Aktuální článek
Jak skloubit sílu konopí a léčivých bylin

Jak skloubit sílu konopí a léčivých bylin

  • Léčebné účinky konopí jsou dobře známé. Seznam zdravotních potíží, proti kterým konopí pomáhá, je rozsáhlý a s dalším výzkumem se stále zvětšuje. Díky tomu se konopí skvěle snoubí s dalšími léčivými bylinami, což umožňuje vytvořit si doma přírodní prostředky na specifické zdravotní potíže.

Níže se můžete dočíst o třech různých metodách a šesti tipech, jak kombinovat konopí s dalšími zdravotně prospěšnými bylinami a vyrobit si jedinečné léčivé směsi. Ty můžete využít jako odrazové můstky pro tvorbu vlastních domácích bylinných léčiv – iniciativě se meze nekladou.

Léčebné tinktury z konopí

Tinktury jsou tekuté výtažky z jedné či více rostlin, zpravidla vyrobené s využitím alkoholu. Lze se také setkat s tinkturami vyrobenými na bázi glycerinu (ve státě Washington například prodejny konopí pro rekreační účely nesmí prodávat tinktury na alkoholové bázi), ale i když glycerinové tinktury lépe chutnají, měli byste pokud možno vždy zvolit variantu s alkoholem, protože z hlediska léčby jsou tyto tinktury efektivnější.

Ve Spojených státech se konopné tinktury dají zakoupit v legálních prodejnách, nicméně je poměrně snadné vyrobit si je doma, pokud máte čas a trpělivost. Stejně tak existuje i řada prefabrikovaných bylinných tinktur, které lze zakoupit online, případně si je vyrobit svépomocí. Jelikož návody na výrobu bylinných tinktur bez obsahu konopí bývají zpravidla postavené na stejném principu jako ty na výrobu tinktur konopných, nemělo by být těžké namíchat si vlastní směs, kdy v silném alkoholu zkombinujete konopí s jinou bylinou.

Pokud se však rozhodnete vyrobit si vlastní směs, je dobré přidat ke konopí nejprve jen jednu bylinu, abyste mohli posoudit její účinky a vyzkoušet chuť.

Dvě byliny, které můžeme k výrobě takové tinktury využít, jsou například lopuch větší a kozlík lékařský, konkrétně jejich kořeny.
Kořen lopuchu má vysoký obsah železa a je plný silných antioxidantů. Chrání játra, detoxikuje krev a může zmírnit kožní problémy. V minulosti se využíval k podpoře trávení a jako diuretikum. Kořen kozlíku je známý pro své sedativní účinky, většinou se tedy používá jako přírodní lék na spaní a na snížení úzkosti.
Přidáním jedné byliny nebo i obou do domácí konopné tinktury jí dodáte úplně jiný rozměr – obohatíte ji o další léčebné vlastnosti. Nezapomeňte ale na přiměřené dávkování, což samozřejmě platí i pro tinktury, které obsahují čistě konopí.

 

Léčebné směsi kuřiva

Další způsob, jak si vychutnat blahodárnou směs bylin, je kombinace tradičního jointu s něčím malým navrch. Vhodných léčivých bylin, které lze kouřit či vaporizovat, existuje celá řada. V mnoha obchodech se dají zakoupit hotové bylinné směsi ke kouření. Pokud se však rozhodnete vyrobit si vlastní směs, je dobré přidat ke konopí nejprve jen jednu bylinu, abyste mohli posoudit její účinky a vyzkoušet chuť, než se rozhodnete experimentovat s více bylinami. Pro tento účel jsou skvělé heřmánek pravý a divizna.

Heřmánek výborně působí proti úzkosti, navozuje pocit klidu, a dokonce pomáhá usnout. Chuťový profil květů heřmánku je sladký a květinový, ideálně tedy lze skloubit s odrůdami konopí, které mají terpenový profil na způsob linaoolu, pinenu či limonenu.

Pampeliška obsahuje širokou škálu vitaminů a živin, například draslík, zinek, hořčík, železo, vitaminy A, C a D, také údajně příznivě působí na játra.

Divizna, další bylina s mírně sedativními vlastnostmi, se obecně užívá k relaxaci. Rovněž působí uklidňujícím způsobem, což se hodí v případě podráždění krku v důsledku kouření konopí. Divizna má kromě toho protizánětlivé, antioxidační a expektorační účinky. Má velice lehkou, zemitou chuť, proto se dá smíchat s téměř libovolnou odrůdou konopí. Nejen z toho důvodu představuje divizna vhodný základ pro směs kuřiva – to navíc získá jemný, uklidňující kouř.

Stačí nasypat špetku divizny do dýmky nebo si vylepšit špeka tím, že místo tabáku přidáte léčivou bylinu, aby se vám v noci lépe spalo.

Léčivé nápoje z konopí

Míchané nápoje představují výborný způsob, jak spojením konopí s jinou bylinou získat uklidňující a zdravé pití. Níže jsou uvedeny dva recepty na vynikající bylinné nápoje s příměsí konopí.

Konopný čaj s pampeliškami

S pampeliškami se v přírodě setkáváme zcela běžně, proto nás možná ani nenapadne, že tato obyčejná bylina má celou řadou vlastností prospěšných pro naše zdraví. Kromě toho, že obsahuje širokou škálu vitaminů a živin, například draslík, zinek, hořčík, železo, vitaminy A, C a D, také údajně příznivě působí na játra.

Pampeliška proto umocňuje účinky konopného čaje a spojuje vlastnosti obou bylin do hřejivého, blahodárného nápoje. Vyzkoušejte tento snadný recept (v angličtině) na pampeliškový čaj a přidejte do něj dávku konopné tinktury dle vlastní potřeby.

Limonáda z levandulové tinktury

Levandule je snad ze všech uklidňujících bylin ta nejrozšířenější. Pomáhá účinně zklidnit smysly i mysl, ať už jako přísada v očním polštářku, olejovém difuzéru či v limonádě. Kromě toho, že má uklidňující vlastnosti, je také dobrým zdrojem vápníku a železa.

Další způsob, jak si vychutnat blahodárnou směs bylin, je kombinace tradičního jointu s něčím malým navrch.

Výrobou levandulové limonády s obsahem konopí získáte lahodný a osvěžující letní nápoj, který zlepšuje náladu a působí proti stresu.

Nejprve si podle tohoto návodu (v angličtině) vyrobte levandulovou limonádu a do ní pak ještě přidejte opravdovou levanduli. Recept si dále upravte tak, že namísto obyčejného medu přidáte med s obsahem konopí. Případně můžete do limonády jednoduše přimíchat požadované množství konopné tinktury.

Svět léčivých bylin je obrovský a konopí v něm představuje jen jednu z mnoha možností. Neváhejte tedy vyzkoušet i další možnosti, s kterými ještě umocníte prožitek z konopí a hlavně prospějete svému zdraví.

Zdroj: leafly.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!