Aktuální článek
Čtyři způsoby, jak obrátit zapřisáhlé odpůrce konopí

Čtyři způsoby, jak obrátit zapřisáhlé odpůrce konopí

  • Konopí je veřejností čím dál častěji přijímáno jako běžná součást života. Některé země již dokonce legalizovaly rekreační konzumaci a ve více než polovině amerických států je povoleno užívání konopí na lékařský předpis. Přesto existuje mnoho zarputilých pesimistů, kteří jsou stále proti ukončení nesmyslné prohibice této rostliny. Jak na ně?

Co brání některým lidem přijmout myšlenku, že konopí je mnohem méně škodlivé než legální alkohol a tabák? Velký podíl na tom nepopiratelně má negativní propaganda, která byla v uplynulých osmdesáti letech přítomná ve všech významných médiích.

Jak reagovat, když přátelé, rodinní příslušníci, známí nebo i cizí lidé haní tuto rostlinou s tisíciletou tradicí?

Legalizace neznamená volnou dostupnost konopí na každém kroku, ale především kontrolu kvality a regulaci prodeje, se kterou se na černém trhu nesetkáme.

Co odpovědět otravnému strýci Láďovi (který je beztak alkoholik), když spustí své tradiční nedělní kázání o ztracené mládeži? Přinášíme vám několik tipů.

1.     Ohánějte se vědou

Pokud od přírody inklinujete k vědě a logice, jistě vás potěší, že věda je v tomto případě zcela jednoznačně na naší straně. Existují stovky, možná spíše tisíce studií účinků konopí a důsledků jeho užívání a většina z nich potvrzuje, že tato rostlina není zdravotně ani společensky nebezpečnější než všeobecně tolerované a dokonce propagované látky jako alkohol a tabák, nemluvě o ilegálních drogách.

2.     Trocha řečnického umění – nalaďte se na společnou vlnu

Otevřené debaty není třeba se obávat ani v případě, že oponent je otevřen spíše politickým než vědeckým argumentům. Pokud například víte, že proti vám stojí zapálený liberál, postavte svou taktiku na obhajování sociální spravedlnosti, jelikož konopná prohibice ničí životy zejména chudým a vyčleněným vrstvám populace. Konzervativce bude na druhé straně zajímat spíše potenciální ekonomický přínos legalizace, který je podle zkušeností i ekonomických analýz značný.

Co odpovědět otravnému strýci Láďovi (který je beztak alkoholik), když spustí své tradiční nedělní kázání o ztracené zkouřené mládeži?

I zástupce středního proudu pak musí připustit, že by vláda neměla zasahovat do svrchovaných práv dospělých a činit za ně podobně závažná životní rozhodnutí.

3.     Vysvětlete, že pro děti je škodlivější prohibice

Ach, ty děti. Vždy, když v diskuzi skeptikům dochází dech, jsou právě děti použity jako tajný žolík. Avšak i tento starý a osvědčený argument odpůrců legalizace můžeme použít ve svůj prospěch. Legalizace totiž neznamená volnou dostupnost konopí na každém kroku, ale především kontrolu kvality a regulaci prodeje, se kterou se na černém trhu nesetkáme.

Zatímco licencované výdejny mohou distribuovat své výrobky pouze zletilým na základě předložení dokladu o totožnosti, na „ulici“ se nikdo po občance neptá a jediným relevantním kritériem je dostatek financí. Existuje také mnoho dětí, pro něž konopí představuje naději na lepší život. Odrůdy bohaté na CBD prokazatelně tlumí epileptické záchvaty a jsou v tomto ohledu především u dětí účinnější a mají méně negativních vedlejších účinků než konvenční léčiva.

4.     Konopí je pro nemocné bezpečnější než řada běžných léčiv

Ve státech, kde bylo legalizováno konopí na předpis nebo k rekreačnímu užívání, dochází ke konstantnímu poklesu počtu předávkování nebezpečnými opioidními léčivy, které jsou nejčastěji předepisovány proti bolesti. Dokazuje to celá řada výzkumů a studií z posledních zhruba pěti let, přesto tuto skutečnost politici a ministerští úředníci vytrvale ignorují. Každý argument pro prohibici byl dávno vyvrácen vědeckými i sociálními poznatky.

Existují stovky studií účinků konopí a většina z nich potvrzuje, že tato rostlina není zdravotně ani společensky nebezpečnější než všeobecně tolerované látky jako alkohol a tabák.

Na rasismu postavené konopné šílenství (nazvané podle amerického propagandistického filmu Reefer Madness z třicátých let minulého století) i teorie o konopí jako „vstupní droze“ do světa tvrdých drog, jež začala být populární v letech šedesátých, jsou překonanými přežitky, stejně jako mnohé další vyvrácené teorie i mýty. Zastánci prohibice proto přicházejí s novými smyšlenkami, mnohdy ještě bizarnějšími.

Každý hlas se počítá

Pokud se vám nepodaří konverzačního partnera o logice legalizace přesvědčit, nezoufejte. Někdy prostě starého psa novým kouskům nenaučíš, ale vždy se najdou další, kteří mají otevřenou mysl a dokáží naslouchat faktům – a každý takový obrácený prohibicionista se počítá.

Zdroj: zenpype.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!