příkladem je nedávný nález 38 milionů kusů plastového odpadu na ostrově Henderson, neobydleném ostrově v jižním Pacifiku.
„Byla jsem na mnoha odlehlých ostrovech, a ať už jsem byla kdekoli, bylo to téměř vždy stejné: pláže byly plné odpadu po lidech,“ řekla Jennifer Laversová, mořská bioložka z Tasmánské univerzity.

Kromě vytváření lepších alternativ k plastům musíme také docílit zodpovědnějšího přístupu ze strany populace.

Oceány jsou v podobném nebo dokonce ještě horším stavu kvůli mikroplastům, malým kusům plastů, které znečišťují vody a často končí v trávicím traktu mořských tvorů. Nechvalně proslulá Velká tichomořská odpadková skvrna sestává z milionů mikroplastů – podle zprávy National Geographic z roku 2014 se jedná až o 1,9 milionů částeček na míli čtvereční.

 

Celulózová vlákna z konopí – dobrý zdroj mnoha plastů

Mnohé rané plasty se vyráběly z celulózových vláken získávaných z organických zdrojů nezaložených na ropě.
Podle článku Seshaty ze semenné banky Sensi Seeds lze z konopné celulózy „vyrobit celofán, viskózu, celuloid a řadu jiných plastů.“ Seshata dále uvádí, že „je známo, že konopí obsahuje kolem 65–70 procent celulózy. Je tedy považováno za dobrý zdroj celulózy (dřevo obsahuje kolem 40 procent, len kolem 65–75 procent a bavlna kolem 90 procent), který je slibný z hlediska relativní udržitelnosti a nízkého dopadu na životní prostředí.“

Plasty stoprocentně založené na konopí jsou stále raritou, ale v průmyslu se již využívají „kompozitní bioplasty“ – plasty vyrobené z kombinace konopí a jiných rostlinných zdrojů. Díky velké odolnosti se tyto plasty používají při konstrukci automobilů, lodí, a dokonce i hudebních nástrojů.

Bioplasty nejsou řešením všech problémů se znečištěním

Mnoho plastových výrobků se vyrábí z polymerových pryskyřic, jako třeba polyethylentereftalátu (PET), který lze najít v mnoha každodenních produktech, například v plastových lahvích. Aktivisté by jednoho dne chtěli vidět plastové lahve ze stoprocentně konopného plastu, ale na to ještě technologie není připravená. Společnosti jako například Coca-Cola už s takovými lahvemi experimentují, ale obaly pro běžný prodej se vyrábějí z materiálů o rostlinném obsahu, který nepřesahuje 30 procent. Zbytek tvoří tradiční fosilní zdroje.

Na jednom neobydleném ostrově v jižním Pacifiku výzkumníci nalezli 38 milionů kusů plastového odpadu. A to je pouze jeden ostrov.

Dobrou zprávou je, že mnoho společností investuje do hledání alternativ k tradičnímu PET. První společnost, která přijde s lukrativním výrobkem, by mohla vydělat miliony. I plasty, které jsou speciálně navržené k tomu, aby u nich mohlo dojít k biodegradaci, by však mohly být zdrojem znečištění.

Na skládkách téměř nedochází k biodegradaci a konopné mikroplasty by při výskytu v oceánech mohly stále představovat problém. Aby mohly být biodegradovatelné plasty efektivně zpracovány, musejí projít kompostovacím zařízením, a ne každý má k takovým zařízením přístup. Kromě vytváření lepších alternativ k plastům musíme také docílit zodpovědnějšího přístupu ze strany populace.

 

Největšími překážkami jsou cena a americký boj proti drogám

Ceny fosilních paliv jsou díky dotacím nízké, konopné výrobky jsou naopak ve většině případů drahé. Část konopí pochází ze Spojených států, a to díky pilotním programům legalizovaným zákonem o farmách z roku 2014, většina konopí je však do země stále dovážena.

Díky velké odolnosti se kompozitní konopné bioplasty už dnes využívají při konstrukci automobilů, lodí, a dokonce i hudebních nástrojů.

Ačkoli konopí vyžaduje menší množství pesticidů a zanechává menší environmentální stopu, jeho pěstování a sklizeň jsou stále náročné. Další nevýhodou je, že konopí vyžaduje „u některých typů půdy hodně hnojiva a také relativně velké množství vody,“ jak uvedl Seshata. Pokud by však skončila válka proti drogám, ceny konopí by nepochybně klesly a technologie by se zlepšila. Překážkou jsou obzvlášť omezení týkající se legálního pěstování konopí.

Jedním z nejkontroverznějších případů potenciálního budoucího využití konopí by mohlo být LEGO. Společnost slíbila, že do roku 2030 přestane ve svých výrobcích používat pryskyřici založenou na fosilních palivech. „Konopí by mohlo být přesně tím výhodným a udržitelným materiálem, který LEGO hledá,“ uvedla novinářka Emily Gray Brosiousová ve článku pro Sun Times z února 2016.
Ať už budeme někdy schopni postavit vesmírnou loď z konopných cihel nebo ne, plný potenciál konopného plastu se zdá být blízko, ale přece ještě mimo dosah.

Zdroj: ministryofhemp.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!