Aktuální článek
Ze světa legalizace 17: Omamné jaro

Ze světa legalizace 17: Omamné jaro

  • Podívejte se na přehled toho nejdůležitějšího, co přinesly poslední měsíce ve světě legalizace.

Mezinárodní

–        Soudní dvůr Evropské unie v polovině března zodpověděl předběžnou otázku položenou českým Nejvyšším soudem, v níž šlo zejména o léky zneužívané „vařiči“ pervitinu. Podle jednoho ze dvou výkladů jde o prekurzor, podle druhého výkladu o léčivé přípravky s obsahem prekurzoru, které jsou vyňaty z působnosti unijního nařízení. Soudní dvůr EU se počátkem března přiklonil k druhé variantě, což znamená, že léčivé přípravky obsahující efedrin a pseudoefedrin nelze kvalifikovat jako prekurzory, tedy látky sloužící k výrobě drog.

Z rozhodnutí tak podle českého Nejvyššího soudu plyne, že tyto přípravky nemohou být při soudních řízeních v České republice kvalifikovány jako prekurzory pervitinu.

USA

–        Na začátku dubna, tedy v době pokračující nejistoty kolem postoje administrativy prezidenta Trumpa k legálnímu konopí, poslali guvernéři Colorada, Aljašky, Oregonu a Washingtonu (vše státy, které konopí v posledních letech legalizovaly) otevřený dopis federálním ministrům spravedlnosti a financí, v němž je žádají, aby respektovali rozhodnutí voličů v této otázce a nezasahovali do vnitřních záležitostí jejich států.

Navrhovaný kanadský model legalizace drakonicky zpřísňuje současné tresty a upřednostňuje velkoproducenty.

–        Pár dní poté rozeslal nový ultrakonzervativní ministr spravedlnosti Jeff Sessions, jehož protikonopná rétorika připomíná doby tzv. marihuanového šílenství (reefer madness) z třicátých let, memorandum všem nejvyšším státním zástupcům v zemi, v němž oznámil vytvoření nové Pracovní skupiny pro snížení kriminality a zvýšení veřejné bezpečnosti. Jejím cílem má být i „přehodnocení současného vymáhání federálních zákonů týkajících se konopí“.

–        Na tuto ne příliš pozitivní zprávu reagoval v druhé polovině nejvyšší státní zástupce státu Washington Bob Ferguson představením petice, která žádá Trumpovu vládu, aby respektovala konopné zákony jednotlivých států. Společně s Fergusonem se pod ni podepsala řada vlivných senátorů, guvernérů a kongresmanů jak z řad demokratů, tak republikánů.

Kanada

–        V dubnu představila vláda premiéra Justina Trudeaua návrh zákona na legalizaci konopí v celé zemi. Návrh vychází z doporučení komise, o kterém jsme psali v posledním díle této rubriky, a po schválení parlamentem, kde mají Trudeauovi liberálové pohodlnou většinu, by měl příští rok v červenci vstoupit v platnost. Kanada se tak stane prvním státem ze skupiny nejvyspělejších zemí světa G7, který ukončí konopnou prohibici. Řada kanadských aktivistů a opozičních politiků nicméně návrh zákona tvrdě kritizuje, jelikož v určitých případech obsahuje drakonické zpřísnění současných trestů, zbytečně otálí s dekriminalizací, upřednostňuje velkoproducenty a není v něm zmínka o amnestii pro Kanaďany, kteří si v současnosti odpykávají tresty za přečiny související s konopím.

Mexiko

–        Na začátku dubna informovala Národní komise pro lidská práva, že ke konci roku 2016 bylo v celé zemi pohřešováno na třicet tisíc lidí, a to zejména v souvislosti s krvavou válkou proti drogám mezi státem a drogovými kartely. Ty kvůli obrovským výnosům z produkce a prodeje ilegálních substancí bojují nejen s policií a armádu, ale také mezi sebou. Nejhorší situace panuje údajně v třímilionovém státě Tamaulipas, kde operuje obávaný kartel Las Zetas a kde se pohřešuje více než 5 500 lidí.

–        Na konci dubna schválili mexičtí poslanci výraznou většinou (371 z 389 přítomných zákonodárců) návrh zákona legalizujícího léčebné využití, produkci a distribuci konopí v zemi. Zákon, který klasifikuje THC jako „léčivo“, vstoupí oficiálně v platnost po podpisu prezidenta Enriqua Peñi Nieta.

 

Švýcarsko

–        V polovině dubna představila organizace Legalize It nový návrh na referendum, které by v případě schválení legalizovalo pěstování, přechovávání a prodej konopí. Organizace podobný návrh předložila již v roce 2008, tehdy s ním ovšem u Švýcarů neuspěla. Současná iniciativa se liší především v tom, že počítá se vznikem regulovaného trhu a z něj plynoucích daní do státní pokladny. Kromě toho několik větších měst plánuje pokusně zavést konopné společenské kluby a radnice hlavního města Bernu v polovině března schválila pilotní projekt ve spolupráci s Institutem sociální a preventivní medicíny při Bernské univerzitě, v jehož rámci by mělo být konopí prodáváno dospělým v několika lékárnách.

I přes relativní samostatnost v rozhodování jednotlivých kantonů musí tento projekt nejprve schválit federální vláda, jelikož prodej i držení konopí je v zemi stále ilegální.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!