Aktuální článek
Rozhovor s onkologickou pacientkou o léčbě konopným extraktem

Rozhovor s onkologickou pacientkou o léčbě konopným extraktem

  • Paní Marii je třiasedmdesát let a na začátku loňského roku jí byl diagnostikován zhoubný novotvar vaječníku, pobřišnice a malé opony. Její zdravotní stav se od nálezu rychle zhoršoval – zejména po operaci na konci března – a rodině proto bylo v dubnu doporučeno uvažovat o převozu do zařízení pro péči o terminálně nemocné.

Zhruba v této době se dceři paní Marie, která je zdravotní sestrou, podařilo sehnat konopný výtažek, jenž pacientce výrazně pomohl po fyzické i psychické stránce, stejně jako při následných cyklech chemoterapie a biologické léčby. V polovině letošního března byla paní Marie – i přes velmi nepříznivou počáteční prognózu – prohlášena za zcela zdravou.

Co předcházelo diagnostikování rakovinného nádoru?

V polovině února 2016 jsem začala mít bolesti břicha. Postupně se zhoršovaly, přidala se nechuť k jídlu a pocit plnosti a nafouklého břicha. Až jsem koncem února musela navštívit praktického lékaře, který mě poslal na vyšetření do nemocnice na interní oddělení. Tam mi byla diagnostikována rakovina pravého vaječníku, peritonea (pobřišnice) a omenta (malá opona). Zvýšené množství volné tekutiny v dutině břišní (takzvaný ascites) mi nafouklo břicho a způsobovalo obrovské bolesti. Poslali mě tedy dál na specializované oddělení gynekologie a onkologie, kde mi stanovili termín operace, jejímž cílem bylo odstranit co největší část nádoru, na konec března.

V období do operace a ještě tak čtyři až pět týdnů po ní se můj stav neustále zhoršoval. Nebyla jsem schopna se o sebe sama postarat, měla jsem velké bolesti, skoro jsem nejedla a nepila. Stále jsem jen ležela. V břiše se mi neustále tvořil ascites.

 

Jaká byla prognóza ošetřujících lékařů po operaci a jaké formy léčby pro vás vybrali?

Lékaři označili můj stav za velice vážný, ale podrobnější informace jsem nedostala. Po operaci, kdy se sice podařilo odstranit velkou část nádoru, ale nějaká ložiska tam zůstala, stanovili onkologové další léčbu chemoterapií a biologickou léčbu.

Kdy přesně jste začala užívat konopí a v jaké formě?

Konopí jsem začala užívat ihned po operaci, tedy začátkem dubna, a to ve formě extraktu známého u nás jako „fénixovy slzy“. Dostala jsem se k němu přes jednu známou, která se o podobné věci zajímá. Díky ní jsme měli k dispozici kvalitní extrakt s vysokým obsahem THC a CBD v poměru 1 : 1, ke kterému jsme od neznámého výrobce dostali i laboratorní výsledky s přesným měřením těchto kanabinoidů.

Jaké byly účinky?

Už po pár týdnech užívání malého množství výtažku jsem se začala cítit mnohem lépe. Především se mi vracela chuť k jídlu, bolesti začaly ustupovat a postupně mizel i ascites. Lépe jsem spala a psychika šla také nahoru.

Chemoterapeutickou léčbu jsem díky konopí zvládala bez větších obtíží.

Od května mi začala chemoterapeutická léčba, kterou jsem díky konopí zvládala bez větších obtíží. Cítila jsem se lehce unavená, motala se mi občas hlava, ale vůbec jsem třeba nezvracela. Podpůrné léky na nevolnost po chemoterapii jsem skoro nemusela brát.

Postupem času jsem se cítila lépe a lépe a můj život se pomalu vracel do stavu před diagnostikováním rakoviny, a to i přesto, že jsem podstupovala náročnou chemoterapii a biologickou léčbu. Koncem roku jsem dokonce opět začala navštěvovat mé oblíbené taneční kurzy pro seniory, čemuž by asi nikdo, kdo mě viděl na jaře, nevěřil.

