Aktuální článek
Konopí pomáhá mírnit symptomy boreliózy

Konopí pomáhá mírnit symptomy boreliózy

  • Letos v létě mohou být klíšťata obzvláště nebezpečná. Jsou sice malá a nenápadná, přesto u lidí už na pohled vyvolávají odpor. Není to jen proto, že nám doslova pijí krev a bezohledně se přiživují na našem těle. Klíšťata lidem odpradávna škodí a byla jedněmi z hlavních přenašečů moru, horečky a dalších závažných onemocnění. V roce 1982 vědci poprvé objevili souvislost mezi lymskou boreliózou a kousnutím některými druhy klíšťat.

Priorita pro zdravotnictví

Nemoc dnes patří mezi priority lékařských institutů a nemocnic, neboť případů jejího výskytu přibývá. V loňském roce bylo jen ve Spojených státech zaznamenáno přes 27 000 nemocných, třikrát více než v polovině 90. let. Borelióza napadá mozek a nervovou soustavu a jejím spouštěčem bývá často právě kousnutí drobného zástupce hmyzí říše, který je pouhým okem sotva patrný – klíštěte obecného.

Symptomy se často projeví několik dní až měsíců po samotném kousnutí. Někdy se kolem rány vytvoří červená skvrna s bílým středem, v téměř polovině případů se však na kůži žádné známky infekce neobjeví.

Konopí bylo spolehlivým a účinným lékem na vedlejší projevy nemoci a zabíralo lépe než preparáty předepsané lékařem.

Příznaky lymské boreliózy se v mnohém podobají chřipce. Typická je horečka, extrémní vyčerpání organizmu, bolesti krční a bederní páteře a kloubů nebo bolest v krku. Je-li nemoc odhalena včas, poradí si s ní rychle a účinně antibiotika předepsaná praktickým lékařem. U některých pacientů se nicméně rozvine chronická borelióza.

Lymská borelióza nepatří zatím v žádném z amerických států, kde je konopí na předpis legální, na seznam nemocí, k jejichž léčbě je určeno. Některé, například Kalifornie, Connecticut, Massachusetts, Nevada, Oregon, Rhode Island a Washington, ale daly najevo ochotu na toto téma s odborníky diskutovat. Žádná studie zatím nenaznačuje, že by konopí léčilo nemoc jako takovou, hodí se však k mírnění některých jejich projevů – chronické bolesti, nespavosti, zánětů a bolestí svalů a kloubů.

Inspirace boreliózou

Shawn DeNaeová měla jako malá klíště několikrát. Vyrůstala v přírodě, chodila s rodiči na výlety a jezdila na prázdniny pod stan, takže na tom nebylo nic zvláštního. S následky nenápadných kousnutí ale nakonec bojovala dlouhé roky.

„Pamatuji si, že jsem měla klíště, když mi bylo asi osm. Přibližně v patnácti jsem začala trpět silnými bolestmi, především v kostech. Pak mi známí doporučili konopí, které mi prakticky okamžitě pomohlo od bolestí hlavy a tlaku vzadu za očima. Na to, že tyto příznaky způsobuje borelióza, přišli lékaři, až když mi bylo 42.“

Konopí bylo spolehlivým a účinným lékem na vedlejší projevy nemoci a zabíralo lépe než preparáty předepsané lékařem. Není tedy náhodou, že je dnes DeNaeová ředitelkou společnosti Washington Bud Company, která se specializuje na komerční pěstování.

Konopí jí prakticky okamžitě pomohlo od bolestí hlavy a tlaku vzadu za očima.

Společně s několika blízkými přáteli a členy rodiny vyrábí velmi kvalitní konopí a inspirována svou osobní zkušeností se podílela na vývoji nepsychoaktivních konopných tinktur, mastí a výtažků. Pod značkou Canis pomáhají tyto výrobky i dalším pacientům. „Konopí skutečně pomáhá, já sama užívám různé výrobky několikrát denně. Proti bolesti konopí kouřím, na spaní mi zase pomáhají tinktury nebo koncentráty, které se kapou pod jazyk,“ vysvětluje Shawn DeNaeová.

Nejlepším lékem je samozřejmě prevence. Riziko nakažení můžeme snadno snížit nenáročnými opatřeními. Stačí se v přírodě pohybovat pokud možno v dlouhých kalhotách a triku s dlouhým rukávem, případně použít repelent.

Když už na sobě klíště najdete, nepanikařte. Je důležité ho opatrně a bezpečně odstranit a předejít tak komplikacím. Sledujte, jestli se neobjevily některé z příznaků, ať už v podobě zabarvení kůže nebo bolesti kloubů a únavy. Další informace, rady a doporučení najdete na internetu a u lékaře.

Zdroj: thefreshtoast.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!