Ministr věří, že by se tímto krokem podařilo zastavit příliv trestanců do nápravných zařízení, snížit příjmy a vliv organizovaných zločineckých skupin a také zlepšit dostupnost zdravotní péče a odvykacích programů.
„Než je jakákoli legální substance přijata k testování zdravotní nezávadnosti, musí být její výrobce prověřen a schválen jako důvěryhodná fyzická či právnická osoba. Jinými slovy bychom oddělili zrno od plev,“ řekl Dunne v televizním pořadu AM Show a dodal: „Gangy by tímto vstupním testem nikdy neprošly.“
Zavedení dekriminalizace jako první krok
Prvním krokem by mělo být zavedení takzvaného portugalského modelu, přičemž peníze dnes investované do potírání obchodu s drogami a trestání uživatelů by byly převedeny do státního zdravotnictví.
Válka proti drogám není účinná a je postavena na zastaralých principech.
„Držení, prodej a užívání všech drog zůstává nelegální, u látek s nízkým stupněm společenské nebezpečnosti, mezi něž řadíme i konopí, vám ale u množství menšího než je deset denních dávek namísto dosavadního vězení hrozí pouze pokuta nebo povinná léčba,“ vysvětluje Dunne. „Je to svého druhu zásadní křižovatka – pokud se totiž léčbě vyhýbáte nebo ji úspěšně nedokončíte, následuje samozřejmě trestní postih.“
Po deseti letech užívání tohoto modelu byl v Portugalsku zaznamenán významný pokles počtu odsouzených a také uživatelů v rozporu s očekávání mnoha kritiků ubylo. Dunne se domnívá, že jednou z příčin může být také snížení atraktivity konopí jako nezákonné substance. „Věřím, že když budou produkty testovány a riziko jejich užívání bude částečně eliminováno, ztratí punc zakázaného ovoce.“
Krok druhý: Legalizace
Dalším krokem by měla být legalizace: „Válka proti drogám není účinná a je postavena na zastaralých principech,“ říká Dunne. „Tento problém je věcí veřejného zdraví, nikoli trestního práva, a musíme k němu podle toho začít přistupovat.“
Ne za mé vlády, říká English
Do cesty se ministru ale záhy postavil premiér Bill English. Ten prohlásil, že Dunne ve svých vyjádřeních o společensky nebezpečné látce vychází z celé řady dohadů. „Nebudeme podporovat volný trh s konopím ani s tím spojené odvětví,“ uvedl oficiálně premiér.
Dopad legalizace na organizovaný zločin by byl podle Englishe minimální, neboť konopí tvoří pouze část jejich příjmů, a policie je navíc ve spolupráci s celníky úspěšná ve vyhledávání a zabavování drog ještě dříve, než se vůbec dostanou na trh.
Prvním krokem by mělo být zavedení takzvaného portugalského modelu, přičemž peníze dnes investované do potírání obchodu s drogami a trestání uživatelů by byly převedeny do státního zdravotnictví.
Navzdory neochotě změnit jakkoli zákony o návykových látkách se premiér s ministrem zdravotnictví shodl alespoň na tom, že válka proti drogám může jen těžko být nazvána úspěšným konceptem. „Každý zničený život a každá trpící rodina je vlastně selháním války s drogami. Nikdy nemůžete říct, že jste uspěli nebo že je vaše práce hotová. Musíte to tak brát – vždycky se dá dělat víc.“ Peter Dunne nebyl premiérovým postojem nijak zaskočen a prohlásil, že se jeho názor a názor vlády v tomto bodě rozcházejí.
Zdroj: newshub.co.nz