Po skončení posledních chemoterapií v prosinci 2016 byly výsledky rakovinných nálezů jaké?

V době od operace v květnu 2016 až do posledního vyšetření v březnu 2017 jsem prodělala několik kontrolních CT vyšetření. První pooperační vyšetření v květnu ještě ukázalo nález nových ložisek, celkově zhoršení stavu. Další vyšetření v červenci pak vykazovalo zlepšení a v říjnu už jsem měla jen jedno malé ložisko. V prosinci mi skončila poslední chemoterapie a od té doby užívám jen výtažek. Nevím, z jakého důvodu, ale komplexní PET/CT vyšetření mi neudělali hned po ukončení léčby v prosinci, ale až v březnu 2017, kdy neukázalo žádnou nádorovou tkáň. Také markery byly negativní.

 

Takže od prosince do března jste užívala už jen konopí a žádné další konvenční protirakovinné terapie?

Ano, do prosince 2016 jsem prodělala osm cyklů chemoterapie a šest cyklů biologické léčby, poté už nic. Celou dobu od diagnózy také užívám zelené potraviny a různé bylinné přípravky.

Jak reagoval ošetřující lékař na výsledky z března 2017, které ukázaly, že nádor je pryč a vy jste zdravá?

Bez větších emocí, jen mi pogratulovali. O užívání konopí jsme je neinformovali, vše jsem diskutovala pouze s dcerou, která je zdravotní sestra.

Jaké množství konopného výtažku jste od začátku užívání až do posledních výsledků zhruba zkonzumovala?

Přesně jsem to nepočítala, ale myslím, že to nebylo více než deset gramů.

Co na to říká vaše rodina a přátelé?

Celá rodina je nadšená. Začátky byly velmi těžké a náročné (i psychicky) nejen pro mě, ale pro celé mé okolí. Díky tomu, že jsem věřila v uzdravení, a díky podpoře mých nejbližších jsem to asi „zvládla“. Nemohu říci, co přesně mi pomohlo vyléčit se, asi to bylo všechno dohromady. Konopí určitě sehrálo velkou roli, dokonce i cukrovka a krevní tlak se mi zlepšily. Dnes funguji skoro jako před nemocí, pravidelně užívám malé množství extraktu a cítím se velmi dobře.

**********************************************************************************************

Vyjádření MUDr. Ondřeje Slámy k případu pacientky Marie

Tuto kazuistiku považuji za hezký příklad toho, že pacientce s pokročilým nádorem ovaria po operaci velmi pomohla chemoterapie a biologická léčba. Tato léčba vedla k tomu, že pacientka dosáhla kompletní remise (onemocnění není v těle v tuto chvíli žádnou metodou detekovatelné). Takový průběh není až tak výjimečný a už jsem se s ním nejednou setkal. Přál bych jí, aby tato kompletní remise co nejdéle vydržela. Vaše pacientka současně užívala konopný extrakt a je pravděpodobné, že díky němu léčbu celkově lépe fyzicky (méně nevolnosti a zvracení) a psychicky (méně úzkosti, lepší spánek) zvládala.

Těším se, až bude konopí v ČR opět normálně dostupné. Považuji ho za důležitou součást podpůrné a paliativní péče některých symptomů nádorové nemoci. Důkazy o protinádorovém účinku (tedy, že by léčebné konopí „léčilo“ rakovinu) jsou ale bohužel velmi nízké a já jsem se s tímto účinkem zatím nesetkal. Domnívám se, že ani tento příběh na schopnost konopí léčit rakovinu  neukazuje.

MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D. pracuje na Klinice komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu a zároveň je jediným českým onkologem, kterého najdeme v seznamu lékařů s povolením předepisovat v České republice léčebné konopí. Tento seznam je k nalezení na stránkách Státní agentury pro konopí pro léčebné využití (www.sakl.cz) v sekci Pacienti. 


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!