Aktuální článek
Flashback 41: Halucinogenní podzemka

Flashback 41: Halucinogenní podzemka

  • Zatímco pražský magistrát v dohledném časovém horizontu pravděpodobně nepřestane obyvatele Prahy překvapovat naprosto zbabranými interiéry nových stanic metra, v Berlíně právě zažívají trend přesně opačný a zastávky místní podzemky U-Bahn vyhlašují kulturními památkami.

A rozhodně tedy netroškaří. Nově bude za chráněný výtvarný poklad označeno rovnou celých sedm stanic z poloviny osmdesátých let, které má na svědomí známý architekt Rainer G. Rummler a jejichž vizuál na první pohled připomíná zážitky na LSD. Podle oblíbeného lifestylového magazínu CityLab jde pravděpodobně o nejpodivnější vestibuly na celém kontinentu.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že stanice leží v západní části města, která byla v dobách komunistické totality malou oázou svobody…

Komentátor britského deníku Guardian k tomu píše: „Je to čistá postmoderna. Zářivě barevné kachličky, naleštěný kov i pilíře odkazují svým způsobem na vídeňskou secesi 19. století,“ a vyzdvihuje nepřehnaný optimismus, který výrazně zkrášluje jinak fádní šeď okolních částí městské zástavby.

Architekt Rummler popustil uzdu své fantazie a na mnoha místech přišel s do té doby jen málo vídanými a nepokrytě halucinogenními květinovými motivy. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že stanice leží v západní části města, která byla v dobách komunistické totality malou oázou svobody, a i proto si status kulturního dědictví rozhodně zaslouží. Zprávu svým posluchačům přinesl veřejnoprávní Český rozhlas a naše redakce ji přidává jako vynikající tip na výlet.


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!