Aktuální článek
Ideální tip na oddychovou dovolenou: Konopná farma s labyrintem u Vranovské přehrady

Ideální tip na oddychovou dovolenou: Konopná farma s labyrintem u Vranovské přehrady

  • Poslední víkend loňských prázdnin jsem poprvé zavítal na jednu z nejhezčích částí jižní Moravy, kde se nachází unikátní konopná farma nazvaná Vranč. Ze zdejšího hektarového labyrintu, stovek tun plážového písku a zdařilé repliky jamajské lodi jsem byl naprosto unešený, stejně jako z široké nabídky konopných pokrmů a nápojů a celkové pohodové atmosféry. I z toho důvodu jsem se letos nemohl dočkat, až se její brány otevřou znovu…

A proto jsem toto léto vyrazil nikoli na konci sezóny, ale skoro na jejím začátku – v polovině července. Shodou náhod zde o tomto víkendu měl koncertovat i můj oblíbený „kníže pornofolku“ Záviš, jenž celý život žije v nedalekém Znojmě. O to víc jsem se těšil.

Sucho jako na Sahaře

Už cestou z domovských východních Čech, kde poslední měsíc poměrně často a vydatně pršelo, jsem přemýšlel, jak se asi letošní extrémní sucha – zejména právě na Jižní Moravě – podepisují na tom, jak se daří technickému konopí, které roste nejen přímo v labyrintu, ale majitelé farmy jej pěstují i na několika hektarech kousek od areálu.

„Každý víkend pořádáme koncerty známých kapel a celé léto je tady jedna velká party.“

Bylo mi jasné, že rostliny v polovině července nebudou mít čtyři metry jako loni na konci srpna, nicméně hned na první pohled bylo vidět, že voda schází nejen konopí, ale i dalším plodinám a vůbec celé krajině. Pohled na lány obilí a kukuřice, které neměly snad ani půl metru, byl opravdu smutný. Když jsem dorazil na farmu, ani mě nepřekvapilo, že labyrint byl pro veřejnost prozatím uzavřen, jelikož většina rostlin neměla víc než 1,5 metru, takže by se v bludišti mohly ztratit maximálně malé děti. Majitel farmy Radek Bačovský mi vysvětluje, že ani loni nebylo konopí v tuto dobu nijak závratně vysoké, ale letošní výrazný nedostatek přirozené závlahy ho bohužel „drží při zemi“.

Zábava pro celou rodinu

Naštěstí konopná farma Vranč nabízí mnohem víc než jen bloudění v labyrintu. „Máme tu dohromady přes 650 tun plážového písku, postavili jsme druhou loď sloužící jako další bar, k několika kozám jsme letos pořídili jednu lamu a každý víkend pořádáme koncerty známých kapel – většinou reggae, ale tuto sobotu nám zahraje Záviš, v srpnu pak i Katapult Revival a na konci léta Kabát Tribute. Celé léto je jedna velká party.“

Zejména rodiče ocení skutečnost, že po vstupu na farmu se o své ratolesti v podstatě nemusejí starat – v celém areálu je spousta hraček a plážový písek dokáže ty nejmenší zabavit na dlouhé hodiny. Dospělí se tak mohou v klidu věnovat ochutnávání místního konopného piva nebo domácí limonády, různých druhů klobás z nedaleké biofarmy Sasov, lokálně lovených pstruhů grilovaných s konopným semínkem a dalších desítek konopných nápojů a dobrot.

Listopadové počasí náladu nezkazí

Vrcholem celého víkendu byl sobotní koncert známého písničkáře Záviše, na který kvůli nepříznivému počasí – večer bylo kolem 10 stupňů a sychravo jako před příchodem zimy – dorazilo o poznání méně lidí, než kdyby bylo „normální“ léto. Přesto se jednalo o vydařený koncert, který skončil až někdy před půlnocí.

Konopná farma Vranč nabízí mnohem víc než jen bloudění v labyrintu.

Kromě chladného počasí během víkendu i několikrát vydatně sprchlo, což návštěvníkům způsobilo pár nepříjemností, ale za majitele farmy i celou Jižní Moravu jsem byl rád, ačkoli je jasné, že jedna průtrž mračen vyprahlou půdu nespasí. Radek však zůstává optimistou a věří, že pršet bude více a častěji a že brzy zpřístupní veřejnosti i labyrint.

Pokud stále nevíte, kam letos vyrazit na pohodovou dovolenou, a chcete-li zažít něco neobyčejného, navíc s nádechem karibské exotiky, neváhejte a navštivte tuto konopnou oázu pár stovek metrů od hradu Bítov uprostřed překrásné přírody Vranovské přehrady. Otevřeno bude až do prvního zářijového víkendu, po němž bude následovat sklizeň (na kterou je každý rok potřeba spousta dobrovolníků…) a zasloužená dovolená pro majitele Radka. A kam se po náročném létu vydá? „No přece na Jamajku, kam jinam.“

…………………………………………………………………………………………………………..
Konopná farma Vranč nemá vlastní internetové stránky – vše o aktuálním programu a novinkách najdete na facebookých stránkách.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!