Aktuální článek
Další výzkum ukazuje, že kanabinoidy zvyšují účinnost chemoterapeutické léčby při leukémii

Další výzkum ukazuje, že kanabinoidy zvyšují účinnost chemoterapeutické léčby při leukémii

  • Tým pracovníků lékařské fakulty Svatého Jiří na Londýnské univerzitě zjistil, že kombinací kanabinoidů s chemoterapií lze dosáhnout vyšší účinnosti léčby onkologických onemocnění. Hlavní autor Dr. Wai M. Liu dokonce prohlásil, že využítí kanabinoidů „má v onkologii vzrušující budoucnost“.

Tato studie, jež vyšla v odborném periodiku International Journal of Oncology, potvrdila, že pokud je chemoterapie aplikována spolu s kanabinoidy, například THC a CBD, je „výrazně“ účinnější při ničení rakovinných nádorů u pacientů s leukemií.

Přestože se má za to, že i kanabinoidy samotné disponují protirakovinnými vlastnostmi, jak ostatně poznamenávají i autoři studie, ve spojení s chemoterapií – standardní metodou léčby při onkologických onemocněních, jako je leukémie – jsou výsledky mnohem lepší, než když jsou kanabinoidy či chemoterapie aplikovány samostatně.

Kombinace kanabinoidů a ničení rakovinných buněk

Dr. Wai M. Liu vysvětlil, že kanabinoidy byly při testech nejefektivnější ve spojení s běžnými léky proti leukémii – cytarbinem a vincristinem. 

Vědci také zjistili, že pořadí, v jakém jsou chemoterapie a kanabinoidy pacientovi podány, je pro účinnost léčby zcela zásadní.

Vliv této kombinace na smrt rakovinných buněk byl pozorován ve zkumavce. Výsledky ukazují, že zkombinovat lze řadu kanabinoidů, čímž se dosáhne silnějšího účinku než u jednotlivých složek. Také naznačují, že pokud jsou toxická chemoterapeutika podána spolu s kombinací kanabinoidů, lze snížit jejich dávkování, a to možná i s větší efektivitou, čímž se minimalizují vedlejší účinky. Těch je v případě chemoterapie mnoho a patří mezi ně mimo jiné únava, vypadávání vlasů, nevolnost a nechutenství. Několik předchozích studií už ukázalo, že kanabinoidy jako THC (tetrahydrokanabinol) či CBD (kanabidiol) mohou pomoci proti nevolnosti a zvracení.

Mnoho onkologických pacientů tvrdí, že jim konopí pomáhá s rekonvalescencí, ať už jako prostředek proti bolesti, na regulaci chuti či pro řečené zmírnění nevolnosti a zvracení. Klinický výzkum, který má zdokumentovat působení konopí na onkologická onemocnění ve vší celistvosti, je však zatím stále v plenkách.

 

Klíčem je pořadí podání

Vědci, jež za studií stojí, také zjistili, že pořadí, v jakém jsou chemoterapie a kanabinoidy pacientovi podány, je pro účinnost léčby zcela zásadní. Přišli na to, že nasazení kanabinoidů po operaci zapříčinilo větší počet mrtvých rakovinných buněk, při použití kanabinoidů před chemoterapií však došlo k pravému opaku. „Jako první jsme demonstrovali, že pro efektivitu celkové léčby je důležité pořadí podání kanabinoidů a chemoterapeutik,“ potvrdil Dr. Wai M. Liu.

Studie

Vědci z Londýnské univerzity zkoumali účinky různých kombinací koncentrovaných kanabinoidů rostlinného původu proti leukemii, a to v laboratorním prostředí. Cílem bylo zjistit, zda budou běžně užívaná chemoterapeutika v kombinaci s kanabinoidy působit efektivněji. 

Výsledky léčby byly mnohem lepší, než když jsou kanabinoidy či chemoterapie aplikovány samostatně.

Rovněž zkoumali, zda bude jiné pořadí podání léčiv na subjekt působit jinak. Poznamenali, že zatímco kanabinoidy samy o sobě vykazují „protirakovinné vlastnosti“, při předchozích laboratorních testech se ukázalo, že při vzájemné kombinaci se tyto účinky znásobují a kanabinoidy ničí leukemické buňky efektivněji, než když jsou podávány samostatně.

Při této studii byly kombinovány různé kanabinoidy, které byly využity spolu se standardními chemoterapeutiky. Z výsledků je patrno, že podání kanabinoidů po chemoterapii mělo za následek větší míru apoptózy, tedy smrti rakovinných buněk. K opačné situaci došlo v případě, kdy bylo pořadí podání obou složek obráceno a skupiny kanabinoidů byly podány ještě před chemoterapií.

Jak maximalizovat léčebné účinky konopí

K možnostem využití kanabinoidů při léčbě rakoviny dr. Wai Liu poznamenává: „Studie, jako je ta naše, mají určit ty nejschůdnější metody, jak kanabinoidy využít s co největším léčebným účinkem.“ Výsledky tohoto výzkumu také podtrhují důležitost dalšího výzkumu terapeutického využití konopí v onkologii, jehož cílem by mělo být nalezení co možná nejefektivnějších způsobů aplikace, ať se bavíme o hledání nejúčinnějších kombinací nebo třeba o ideálním dávkování.

Zdroj: cannatech

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!