Aktuální článek
Pět měst, které před bankrotem zachránilo konopí

Pět měst, které před bankrotem zachránilo konopí

  • Podle zprávy serveru Marijuana Business Daily vygenerovalo legální konopí v USA za rok 2016 zisk ve výši čtyř miliard dolarů. A některým městům doslova zachránilo krk.

V osmi amerických státech, kde je konopí nyní plně legální, vdechuje „zelená horečka“ nový život do zanedbávaných komunit, které to více než potřebují. Pěstírny, výdejny a společnosti vyrábějící konopné produkty vytvářejí ve městech a státech pracovní místa a generují výnosy z daní, což podporuje veřejnou infrastrukturu a komunitní úsilí.

Výnosy a přínosy

Představujeme vám nyní pět měst, která díky legalizaci vstala z popela:

Sedgwick, populace 150

Když v Sedgwicku v Coloradu otevřeli výdejnu konopí k léčebným účelům, říkalo se, že to jeho obyvatele rozdělí a znesváří. Toto městečko nebo spíše vesnice v coloradské prérii zažilo prudký ekonomický pád krátce po roce 2000, tedy dlouho předtím, než přišla velká krize v roce 2008.

Výnosy z daní od pěstitelů konopí by podle starosty Adelanta měly ke konci roku 2017 částečně pokrýt náklady na výstavbu nových bytů a obchodů.

Veřejné budovy byly v havarijním stavu, a jak tehdy prohlásil jeden z místních: „Ze Sedgwicku se stává město duchů.“ Místní úředníci začali vážně diskutovat o vyhlášení bankrotu, když byla v roce 2012 přijata vyhláška umožňující otevření výdejny lékařského konopí.

Lidé se sem najednou začali sjíždět z celého státu i z nedaleké Nebrasky, kde je konopí stále nelegální, aby si nakoupili tolik žádané léčivo. Tato jediná výdejna se později, když byla schválena komplexní legalizace v Coloradu, zvětšila a začala nabízet konopí a produkty z něj i rekreačním uživatelům. Zchátralé budovy se dočkaly rekonstrukce, místo bývalé banky vznikl penzion. Daňové výnosy z prodejů lékařského a rekreačního konopí umožnily městu založit fond údržby, ze kterého se platí opravy silnic, budov a veřejné vybavení.

 

Adelanto, 33 000 obyvatel

Adelantu v Kalifornii se nedařilo hospodářsky zotavit potom, co město opustil největší zaměstnavatel, jímž bylo americké letectvo s přilehlou vojenskou základnou. Legální léčebné konopí s sebou přineslo návrat pracovních míst pro místní obyvatele.

Ospalé město Adelanto nacházející se v okrese San Bernardino je takzvaným „průjezdním městem“. Z těch, kteří nejsou místní, se v něm zdrží jen málo. Zhruba 40 procent populace žije pod hranicí chudoby.

Zchátralé budovy se dočkaly rekonstrukce, místo bývalé banky vznikl penzion.

V roce 2014 mělo Adelanto dluh 2,4 miliony dolarů. O rok později zde postavili první průmyslovou pěstírnu konopí. Deficit města je nyní na půl milionu dolarů a starosta v rozhovoru pro časopis LA Weekly prozradil, že se schválením komplexní legalizace v roce 2016 očekává příliv další milionů dolarů do kasy města. Dalším přínosem je rostoucí cena půdy související s tím, jak se tu otevírají další komerční pěstírny, v nichž pracuje řada místních – a vydělávají si velmi slušné peníze. Výnosy z daní od pěstitelů konopí by podle starosty měly ke konci roku 2017 částečně pokrýt náklady na výstavbu nových bytů a obchodů.

 

Pueblo County, 161 000 obyvatel

Okres Pueblo County v Coloradu je domovem jedné z největších venkovních konopných farem v Americe a díky výnosu z konopných daní si může dovolit přispívat mladým na studium na vysoké škole. Pueblo County bylo dříve ekonomickým centrem coloradských plání, ale v poslední době se potýkalo s následky zkrachovalého ocelářského průmyslu. S mírou nezaměstnanosti 7,2 procent se řadilo mezi města s nejvyšší nezaměstnaností v Coloradu. V posledních letech sem ovšem přicházejí noví lidé s oprávněnou nadějí, že najdou práci v místním konopném průmyslu.

Pěstírny, společnosti vyrábějící konopné produkty a více než 100 obchodníků vytvořilo v Pueblo County od otevření první výdejny konopí v roce 2014 už přes 1300 pracovních míst. V roce 2015 byla více než třetina všech stavebních projektů v tomto městě spojena s konopím.

Úředníci z tohoto okresu tvrdí, že konopný průmysl v meziročním daňovém výnosu přinesl téměř čtyři miliony dolarů, což pomůže zaplatit provoz mládežnických organizací, neziskovky Future Farmers of America zaměřené na podporu zemědělců, výzkum léčebných vlastností konopí na Coloradské státní univerzitě v Pueblu a také jedinečný program, díky kterému obdrží studenti posledního ročníku středních škol speciální stipendium pro studium na vysokých školách.

Huntington, 435 obyvatel

Ve městě Huntington si legální konopí kupuje každý den více lidí, než tam má trvalé bydliště. Každý rok od roku 2000 počet obyvatel tohoto zaprášeného pohraničního města v Oregonu klesal. Továrna na cement se přesunula jinam a zbývající obyvatelé Huntingtonu začali ztrácet naději.

Úředníci v Sedgwicku začali vážně diskutovat o vyhlášení bankrotu, když byla v roce 2012 přijata vyhláška umožňující otevření výdejny léčebného konopí.

Tam, kde dříve stála samoobsluha a autoservis, jsou nyní dvě výdejny konopí, kterým se dobře daří. Obslouží i 600 zákazníků denně, z nichž mnoho přijíždí z Idaha, kde je konopí stále nelegální. Ve frontě se někdy zdržíte i dvě a půl hodiny, takže lidé navštěvují místní restaurace a obchody, aby si zkrátili dlouhou chvíli. Očekává se, že Huntington na daních z konopí v roce 2017 vydělá více než 100 000 dolarů, přičemž starosta města hodlá tyto peníze použít na opravu ulic a zlepšení zdravotnických služeb.

 

Trinidad, 8 200 obyvatel

Trinidad v Coloradu, bývalé hornické město asi dvacet kilometrů od hranic s Novým Mexikem, se díky konopí změnil z města duchů na vzkvétající místo. Dříve to byl smutný pohled – ulice lemovaly prázdné obchody a otlučené domy.

Polovina vodovodů zde byla instalována před více než sto lety. Průmysl s legálním konopím toto malé město vytáhl „z hlubin nicoty“, jak říká jeden z místních starousedlíků. Šestnáct výdejen – z nichž jedna se nachází ve staré továrně na Pepsi colu – obsluhuje stálý příliv zákazníků. Mnoho z nich má poznávací značky z okolních států.

Ve městě Huntington si legální konopí kupuje každý den více lidí, než tam má trvalé bydliště.

V roce 2015 začala radnice město přetvářet díky části z celkových 850 000 dolarů, které na daních vynesl prodej léčebného a rekreačního konopí. Díky tomu byly zrekonstruovány sto čtyřicet let staré cihlové ulice a zchátralé vodovody a město zakoupilo i nové hasičské auto. A v roce 2016 Trinidad více než zdvojnásobil daňové výnosy z předchozího roku – no řekněte, nechtěli byste, aby takto prosperovalo i vaše město?

Zdroj: businessinsider.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!