Aktuální článek
Kanada zjednodušuje pravidla pro pěstování legálního konopí k léčbě

Kanada zjednodušuje pravidla pro pěstování legálního konopí k léčbě

  • Kanada přistoupila k racionalizaci systému, jakým jsou právnickým osobám udělovány licence na pěstování konopí na předpis, což podle ekonomů povede k nárůstu počtu výrobců a tedy ke zlepšení dostupnosti produktů. Až stovky společností by mohly díky jednodušším pravidlům vstoupit na trh ještě před legalizací rekreačního užívání, k níž má dojít v příštím roce.

Na čekací listině na udělení statutu licencovaného výrobce je v současné době 428 společností.

Zbytečně přísná pravidla

Kanadské ministerstvo zdravotnictví na konci května uvedlo, že cílem nových administrativních opatření je zefektivnění dlouhého a velmi přísného schvalovacího procesu a zvýšení produkce. Od roku 2013, kdy byl licenční program uveden do provozu, získalo oprávnění k pěstování (prozatím pouze léčebného) konopí 45 subjektů.

Řada výrobců dlouhý a složitý schvalovací proces a nákladná bezpečnosti opatření vyžadovaná pro udělení licence otevřeně kritizovala.

„Úplně se mění pravidla hry. Je to velký posun správným směrem a bude mít dopad na celé průmyslové odvětví,“ věří David Hyde, bezpečnostní poradce, který spolupracoval se 155 zájemci o povolení a 18 z nich pomohl k jeho získání.

Schvalovací proces se v letošním roce poněkud zrychlil a licence je udělována jednomu či dvěma žadatelům měsíčně. V současné době mají na konopí nárok pouze pacienti s platným lékařským předpisem, přičemž léčiva v podobě sušených květů nebo výtažku obdrží od jednoho z licencovaných výrobců poštou. Mohou také požádat o povolení k pěstování vlastních rostlin.

 

Více úředníků

V zájmu urychlení postupu chce ministerstvo zdravotnictví navýšit počet zaměstnanců zabývajících se konopnou agendou a odstranit také množstevní limity na pěstování a zpracování většího množství rostlin. Dodavatelé tedy nebudou omezeni zákazem, ale pouze kapacitou svých zařízení, a získají také větší svobodu při jejich úpravě a zvětšování. Řada výrobců v minulosti dlouhý a složitý schvalovací proces, zbytečně podrobné kontroly rejstříku trestů u pracovníků pěstíren a také velmi nákladná bezpečnosti opatření vyžadovaná pro udělení licence otevřeně kritizovala.

David Hyde předpokládá, že povolení k pěstování bude díky racionalizaci úředního aparátu v rychlém sledu uděleno značnému počtu žadatelů.  Ačkoli se dnes licence vztahují pouze na výrobu konopí na lékařský předpis, změny mají podle Hydea pomoci celému odvětví připravit se na zvýšení poptávky po konopných produktech, k němuž dojde po očekávané legalizaci rekreačního užívání v příštím roce. Velikost trhu se přitom odhaduje na miliardy dolarů.

Náskok před komplexní legalizací

Jakmile vstoupí v platnost zákon o legalizaci konopí předložený liberální vládou premiéra Justina Trudeaua, budou mít firmy s platnými licencemi pro konopí na předpis před konkurencí velký obchodní náskok. Konečná podoba regulace prodeje bude v zcela gesci provinčních a teritoriálních úřadů.

Je to velký posun správným směrem a bude mít dopad na celé konopné odvětví.

„Co se produkce konopí týče, patří Kanada v celosvětovém měřítku ke špičce a dá se očekávat, že tomu nebude jinak ani v případě exportního trhu. Chceme-li uspokojit požadavky všech zájemců, budeme v konečném důsledku potřebovat stovky výrobců, malých i velkých, kteří budou schopni vyhovět nárokům a potřebám velkého počtu uživatelů,“ uvedl Hyde.

Růst s sebou nicméně přináší také četná rizika a někteří odborníci se obávají přílišné homogenity trhu. Na výstavě Lift Cannabis Expo v Torontu varoval jeden z přednášejících analytiků a ředitel poradenské firmy Stoic Advisory Aaron Salz před „masivní únavou investorů“: „Do značné míry se dá říct, že pravidla stanovená ministerstvem zdravotnictví a vysoká míra regulace vedou v praxi k nerozlišitelnosti jednotlivých výrobců. Zákazníci nevidí mezi licencovanými producenty žádný rozdíl.“

Zdroj: news.vice.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!