Aktuální článek
Kalifornii čeká referendum. Marihuana voní i z televizní obrazovky

Kalifornii čeká referendum. Marihuana voní i z televizní obrazovky

  • Amerika je na nohou! Na začátku listopadu proběhne ve státě Kalifornie hlasování o zákoně o regulaci, kontrole a zdanění konopí. V referendu rozhodnou občané nejlidnatějšího státu USA o dekriminalizaci marihuany.

Převážně mladí Američané mají v blízké době možnost rozhodnout, zda se Kalifornie stane prvním státem USA, kde bude užívání měkkých drog v široké míře povoleno. Ve hře je totiž návrh, jenž počítá s tím, že osoba starší 21 let bude moci mít pro vlastní potřebu v držení až 28 gramů marihuany. Uvolněný dozor by se rovněž týkal omezeného pěstování, které by bylo nově povoleno. Očekává se navíc, že pokud zákon v Kalifornii projde, budou jej časem schvalovat i další státy USA.

V souvislosti s blížícím se rozuzlením klíčové otázky o sobě dávají vědět nejen přívrženci zákona, ale také jeho odpůrci. Na jedné straně barikády stojí americký prezident Barack Obama, který se postavil proti legalizaci marihuany. Podle Bílého domu její zákaz prokazatelně snižuje dostupnost drogy. Na druhé straně sympatizují s postojem Kalifornie například spoluzakladatelé sociální sítě Facebook Dustin Moskovitz a Sean Parker. Ti finančně podpořili iniciativu Prop 19, která se snaží prosadit legalizaci marihuany v tomto státě.

„Žádná jiná iniciativa tolik nevzpruží naši ekonomiku a nezlepší zdejší bezpečnostní situaci. Zároveň uleví přeplněným věznicím, v nichž jsou drženi nenásilní delikventi,“ komentoval svoje zapálení pro věc Moskovitz. Sám Moskovitz ví, o čem mluví. Statistiky uvádějí, že se v kalifornských nápravných zařízeních nyní nachází přes 1 500 „marihuanových vězňů“. Ti jsou potrestáni za krádež či pokus o krádež marihuany pěstované pro léčebné účely.

„Máme důvod věřit, že stojíme na začátku konce drogové války, jak ji známe,“ tvrdí washingtonský bojovník za legalizaci marihuany Aaron Houston.

Kalifornie patří do společnosti 14 amerických států a Washingtonu, D. C., kde  lidé mohou užívat marihuanu, ovšem pouze v případě jejích léčebných účinků. Kalifornie legalizovala držení a užívání marihuany pro léčebné účinky v roce 1996. Zařadila tehdy nemocné do registrů konopných pacientů, aby si mohli konopí legálně opatřit. Kalifornie tento krok učinila jako vůbec první stát ve federaci, a to navzdory postoji federální vlády. Ta je zastáncem represivní strategie, jejíž součástí je mimo jiné popření léčebných účinků konopí. Podle amerického federálního práva patří dodnes marihuana do nejnebezpečnější kategorie narkotik.

V současnosti však panuje v Kalifornii odlišná situace. Po čtrnácti letech praktikované tolerantní politiky se stát musí vypořádat s problémy, které jeho benevolentnímu přístupu kazí reputaci. Zákazníky soukromých výdejen konopí totiž nejsou jenom nemocní, marihuanu zde nakupují i rekreační kuřáci konopí. Těm stačí obstarat si kartičku s nápisem „Medical Marijuana Patient“. A to není tak těžké! Postěžují si praktickému lékaři na chronické bolesti hlavy.

Vedle výše uvedených otázek kriminality a násilí, spjatých s černým obchodem s marihuanou, či možnosti zdanit prodej konopí jsou však léčebné účinky této byliny hlavním apelem na nerozhodné voliče. Transparenty adorující zázračnou rostlinu jsou dnes jasně viditelným přáním, kterým směrem by se Kalifornie chtěla vydat.

Televizní spot o trávě!

Kampaň ve prospěch marihuany šla však ještě dále. Poprvé se tak na televizních obrazovkách objevil reklamní spot spojený s konopím. V necelém minutovém spotu vystupují spokojení pacienti, kteří nešetří superlativy, a dokonce hovoří o šanci na nový život. Více než trefně se tato chvála odehrává v pozadí dvou prezidentských velikánů George Washingtona a Abrahama Lincolna, jejichž fotografie doprovází divákovu pozornost a během jejichž vlády se USA staly svobodnou a demokratickou zemí.

Podle dostupných informací je tato reklama, uveřejněná na televizním kanálu Fox40, vůbec prvním placeným reklamním spotem svého druhu na léčivé účinky marihuany. I takto se tedy bojuje za práva spjatá s užíváním konopí, Amerika totiž neumí troškařit!

Tvůrci reklamy samozřejmě neopomněli zmínit, že marihuana zmírňuje bolest, svalové spasmy, nechutenství a zvracení u pacientů s AIDS nebo rakovinou a pomáhá léčit zelený zákal. Pomáhá také v případě roztroušené sklerózy, Alzheimerovy choroby, posttraumatického syndromu, některých kožních chorob a několika dalších diagnóz. Vše podtrženo slovy, že léčebné účinky konopí jsou známé více než čtyři tisíce let. Zároveň si však byli vědomi, že legalizace konopí, a to i v souvislosti s jeho schopností pomáhat, je nadále choulostivým tématem, tudíž spot neukazuje ani konopí, ani se v něm nezmiňuje slovo marihuana. Tyto pojmy nahrazuje na obrazovce nápis cannabis. Dalším poutačem divácké pozornosti je odkaz na stránky cannacare. net, čímž tvůrci jasně definují zadavatele reklamy, tedy jednu z kalifornských výdejen marihuany pro lékařské účely.

Přes patřičné novum a jedinečnost jsou reakce diváků spjaté s reklamním spotem spíše smíšené. Příznivcům legalizace to však prozatím vadit nemusí. Podle posledních průzkumů veřejného mínění v Kalifornii o několik procent převažovali příznivci dekriminalizace konopí. Kalifornie tak má velkou šanci předstihnout vyspělé země, jako jsou Kanada, Nizozemí, Švýcarsko, Velká Británie, Španělské, Německo či Rakousko, kde je konopí stejně jako zde k dispozici k léčebným účelům. Za pár dní však tomu může být jinak.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!