Aktuální článek
Sedmiletá holčička vítězí nad rakovinou s pomocí konopí

Sedmiletá holčička vítězí nad rakovinou s pomocí konopí

  • „Je šťastná a je mezi živými – to je to nejdůležitější. Člověk si musí uvědomit, že život není peříčko a některé rozhodování může být pěkně děsivé. Ale existuje děsivější představa než to, že přijdete o vlastní dítě?“

Těmito slovy mě vítá Alyssa Schucková a tahá přitom za hnědé vlasy své dcery Nattaly. „Chceš udělat pěkný culík?“ Pro Nattaly jde o velkou věc. Vlasy, které jí nyní čouhají zpod čepice, teď krásně rostou. A to je obrovsky pozitivní změna.

Zpráva, která změní život

Nattaly před třemi lety objevili vzácný typ rakoviny, který napadá tkáně a lymfatické uzliny. Sedmiletá dívka z města Battle Creek v americkém státě Michigan si již prošla několika etapami chemoterapie, ozařováním a s tím souvisejícím nesmírným utrpením – od zvracení a úzkosti až po krmení trubicí. Naštěstí má na pomoc léčebné konopí.

Rodiče přišli na správné dávkování a nejvhodnější odrůdy neustálým zkoušením, konzultací s komunitou onkologických pacientů a prováděním vlastního průzkumu.

„Lidé slyší slovo konopí a říkají si – počkat, cože? Myslí si, že to je ta nejhorší věc na světě,“ vysvětluje matka Alyssa. Ve městě Battle Creek by se díky legalizaci léčebného využití rostliny v tomto státě mohly začít otevírat výdejny a jiné podniky s léčebným konopím, pokud to zastupitelé dovolí. Minulý rok byly v Michiganu schváleny pravidla pro vydávání obchodních licencí a okresy po celém státě nyní diskutují o tom, jak se k léčebnému konopí postavit.

Nové regule se nijak nedotknou pacientů, kterým konopí už pár let legálně produkují a dodávají jejich registrovaní „pečovatelé“. Podle podporovatelů výdejen by však zastupitelé měli pomoci i pacientům, kteří nemají nikoho, kdo by jim konopí pěstoval.

 

Léčivo raději od odborníků

Alyssa je sice Nattalyinou registrovanou pečovatelkou, ale konopí pro ni nepěstuje, protože se nepovažuje za dostatečně kvalifikovanou osobu. Místo toho rostlinu shání v již existujících výdejnách na různých místech Michiganu, většinou ve městě Ann Arbor. Při výběru se musí rozhodovat, jaké konopí bude pro její dceru nejvhodnější. Časem totiž zjistila, že radám některých prodejců se nedá tak úplně věřit.

Obdržet pro Nattaly povolení nebylo lehké. Její lékař jí ho nemohl vystavit kvůli restriktivním pravidlům nemocnice Bronson Battle Creek, kde se Natally léčí. Jak uvedla mluvčí nemocnice Carolyn Wyllieová, tamním lékařům doporučuje vedení odmítat jakékoli žádosti o předepsání konopí pacientům, dokud tato léčba nebude schválena federálním Úřadem pro potraviny a léčiva.

Hledání nejvhodnější metody a odrůdy

Rodina vyzkoušela několik forem konopí: masti, poživatiny, tinktury, inhalaci z vaporizéru. Podle Alyssy přišli na správné dávkování a nejvhodnější odrůdy neustálým zkoušením, konzultací s komunitou onkologických pacientů a prováděním vlastního průzkumu. Avšak pozitivní změny byly vidět hned po zahájení konopné léčby – Nattaly začala nabírat na váze a přestala se budit uprostřed noci. Postupem času mohla vysadit léky proti úzkosti, díky čemuž přestala být neustále unavená.

Veřejnost také není jednotná a spousta lidí stále „trávu“ odsuzuje. Alyssa Shucková se však za to, že své dceři podává konopí, nikomu neomlouvá.

A co je nejdůležitější – poslední kontrola u Nattaly neprokázala žádné známky rakoviny. Pokud skeny nic neprokážou ani tento měsíc, oficiálně bude mít za sebou šest měsíců bez rakoviny, takže bude v takzvané remisi. Chemoterapii ani další formy konvenční léčby již sice nepodstupuje, ale konopí užívá neustále. „Je to děsivé a riskantní,“ tvrdí Alyssa. „Na jednu stranu se vám o tom nechce mluvit, ale mlčet o tom taky nejde, jestli mi rozumíte. Chcete, aby i ostatní věděli, že konopí není nic strašného a že dokáže výrazně pomoci.“

 

Malování čertů na zeď

Není jisté, kdy a jestli vůbec zastupitelé Battle Creek podniknou nějaké kroky, co se týče povolení výdejen léčebného konopí. Státní úředníci varovali místní zastupitele před velkými neznámými, včetně možných důsledků pokračující ilegality konopí na federální úrovni a nákladů pramenících z lokální regulace.

Zatímco řada okresů v Michiganu již výdejny povolila, v okrese Calhoun, kde se nachází Battle Creek, nyní žádné oficiálně neoperují – a když ano, netrvá to dlouho. Několik místních výdejen zavřelo po policejních raziích v roce 2013. Podle policejního náčelníka Battle Creek Jima Blockera zůstává mnoho aspektů zákona, který legalizoval léčbu konopím v tomto státě, nejasných. Licenční proces zatím nebyl unifikován a státní rada, která má vymyslet pravidla pro existenci výdejen, zatím ani nebyla sestavena.

„Nikdo neví, jak se to bude financovat,“ tvrdí Blocker. „Jsem si vědom toho, že by se měla odvádět určitá procenta ze zisku a měly by existovat nějaké poplatky, ale to vše se musí nejdříve vyzkoušet.“

„Na jednu stranu se vám o konopné léčbě vlastní dcery nechce moc mluvit, ale mlčet o tom taky nejde.“

Veřejnost také není jednotná a spousta lidí stále „trávu“ odsuzuje. Alyssa Shucková se však za to, že své dceři podává konopí, nikomu neomlouvá. Pomohlo jí to zbavit se předsudků, které vůči konzumentům této rostliny měla. Její kdysi skeptická rodina nyní považuje konopí za naprosto normální léčivo.

Hlavním argumentem pro ni je, když se podívá na Nattaly s hlavou pokrytou hustou kšticí a s úsměvem na tváři. A pokud to znamená, že její dcera bude konopí konzumovat i v pozdějším věku, Alysse to nevadí. „Je šťastná a je mezi živými,“ vysvětluje. „A to je všechno, na čem záleží.“

Zdroj: battlecreekenquirer.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!