Aktuální článek
IACM Zpravodaj: Lékárny v Uruguayi začnou v červenci prodávat konopí

IACM Zpravodaj: Lékárny v Uruguayi začnou v červenci prodávat konopí

  • Na začátku dubna oznámila uruguayská vláda, že začala lékárnám vydávat povolení k prodeji konopí občanům starším osmnácti let. Jde o poslední krok na tříleté cestě ke kompletní legalizaci v této malé jihoamerické zemi.

Doposud se registrovalo šestnáct lékáren, přičemž podle ředitele Národního úřadu pro drogy Juana Roballa by jich v blízké době mělo být celkem kolem třiceti. Uruguay legalizovala pěstování, produkci i distribuci konopí k léčebným i rekreačním účelům již v roce 2013, nicméně zahájení volného prodeje konopí v lékárnách bylo z různých důvodů několikrát odloženo – původně se mělo začít prodávat již na konci roku 2014.

Zahraniční turisté si budou moci na levné a legální konopí nechat zajít chuť, registrovat se mohou pouze obyvatelé Uruguaye.

Podle Roballa budou mít nyní uživatelé konečně k dispozici produkt s „garantovanou kvalitou a čistotou“, jelikož do lékáren ho budou moci dodávat pouze státem licencovaní a prověření pěstitelé. V první fázi by měly lékárny mít k dispozici dohromady 400 kilogramů konopí, nicméně v případě vysoké poptávky zajistí vláda větší množství. „Tímto krokem rozhodně neděláme reklamu černému trhu s touto drogou, naopak očekáváme, že mu budeme přímou konkurencí,“ dodal.

Celý proces bude podléhat řadě regulací ze strany vlády. Lékárny budou muset konopí prodávat v balení po pěti gramech za jednotnou cenu zhruba 30 korun za gram a všichni Uruguayci, kteří budou mít o legální konopí zájem, se budou muset přihlásit do národního registru a nebudou si moci zakoupit více než 10 gramů týdně. A co je nejsmutnější – zahraniční turisté si budou moci na levné a legální konopí nechat zajít chuť, jelikož registrovat se mohou pouze obyvatelé Uruguaye.

reuters.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!