Aktuální článek
Uznávaný lékař žádá novozélandskou vládu, aby přestala lhát o konopí

Uznávaný lékař žádá novozélandskou vládu, aby přestala lhát o konopí

  • „Vaše vláda by měla přestat lhát občanům o účincích této byliny,“ prohlásil v průběhu série přednášek o léčebném konopí na Novém Zélandu americký lékař David Bearman, který se dlouhodobě specializuje na léčbu bolesti a analgetické účinky konopí.

Viceministr zdravotnictví Peter Dunne by se podle Dr. Bearmana měl začít rychle vzdělávat v oblasti konopí. „A měl by si také přestat protiřečit. Nechápu, jak může na jednu stranu říci, že neexistují žádné důkazy o tom, že je konopí lék, a na druhou stranu schválit Sativex, což není nic jiného než konopný extrakt ve spreji,“ nebral si servítky renomovaný lékař z Kalifornie. Viceministr se okamžitě ohradil a označil poznámky Dr. Bearmana k jeho osobě za „nepřesné a nemístné“ s tím, že Bearman nemá dostatek informací. „Tato tvrzení jako taková nestojí za to dále komentovat, ani je brát v jakémkoli ohledu vážně.“

Otevřít oči

Bearman uvedl, že obyvatelé Nového Zélandu „si konečně musejí uvědomit, že jim jejich vláda lže. Je to podobné, jako když vláda Spojených států dlouhá desetiletí lhala Američanům. Naštěstí se nám ale od roku 1997 daří vzdělávat lékaře i laickou veřejnost v oblasti fungování endokanabinoidního systému a díky tomu se dnes v USA mohou miliony lidí s širokým spektrem onemocnění legálně léčit konopím.“

Konopí je velmi užitečné například proto, že zpomaluje rychlost přenosu nervových vzruchů neboli přenos impulzů mezi jednotlivými neurony, což může výrazně pomoci třeba při léčbě migrén.

Dr. Bearman se svou přednáškou nazvanou „Využití konopí v medicíně: Co se může Nový Zéland naučit?“ navštívil řadu měst po celém Zélandu, a to včetně hlavního města Wellingtonu a největšího města Jižního Ostrova Christchurch, kde kromě konferenčního sálu přednášel i v nemocnici.

Bearmanova praxe v Kalifornii zahrnuje několik tisíc pacientů s různými zdravotními problémy, na které jim pomáhá konopí a výrobky z něj. Zároveň i dlouhodobě přednáší nejen o léčbě konopím, ale i drogových závislostech a jejich prevenci, případně také o kořenech americké války proti drogám.

 

Endokanabinoidní systém jako základ vzdělávání lékařů

Podle Dr. Bearman je naprosto zásadní, aby se novozélandští lékaři a medici začali vzdělávat v oblasti endokanabinoidního systému – nejdůležitějšího receptorového systému v lidském těle, jenž hraje zásadní roli při udržování homeostáze a dobrého zdraví. „Ve Spojených státech se o endokanabinoidním systému nyní učí zhruba na 13 procentech lékařských fakult. Rád bych ale, aby se o něm učilo na každé lékařské škole – a to nejen v USA, ale i na Novém Zélandu.“

„Od roku 1997 se nám daří vzdělávat lékaře i laickou veřejnost v oblasti fungování endokanabinoidního systému a díky tomu se dnes v USA mohou miliony lidí s širokým spektrem onemocnění legálně léčit konopím.“

Renomovaný odborník dále prohlásil, že konopí je velmi užitečné, protože zpomaluje rychlost přenosu nervových vzruchů neboli přenos impulzů mezi jednotlivými neurony. „To může být velmi užitečné například při léčbě migrén, které jsou důsledkem nekontrolované elektrické stimulace neuronů v konkrétních oblastech mozku. Ještě výraznějším příkladem jsou záchvaty – když se vám podaří tyto impulzy zpomalit, v mnoha případech můžete snížit frekvenci záchvatů a někdy je i dokonce úplně eliminovat.“

Dále podle Bearmana existuje spousta vědeckých i klinických důkazů toho, že konopí pomáhá při léčbě ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby, což jsou zcela jiné druhy onemocnění než výše zmiňované migrény nebo záchvaty.

 

Dlouhá historie a tradice

Z přednášek kalifornského lékaře jsme se také dozvěděli, že konopí se jako lék využívá již déle než 4 000 let a je zmiňováno snad ve všech starých lékařských spisech. „Konopí bylo dříve nejvýnosnější rostlinou na zemi a válka proti drogám dala všechny výnosy z něj do rukou kriminálních živlů. Na obrovské selhání, kterým boj s drogami je, nejvíce doplácejí daňoví poplatníci v bohatých zemích – a v těch chudších i statisíce lidí svými životy. Jako lékař mohu také prohlásit, že za válku proti drogám platí nemocní vlastním zdravím.“

Praxe Dr. Davida Bearmana v Kalifornii zahrnuje několik tisíc pacientů s různými zdravotními problémy, na které jim pomáhá konopí a výrobky z něj.

Novozélandská vláda by podle Dr. Bearmana měla začít ke konopí přistupovat rozumněji a přestat pacienty nutit užívat jediné možné léčivo na bázi konopí, které vyjde na 1 400 novozélandských dolarů měsíčně.

„Měli bychom k rostlinnému konopí přistupovat jako k ověřenému léčivu, a naopak k syntetickým farmaceutikům bychom měli přistupovat se stejným skepticismem, s jakým některé úřady přistupují ke konopí,“ prohlásil mimo jiné Bearman. „Léčil jsem spoustu lidí s bolestmi, kterým byly předepisovány neuvěřitelně dlouhé seznamy léků, a všichni mi říkali: ‚Tyhle prášky ze mě udělaly chodící tělo bez duše, zatímco konopí mi opravdu pomáhá.‘“

Zdroj: stuff.co.nz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!