Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Česká studie potvrzuje, že intoxikace konopím stimuluje erotické smysly

IACM Zpravodaj: Česká studie potvrzuje, že intoxikace konopím stimuluje erotické smysly

  • Tým vědců z Národního ústavu duševního zdraví v Praze publikoval 12. dubna v odborném žurnálu Psychopharmacology výsledky výzkumu, v němž se zabýval aktivitou v nucleus accumbens v průběhu akutní intoxikace konopím a vlivem této intoxikace na sexuální vzrušení.
  • Autoři svou motivaci v abstraktu vysvětlují tím, že „dosavadní dotazníkové studie naznačují, že konopí by mohlo v některých uživatelích působit afrodiziakálně.“

Otevřené randomizované studie se zúčastnilo 21 občasných uživatelů konopí s heterosexuální orientací, kterým byla pomocí magnetické rezonance měřena aktivita mozku po aplikaci konopí a zhlédnutí erotických fotografií.

Zároveň byly subjektům průběžně odebírány krevní vzorky na určení hladiny kanabinoidů, kortizolu a prolaktinu. Účastníci byli rozděleni do dvou skupin podle toho, jestli už někdy měli v průběhu intoxikace konopím větší chuť na sex (skupina A), nebo nikoli (skupina ne-A).

V závěru se proto dočteme, že „intoxikace konopím stimuluje aktivitu pravého nucleus accumbens v reakci na erotické podněty.“

Výsledky ukázaly, že „intoxikace vedla k výraznému zvýšení aktivity v pravém nucleus accumbens ve skupině A, zatímco ve skupině ne-A došlo naopak k výraznému snížení této aktivity.“ Dále tým odborníků zjistil, že ve skupině ne-A se v průběhu intoxikace zvýšila hladina hormonu prolaktinu.

V závěru se proto dočteme, že „intoxikace konopím stimuluje aktivitu pravého nucleus accumbens v reakci na erotické podněty.“ Tento efekt se ale týkal pouze uživatelů, jimž se po intoxikaci konopím nezvýšila hladina prolaktinu. Podle autorů by tato zjištění mohla být využita při léčbě takzvané poruchy hypoaktivní sexuální touhy neboli sníženého libida.

Zdroj: link.springer.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!